День працівників архівних установ відзначається в Україні 24 грудня. У 1993 році цей день був визнаний професійним святом українських архівістів і відзначається з того часу щорічно.
Цього дня у Великій Британії було видано перший реєстраційний номер для авто, у Парижі відкрилося перше міжнародне авіашоу, найбільший серійний вантажний літак у світі Ан-124 “Руслан” здійснив перший політ, а на орбіту було запущено український супутник “Січ-1М”… Читайте про ці та інші події, що відбулися цього дня, а також дізнайтеся про видатних іменинників 24 грудня далі у нашому розділі.
Цей день в історії:
1624 — Гетьман Михайло Дорошенко укладає міждержавний договір про взаємодопомогу між Військом Запорозьким та Кримським ханством.
1637 — Богдан Хмельницький — як військовий писар — підписав капітуляцію повстанців Павлюка під Боровицею.
1851 — Під час пожежі в бібліотеці Конгресу США згоріли 35 тисяч книг та безліч унікальних документів.
1903 — У Великій Британії видано перший реєстраційний номер для авто — табличку з номером A1 отримав герцог Рассел, брат філософа Бертрана Рассела.
1908 — У Парижі відкрилося перше міжнародне авіашоу .
1917 – Проведено Загальноукраїнський (більшовицький) з’їзд Рад у Харкові, на якому проголошено маріонеткову Українську Народну Республіку Рад на противагу УНР зі столицею у Києві.
1924 – Албанія стала республікою, але вже в 1928 році парламент розпущений, а Албанія проголошена королівством.
1979 – СРСР почав окупацію Афганістану. Це сталося внаслідок військового опору моджахедів і призвело до введення радянських військ.
1982 – Дослідний зразок найбільшого серійного вантажного літака у світі Ан-124 “Руслан” здійснив перший політ.
1997 – Відбувся перший концерт гурту “Мандри”. Цей день вважається датою заснування гурту.
2004 — Запущено на орбіту український супутник “Січ-1М” (супутник дистанційного зондування Землі; 2-й у серії супутників “Січ”).
24 грудня народилися:
1798 – Адам Міцкевич, польський поет-романтик. Поезією Адама Міцкевича захоплювався Тарас Григорович Шевченко. Згодом його твори переклали Іван Франко, Леся Українка, Максим Рильський, Микола Бажан, Андрій Малишко та Іван Драч.
1905 – Костянтин Данькевич, український композитор, народний артист СРСР (опера “Трагедійна ніч”, балет “Лілея”).
1906 – Джеймс Хедлі Чейз, англійський письменник, написавший більше 80 детективів. Цікаво, що події більшості його творів відбуваються в США, герої розмовляють американським сленгом, хоча сам автор там жодного разу не був.
1922 — Ава Гарднер, американська актриса, голлівудська зірка 1940—1950х рр. Включена у список 100 найбільших зірок кіно за 100 років за версією Американського інституту кінематографії.
1937 – В’ячеслав Чорновіл, літературний критик, публіцист, діяч руху опору проти русифікації та національної дискримінації українського народу.
1946 – Леонід Філатов, російський актор, режисер, поет.
1971 – Рікі Мартін, пуерторіканський співак, один із самих продаваних латиноамериканських артистів, який не раз був нагороджений преміями “Греммі”.