Він у три рази далі Плутона.
Команда астрономів виявила найдальший об’єкт з усіх, що коли-небудь спостерігалися в Сонячній системі – астероїд 2018 VG18 був виявлений на відстані, яка більш ніж у 120 разів перевищує відстань від Сонця до Землі. Повідомлення про відкриття було опубліковано на сайті Центру малих планет Міжнародного астрономічного союзу, інформує UkrMedia.
Новий транснептуноий об’єкт був виявлений Скоттом Шеппардом (Scott Sheppard) з Інституту Карнегі, Девідом Толеном (David Tholen) з Гавайського університету і Чедом Трухільо (Chad Trujillо) з університету Арізони. Ця група займалася пошуками віддалених від центру Сонячної системи об’єктів, у тому числі загадкової «Планети Х», існування якої передбачили астрономи Майкл Браун і Костянтин Батигін, грунтуючись на даних про орбіти семи раніше відомих транснептунових об’єктів, серед яких Седна (відкрита тим же Брауном), об’єкти 2004 VN112, 2013 RF98F та інші.
Під час цих пошуків група Шеппарда і Трухільо, виявила, наприклад, об’єкт 2015 TG387, який у момент відкриття знаходився на відстані приблизно 80 астрономічних одиниць (середніх радіусів земної орбіти) від Сонця – рекордну відстань для об’єктів Сонячної системи. Оскільки відкриття відбулося незадовго до Хелловіна, а первинне позначення об’єкта містив букви «TG», вчені вирішили назвати нову карликову планету Гоблін («The Goblin»). Згодом вчені спостерігали його ще вісім разів, що дозволило розрахувати її орбіту. Виявилося, що найбільш віддалена точка орбіти Гобліна (перигелій) знаходиться на відстані 2300 астрономічних одиниць. Більш дальший перигелій мають тільки орбіти карликових планет Седна і 2012 VP113. Втім, великі півосі орбіт цих планет менше, ніж в об’єкта 2015 TG387 – іншими словами, в середньому він віддалений від Сонця більше, ніж будь-який інший відомий астрономам об’єкт.
Тепер вчені знайшли новий об’єкт, який зараз знаходиться ще далі від Землі, ніж Гоблін. Перші знімки 2018 VG18 року були зроблені 10 листопада на восьмиметровому японському телескопі Subaru, який розташований на вершині гори Мауна-Кеа на Гаваях. Повторні спостереження 2018 VG18 були проведені на початку грудня з допомогою телескопа Магеллана в Чилі, що і дозволило заявити про відкриття. Спостереження у телескопі Магеллана підтвердили, що відстань до 2018 VG18 становить близько 120 астрономічних одиниць, що зробило його першим об’єктом Сонячної системи, який спостерігаються за межами позначки в 100 астрономічних одиниць. За даними про абсолютну зоряну величину вчені визначили, що діаметр об’єкта складає близько 500 кілометрів, а це дозволяє класифікувати його як карликову планету. 2018 VG18 має рожевий відтінок – цей колір зазвичай сигналізує щодо присутності льоду на поверхні.
Вчені дали об’єкту прізвисько «Farout» (з англ. – «далеко»). Досі вчені не могли виявити жодного об’єкту, який би знаходився від Сонця далі ніж на 100 астрономічних одиниць. Для порівняння – відстань до Плутона становить близько 34 астрономічних одиниць.
Відкриття 2018 VG18, на думку першовідкривачів, зміцнить позиції гіпотези про Планету Х і наблизить астрономів до її виявлення. Однак не всі вчені згодні з припущенням про існування дев’ятої планети. Наприклад, у червні цього року група дослідників під керівництвом Анни-Марії Мадиган висунула і обґрунтувала тезу про те, що схожість параметрів орбіт далеких від Сонця об’єктів можна пояснити без введення в розрахунки Планети X – достатньо врахувати їх взаємодію з космічними уламками і між собою.