Європейське космічне агентство опублікувало фотографії прикордонних регіонів Марсу, зроблені космічною станцією Mars Express.
Марс іноді називають планетою двох окремих півкуль. Справа в тому, що дві його “половинки” (умовно північна і південна) істотно відрізняються одна від одної топографією.
Північна частина являє собою гігантську западину – її середня висота на 3-6 км менше, ніж у південної півкулі. На цій території в основному домінують гладкі і плоскі рівнини з невеликою кількістю крупних кратерів. Існує припущення, що в далекому минулому вся ця територія могла бути заповнена океаном.
Південна півкуля Червоної планети є повною протилежністю північної. Висота тут значно більша, вона характеризується набагато більш складним рельєфом з великою кількістю стародавніх кратерів і має куди більш товсту кору.
Обидві півкулі Марса розділені прикордонним регіоном, що демонструє вельми різноманітні форми рельєфу.
На знімках, які потрапили в мережу, зображена марсіанська місцевість під назвою борозна Нілі — сукупність ровів, які проходять по межах тектонічних розломів. Ця місцевість — свого роду межа між двома марсіанськими півкулями і підкреслює феномен “дихотомії півкуль”.
У цьому регіоні зустрічається цікаве поєднання гребенів, кам’янистих долин, невеликих пагорбів і столових гір, що демонструє безліч слідів впливу колись протікаючих тут потоків води. Це підтверджують і дані спектрометра Mars Express, який знайшов численні скупчення глини.
Якщо придивитися до топографічної карти Nili Fossae (перше фото – південь, далі – північ), неважко помітити, що рельєф регіону відповідає загальній дихотомії Марса: його південна частина істотно вище, ніж північна.
Фахівці Європейського космічного агентства пояснюють це наслідками ерозії. Подібно земним льодовиками, що стікали з високогір’я потоки води і льоду прорізали марсіанську поверхню, за сотні мільйонів років “виліпив” сучасний рельєф. Свою роль могла зіграти і вітряна ерозія. Знімки Mars Express також демонструють ряд характерних темних плям – розсіяні вітром опади, що виникли в ході древніх вулканічних вивержень.