20 грудня на ранковому пленарному засідання Верховна Рада прийняла ще одне історичне рішення, яким зобов’язала УПЦ Московського патріархату змінити в подальшому свою назву.
За відповідні зміни до Закону «Про свободу совісті та релігійні організації» проголосувало 240 народних депутатів.
На початку розгляду законопроекту спікер парламенту Андрій Парубій зазначив, що церква, яка має центр в країні-агресорі, повинна носити назву тієї ж країни і звернувся до народних депутатів з проханням не ставити під ризик історичні питання Української держави.
При цьому представник Опоблоку Вадим Новінський заявив, що його фракція проти включення до порядку денного та розгляду «антицерковних» законопроектів, «спрямованих на розпалювання міжконфесійної ворожнечі», та закликав головуючого не порушувати Регламент.
У своїх виступах під час обговорення закону депутати наголошували , що в документі окрім вимоги зміни вивіски є лише одне обмеження – в доступі священнослужителів таких релігійних організацій у частини, з’єднання Збройних сил та інших військових формувань України тощо. Що виглядає цілком справедливо з огляду на питання державної безпеки.
Згідно з прийнятим законом , «Релігійна організація (об’єднання), яка безпосередньо або як складова частина іншої релігійної організації (об’єднання) входить до структури (є частиною) релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та тимчасово окупувала територію України, зобов’язана у своїй повній назві, зазначеній її у статуті (положенні), відображати приналежність до релігійної організації (об’єднання) за межами України, до якої вона входить (частиною якої вона є), шляхом обов’язкового відтворення у своїй назві повної статутної назви такої релігійної організації (об’єднання) з можливим додаванням слів «в Україні» та/або позначення свого місця в структурі іноземної релігійної організації.»
До речі законопроект був зареєстрований ще в жовтні 2016 року, але, очевидно за відсутності політичної волі, досі не розглядався Верховною Радою.
В законі також вказано , що після набуття його чинності УПЦ МП протягом 4- х місяців повинна пройти перереєстрацію в Міністерстві юстиції і змінити всі свої статути.
Критикуючи в кулуарах парламенту «церковний» закон, нардеп від Опоблоку Олександ Вілкул «лякав» журналістів поглибленням розколу українського суспільства, зростанням соціальної напруги та «хвилею рейдерських захоплень» православних храмів , приналежних до Московського патріархату.
На що в коментарі кореспонденту Голосу – Інфо представник «радикалів» у парламенті Ігор Мосійчук зазначив, що , на його думку після перейменування УПЦ МП в Російську православну церкву в Україні більшість з їхніх приходів, особливо у Центрі та на Заході ніколи не переєструються, а будуть шукати шлях до нової єдиної Православної Церкви України.
«Московські священники це чудово розуміють, тому що в селі, де є могили загиблих хлопців на Донбасі, переєструватися у РПЦ – по суті самознищення. І більшість священників не підуть на це, бо їх вижене з храму їхня же паства. Та й не тільки в селі. А це по суті початок кінця п’ятої колони в українському православ’ї. Звідси і істерики щодо так званого «рейдерства», – підкреслив нардеп.
В свою чергу його однопартієцю Юрій Шухевич зауважив , що в цьому питанні нарешті поставлені крапки над “і”. Тож тепер ситуація нарешті відповідає фактичному стану речей.
Всі розуміють цілком очевидне, що вони ніколи не були і не будуть українською, а тільки московською церквою . А щодо їх канонічності, то тут теж є великі сумніви. Тепер їм залишилося змінити лише свою печатку, табличку і питання вичерпано, – підсумував син легендарного командувача УПА.
Вже сьогодні, підписаний головою Верховної Ради України закон, направлено на підпис Президентові.
Зазначимо лише , що прийнятий документ набуде чинності з дня його офіційної публікації.