Захворюваність на грип і ГРВІ перевищила епідеміологічний поріг в п’яти областях України. Найгірша ситуація у Харківській, Житомирській, Сумській, Київській та Донецькій областях, із посиланням на дані МОЗ України, пише ВВС.
В міністерстві здоров’я повідомили, що станом на 13 грудня на грип і ГРВІ захворіли 203 тисячі людей, більше половини з них – діти молодше 17 років. Одна людина внаслідок грипу померла.
Грип – гостре респіраторне захворювання, спричинене вірусом. Передається переважно через кашель, чхання або ж близький контакт. Будь-хто у будь-якому віці може захворіти.
Щорічно вірусом грипу заражаються майже 5 мільйонів людей в усьому світі, близько чверті мільйона помирають від нього. Частково це пов’язано з тим, що організм не встигає пристосуватися до швидких змін вірусу.
Симптоми грипу виникають раптово та можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів: висока температура (тримається до п’яти днів); лихоманка; головний біль; ломота у м’язах і суглобах; загальна слабкість; втрата апетиту, можливо, нудота; кашель (може тривати понад два тижні); нежить.
В міністерстві здоров’я зазначають, що бажано робити щеплення до початку циркуляції грипу – у вересні або жовтні. Однак щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо у регіоні уже зафіксовано сезонні спалахи. Щоб утворився імунітет та виробилася достатня кількість захисних антитіл після щеплення має пройти приблизно два тижні. Вакцинація проти грипу належить тільки до рекомендованих щеплень, тому її немає у національному календарі щеплень.
Наразі в Україні медики дослідили 101 зразок матеріалів від пацієнтів із підозрою на грип. У 27 випадках визначено РНК вірусів грипу типу А.
За прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, у новому епідсезоні в Україні, ймовірно, циркулюватимуть такі віруси:
- A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09;
- A/Singapore/ INFIMH-16-0019/2016(H3N2);
- B/Colorado/06/2017.
Щодо лікування вірусів МОЗ радять уникати надмірного призначення ліків та не вдаватися до бездоказових методів для лікування чи профілактики. Наприклад, ефективність таких методів, як теплові процедури, фітотерапія, вітаміни, інтерферони, гомеопатичні препарати, антибіотики для профілактики вважаються не доведеною.
У міжнародній практиці лікування радять здорову їжу, аби зберегти сили, а також не змушувати себе до активності на час хвороби. Також лікарі рекомендують пити багато води, а також додаткову філіжанку чаю або кави. Якщо у вас застуда або грип, ви, ймовірно, будете більше чхати, кашляти, у вас буде висока пітливість. Проте не варто зловживати напоями. Існує багато досліджень, які свідчать, що надто багато пити може також бути небезпечно.
Однозначних доказів того, що популярні евкаліпт та ментол працюють під час грипу – немає, але вони можуть принести тимчасове полегшення. Розтирання грудей або інгаляції можуть допомогти “розблокувати” ваш ніс, зазначають у відомстві.
Варто зазначити, хворий на грип або інші ГРВІ за один день можете заразити до 100 своїх колег чи випадкових перехожих. Щоразу в громадському місці ви вдихаєте хмарку частинок, які потрапляють у повітря з кашлем і чханням і залишаються в ньому до кількох днів.
Медичні маски допоможе зупинити вдихання мікробів, але чи захищають вони насправді?
На це запитання спробували відповісти австралійські науковці. Вони спостерігали за родинами, які зверталися до лікарні з грипом. Виявилося, що родичі хворих, які носили хірургічні маски, заражалися на 80% менше.
Хоча пізніші дослідження підтвердили результати, отримані австралійцями, вони показали, що маски є ефективними лише разом із миттям рук і дотриманням гігієни. В іншому разі – це як зачинити всі вікна в будинку, але залишити відчиненими двері, тобто ігнорувати найважливіші аспекти захисту від хвороби.