«Професійний медогляд є обов’язковою умовою роботи водіїв, людей, які володіють зброєю, та декретованих осіб – вихователів, вчителів, викладачів, студентів, працівників громадського харчування, торгівлі тощо», – нагадує МОЗ. Однак яка частина цих людей справді проходить цей самий медогляд?
Питання про санітарні книжки та медичні довідки, які легко можна купити (варто лише погуглити – пропозицій не бракує), виявилося несподівано складним. Усі хоч якимсь боком причетні установи відхрещувалися від нього, як могли. Однак нам вдалося знайти відповідь. Причому вона виявилася у стилі «вихід зі скрутної ситуації зазвичай розташований там, де і вхід».
Що стосується сайтів, які пропонують купити санкнижку чи потрібну довідку, то на них усі дивляться крізь пальці – у країні й так вистачає нагальних проблем. Інша справа з людьми, які користуються послугами таких сайтів. Уже не раз траплялися скандали, коли з’ясовувалося, наприклад, що вихователька в дитячому садку хвора на відкриту форму туберкульозу або має діагноз «шизофренія». Проте поки що більшість населення нашої країни толерантно ставиться до куплених довідок та санітарних книжок, тому скандали трапляються лише в таких кричущих випадках. Скільки реально продано довідок та санкнижок – невідомо. Кілька десятків сайтів пропонують «цілком легально» купити готову санітарну книжку, від клієнта вимагаються лише ПІБ державною мовою, дата народження, адреса проживання та контактний телефон. «На цьому докладені зусилля клієнта закінчуються», – наголошують на одному сайті. «Ми використовуємо справжні бланки нового зразка, які не перебувають у вільному продажу, – хваляться на другому. – Бланк санітарної книжки – документ суворої звітності. Медкнижка містить нитки, які можна побачити на УФ-детекторі або просвітити на сонці. Також кожен бланк має голограму. Ви отримуєте заповнений документ із печатками лікарів київських медустанов». «У нас Ви зможете купити лікарняний заднім числом і наперед не виходячи з дому, просто зробіть замовлення!» – закликають на третьому. Прейскурант виглядає так: лікарняний лист на 3-4 дні – 350 грн, на 5-6 днів – 400 грн, на 7-8 днів – 450 грн, понад 9 днів – 500 грн; довідка в басейн, медична книжка та флюорографія – по 150 грн.
Здавалось би, ціни доволі демократичні, але така економія може вилізти боком. «Підробка документів тягне за собою кримінальну відповідальність, – коментує Віталій Собкович, адвокат, керуючий партнер ЮК “Альянс Правових Сил”. – Відповідальність за підроблення документів та бланків, збут чи використання підроблених документів передбачено статтею 358 Кримінального кодексу. Так, підроблення посвідчення або іншого офіційного документа, який видається чи посвідчується, караються штрафом до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 17 000 грн) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Складання чи видача працівником юридичної особи незалежно від форми власності, який не є службовою особою, підроблених офіційних документів караються штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів (до 3 400 грн) доходів громадян або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років. Використання завідомо підробленого документа карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів (850 грн) доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років».
А тим часом МОЗ вирішив узятися до проблеми системно. Він не має повноважень карати продавців та покупців санітарних книжок та медичних довідок, але він може внести зміни в процедуру отримання цих документів, раз бланки суворої звітності не вирішують ситуації. До роботи над цим проектом долучилися Міністерство внутрішніх справ, Міністерство молоді та спорту і Держпродспоживслужба – орган, котрий зокрема здійснює нагляд за дотриманням санітарного законодавства. Результатом їхньої співпраці стало те, що з вересня 2018 року дані про медичні професійні огляди українців почали зберігатися в єдиному реєстрі медичних оглядів – надійно захищеній електронній системі. Тепер дані про медогляд, який українці мають проходити в закладах охорони здоров’я, автоматично відображатимуться в цій системі, а довідку-дублікат про пройдений медогляд можна отримати абсолютно безкоштовно. З часом єдиний реєстр медичних оглядів буде інтегровано до системи «Електронне здоров’я», а вже зараз працює мобільний додаток «Медичні огляди», з допомогою якого контролюючі органи можуть швидко перевірити легітимність конкретного медогляду. Поступово відбуватиметься заміна паперових бланків медичних оглядів на електронні. Після завершення тестового періоду єдина державна база даних медичних оглядів буде обов’язковою до використання усіма споживачами відповідної інформації.
Що ж, незабаром проблема «продажних» санітарних книжок та медичних довідок може зникнути сама собою. Але покладатися на це зарано. Фахівці з підробки документів неодмінно шукатимуть способи працювати і в нових умовах.
Тому стежитимемо за розвитком подій.
І проходитимемо медкомісії чесно.