Франція оговтується від рушійної хвилі, викликаної протестами так званих жовтих жилетів. Розтрощені вітрини магазинів та музейних приміщень, понівечені пам’ятки архітектури…Ушкоджень зазнав і один із символів французької столиці – Тріумфальна арка.Тамтешня влада поки що не називає точну суму завданих збитків, але неозброєним оком видно, що мова йде не про один мільйон євро. Французька федерація роздрібної торгівлі підрахувала, що рітейлери втратили приблизно 1 млрд. євро з початку протестів. Крім того, прибуток в ресторанах впав від 20% до 50%.
За словами французького міністра фінансів Бруно Ле Мера, протести “жовтих жилетів” обернулися для економіки Франції катастрофою. “Це катастрофа для торгівлі, це катастрофа для нашої економіки”, – констатував високопоставлений чиновник, оглядаючи зруйновані мітингувальниками магазини Парижа.
Протести завдали значної шкоди і сфері туризму: закриті Лувр і Ейфелева вежа, а також багато інших туристичних об’єктів. Принагідно зауважимо, що в минулому році в Париж приїхали рекордні 40 млн. іноземців, проте в зв’язку з протестами наразі відвідування багатьох пам’яток обмежено.
Чого домагаються “жовті жилети”
В понеділок “жовті жилети” нарешті опублікували маніфест, де чітко сформулювали свої вимоги до влади. Отож, чого вимагають протестувальники?
– Скликати всенародні збори для реформи оподаткування;
– законодавчо заборонити податки, що перевищують 25% статку громадянина;
– негайно підвищити на 40% мінімальну зарплату, пенсії і прожитковий мінімум;
– негайно створити нові робочі місця в сфері охорони здоров’я, освіти, громадського транспорту, правопорядку і т.д. для забезпечення належного функціонування інфраструктури держави;
– негайно приступити до будівництва п’яти мільйонів одиниць доступного житла, тим самим забезпечивши зниження оренди, іпотеки та створення робочих місць в сфері будівництва;
– строго карати мерії і префектури, що залишають безхатьків під відкритим небом;
– зменшити розміри банків і розбити банківські монополії, тим самим захистити фінансовий сектор від кризи;
– заборонити банкам з вкладниками займатися біржовими спекуляціями. Заборонити рятувати неліквідні банки за гроші платників податків;
– анулювати внутрішній борг як фікцію;
– при народній підтримці переписати конституцію в інтересах повновладдя народу;
– узаконити загальні референдуми за народною ініціативою;
– заборонити лобіювання та схеми впливу;
-заборонити особам з судимістю довічно займати виборні посади. Заборонити займати кілька виборних посад за сумісництвом;
– вийти з ЄС, повернути Франції політичний, фінансовий і економічний суверенітет;
– відновити циркуляцію власної валюти;
– припинити практику втечі від податків;
– повернути 80 млрд євро, які 40 найбільших компаній заборгували державі;
– негайно припинити подальшу приватизацію та повернути у власність державі вже приватизоване майно:аеропорти, залізниці та автостради;
– негайно прибрати з доріг радари і камери, тому що “вони є ні чим іншим як завуальованим податком”;
– національна система освіти -виключити ідеологію з освіти і критично переглянути деструктивні і дискредитовані методики навчання;
– у сфері юстиції -збільшити бюджет в чотири рази. Прописати в законах максимально дозволений час очікування для юридичних процедур;
– спростити судову систему. Зробити правосуддя безкоштовним і загальнодоступним;
– розбити медійні монополії,викорінити кумівство між ЗМІ та політиками. Зробити ЗМІ загальнодоступними і гарантувати різноманітність думок. Заборонити редакторську пропаганду.Припинити субсидії ЗМІ. Припинити податкові поблажки журналістам;
– гарантувати громадянські свободи. Прописати в конституції повну заборону на втручання держави в справи освіти, охорони здоров’я та інституту сім’ї;
– якнайшвидше заборонити виробництво і обіг пластикової тари та іншої упаковки, що засмічує навколишнє середовище;
– обмежити вплив фармацевтичних компаній на систему охорони здоров’я. Провести всенародний з’їзд по реформі охорони здоров’я.
Заборонити ГМО, пестициди, через які є ризик розвитку ракових захворювань і патології ендокринної системи. Заборонити використання сільськогосподарських угідь без ротації посівів.
Заново провести індустріалізацію країни з метою відмови від імпорту яка заподіює найбільшої шкоди екології;
– негайно вийти з НАТО. Законодавчо заборонити використання французьких військ в агресивних війнах;
– відносини Франції і Африки.Припинити політику грабежу, припинити військове і політичне втручання. Віддати гроші і власність диктаторів, нажиті нечесним шляхом, народу Африки. Негайно повернути додому французькі війська. Покінчити з колоніальної системою, яка зобов’язує африканські країни тримати валютні запаси в центробанку Франції, яка утримує Африку в злиднях. Вести переговори як рівні з рівними;
– припинити потік іммігрантів,на яких у Франції немає коштів для прийняття та інтеграції.
“Російський слід” в паризьких заворушеннях
Ось власне такі вимоги висунули протестувальники, які тримали країну у напрузі кілька тижнів поспіль. А тимчасом французька влада перевіряє інформацію про можливі спроби Росії вплинути на рух “жовтих жилетів”. Про це напередодні заявив міністр закордониих справ Франції Жан-Ів Ле Дріан. Він повідомив, що розслідування з цього приводу триває, проте будь-які висновки поки що робити зарано. Зауважимо, що першою про “руку Кремля”заявила організація Alliance for Securing Democracy.Її спеціалісти звернули увагу на приблизно 600 акаунтів у Twitter, які відомі тим, що просувають погляди влади РФ: після початку протестів «жовтих жилетів» у Франції в них почала з’являтися велика кількість постів на підтримку руху.
Російська сторона цілком прогнозовано усі звинувачення відкидає. Зокрема, прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков зазначив наступне: “Я хочу сказати, що Росія вважає все, що відбувається,виключно внутрішньою справою Франції. Ми не втручалися і не збираємося втручатися у внутрішні справи жодної з країн, зокрема й Франції”.
Цифри і факти
На минулих вихідних під час протестів, що тривають у Франції вже четвертий вікенд поспіль, лише в Парижі затримали близько тисячі демонстрантів.У мітингах по всій країні, за оцінками правоохоронців, взяли участь близько 126 тисяч людей. Їм протистояли приблизно 90 тисяч правоохоронців, з яких 8 тисяч були в Парижі. Вони використовували 12 броньованих машин. На вулиці Парижа вийшли близько 10 тисяч демонстрантів. У столиці Франції палили автівки і магазини,розбивали вікна.
Пальне як детонатор протестів
Протести у Франції розпочалися три тижні тому через незгоду з введенням нових податків на пальне. Назву «жовті жилети» демонстранти отримали через те, що одягали на акції яскраві жилети, які, згідно з тамтешнім законом, мусить мати кожен водій.
Під тиском вулиці уряд Франції таки погодився відкласти підняття податку на пальне. Прем’єр-міністр Едуар Філіп заявив, що протягом наступних шести місяців податок на паливо не підвищуватимуть.
До акцій протесту також долучилися представники різних політичних спрямувань, хоча президент Макрон звинуватив своїх політичних опонентів у тому, що вони використали цей рух, аби завадити його програмі реформ.
Варто зауважити, що по мірі того, як до акції доєднувалося дедалі більше людей, вимоги протестувальників розширювалися: вони почали висловлювати невдоволення економічною політикою президента Емануеля Макрона загалом.
Тим часом, окремі вітчизняні політики та експерти порівнюють протест “жовтих жилетів” у Франції з українськими Майданами. Наскільки це апріорі доцільно? Екс-спікер Володимир Литвин констатує, що певні паралелі справді можна провести: “На Майдані 2014 року, як і зараз у Франції, не було чітких лідерів, але всі, скажімо так,причетні, скористалися народним протестним потенціалом”.
А ось політолог Олександр Палій переконаний: порівнювати українські Майдани з французькими протестами недоречно. “З нашим Майданом це абсолютно не перетинається, тому що на Майдані навпаки — люди життя віддавали за свою країну в той час як у Франції просять пільг. Тут мова йде про принципово іншу мотивацію. Французські протести непов’язані прямо з рівнем життя, зубожінням і так далі, і так далі. У Франції одна з найвищих середніх зарплат у світі. За статистикою, за 2017 рік 14-та в світі зарплата у французів і складає вона більше ніж три тисячі євро на місяць.Це свідчить про те, що ці протести — це насамперед спосіб задовольнити людські бажання, які в принципі є необмежені”, – резюмує експерт в розмові з “Голос-Інфо”.