4 січня: найяскравіші моменти з історії.
1494 рік – в Цетіньє (Чорногорія) видано зібрання православних пісень “Осмогласнік” – перша книга в південнослов’янських державах, надрукована кирилицею.
1873-го у Львові засноване Літературне товариство імені Тараса Шевченка.
В 1879 році в Петербурзі створений “Північний союз російських робітників” – одна з перших революційних робочих організацій в Росії.
Його засновниками стали слюсар Віктор Обнорський і столяр Степан Халтурін. На загальних зборах, які відбулися 4 та 11 січня, була ухвалена програма союзу, в якій за кінцеву мету ставилося “повалення існуючого політичного й економічного ладу держави як ладу вкрай несправедливого”.
У 1943-му американський журнал “Тайм” підбив підсумки 1942 року і назвав “людиною року” Йосипа Джугашвілі (Сталіна).
1958-й – після 92 днів перебування у космосі увійшов у атмосферу і згорів перший штучний супутник Землі “Супутник 1” – перший зроблений людиною космічний об’єкт.
1985 року в одній з клінік північного Лондона народилася дівчинка у місіс Коттон – першої в світі сурогатної матері.
В наступному році Луна-1 (СРСР) стала першим космічним апаратом, який долетів до “околиць” Місяця.
1987-го сталася одна з найбільш масових і тривалих бійок в історії хокею: молодіжні збірні СРСР і Канади.
В останній день молодіжного чемпіонату світу, що проходив у Чехословаччині, збірна Канади вела в другому періоді вигравала в команди СРСР із рахунком 4:2, коли Павло Костічкін грубо атакував Теорена Флері. На полі спалахнула бійка, у якій взяли участь обидві збірні в повних складах. Судді намагалися привести бійців до тями, але зрештою були змушені тікати з майданчика. Як екстрений захід у Палаці спорту вимкнули світло, але і в суцільній темряві битва тривала ще майже 20 хвилин. Обидві команди були дискваліфіковані, але якщо канадці претендували на «золото», то радянська збірна однаково вже не могла піднятися вище шостого місця.
2004 рік – як наслідок “революції троянд” президентом Грузії обраний Михайло Саакашвілі.
4 січня народилися:
У 1643-му – Ісак Ньютон, визначний англійський фізик, математик і астроном.
Автор фундаментальної праці “Математичні початки натуральної філософії”, в якому він описав закон всесвітнього тяжіння і так звані закони Ньютона, заклавши основи класичної механіки. Розробив диференційне та інтегральне числення, теорію кольоровості і багато інших математичних та фізичних теорій. 1809 року народився Луї Брайль, французький тифлопедагог, викладач, винахідник точково-рельєфного шрифту для сліпих. Він сам втратив зір у ранньому віці, виховувався в Паризькому інституті для сліпих, згодом там викладав. Видав для сліпих книжки новоствореним шрифтом – “Історію Франції” та підручник арифметики.
В 1954 році – Олег Романцев, радянський і російський футболіст (захисник), тренер. Один із найбільш титулованих тренерів Росії.
Грав за збірну СРСР (9 матчів), команди “Автомобіліст” (Красноярськ) і “Спартак” (Москва), із москвичами – чемпіон СРСР в 1979-му Бронзовий призер Олімпійських Ігор 1980 року.
Працював головним тренером команд “Красная Прєсня”, “Спартак” (Владикавказ), “Спартак” (Москва), “Сатурн”, “Динамо” (Москва). Під керівництвом Романцева московський «Спартак» ставав чемпіоном СРСР 1989-го, згодом – дев’ятиразовим чемпіоном Росії, чотири рази вигравав Кубок.
1972 рік – Джон Руїс, американський боксер-професіонал. Був чемпіоном світу в суперважкій ваговій категорії (версія WBA) у 2001-2003 і 2004-2005 роках
1985-го народився Григорій Ярмаш, український футболіст. Захисник полтавської “Ворскли” та збірної України. Володар Кубка України 2009 року. Більше читайте тут: https://tsn.ua/den-v-istorii-d/4-sichnya-v-istoriyi.html