Вчені вивчили три групи мишей, щоб зрозуміти, як умови невагомості впливають на імунітет.
Дослідження, опубліковане в журналі The FASEB Journal, містить нову інформацію про схильності мишей до різних інфекцій при польоті в космос. При вивченні гризунів на борту біосупутника Bion-M1 вчені з’ясували, що умови відкритого космосу негативно впливають на виробництво B-лімфоцитів – білих кров’яних тілець, відповідальних за вироблення антитіл. Дослідження також показує, що такі несприятливі ефекти тривають принаймні один тиждень після повернення на Землю, інформує UkrMedia.
Дослідники порівняли три групи мишей. Перші дві групи були запущені в космос на біосупутнику Bion-M1, що обертається навколо Землі на висоті 575 кілометрів. Вони перебували в невагомості протягом 30-денного польоту.
Після повернення додому першу групу обстежили в день приземлення, а другу – через тиждень. Третя група залишалася на Землі, але утримувалася в умовах, схожих з космічними. Аналіз білків стегнової кістки суб’єктів показав, що порівняно з контрольною групою у гризунів, що пробули в невагомості, спостерігалися зміни імунної системи. Вони не відновилися і після тижня на Землі.
«Ми сподіваємося, що ці дані змотивують на визначення контрзаходів для поліпшення здоров’я астронавтів і підвищення безпеки космічних польотів, – говорить вчений Фабріс Бертіль. – Такі моменти вкрай важливі, адже космічні агентства планують людські місії на Місяць, астероїди і навіть Марс в найближчому майбутньому».
Також подальші дослідження можуть мати значення і для людей з обмеженими можливостями, так як вони схильні до негативних імунних ефектів, схожих з тими, що люди відчувають в невагомості.
«Це інтригуючі початкові висновки, над якими варто працювати далі», – підсумував Тору Педерсон, головний редактор журналу The FASEB Journal.