Щорічно в Україні отримують посвідчення водія близько 350 тис. українців та іноземних громадян. При цьому на наших дорогах в останні роки гине в середньому близько 3,5 тисяч осіб. Причинами виникнення ДТП в більшості випадків стає недотримання водіями правил дорожнього руху , які нерідко є наслідком неправомірного отримання особами водійських посвідчень. Мінімізувати корупційні ризики при видачі таких посвідчень та покращити ситуацію в цілому може нова модель іспитів, в якій впроваджено низку технологічних новацій.
Особливості нової системи та її переваги представили під час прес-брифінгу 22 січня представники урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції» та ГО «Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів».
За висновками експертів Ініціативи «Разом проти корупції», тіньовий ринок ринок послуг для майбутніх водіїв можна оцінювати сумою у близько 17,5 мільйонів доларів, велика частина з яких, при відсутності «схем», могла би поповнити казну держави. За неофіційними даними мінімальна вартість незаконної «допомоги» на іспиті складає близько 100 доларів.
В процесі розробки нової моделі складання іспитів експерти провели експрес-опитування серед водіїв, які отримали права в останні два роки. За його результатами , в якому взяли участь 60 осіб, виявилося, що 20% з них пропонували можливість отримати посвідчення водія, не складаючи іспит, а 40% були свідками купівлі прав. 90% опитаних зазначили, що такі питання вирішувалися на рівні автошколи.
Експерти навели ще декілька прикладів існуючих в отриманні прав «корупційних коридорів». Зокрема, на питання, чи ознайомив вас екзаменатор на теоретичному іспиті з правилами складання іспитів, майже 92% з опитаних відповіли «так», а 8% – «ні». При цьому 30% опитаних відзначили, що перед практичним іспитом екзаменатор не ознайомив їх із маршрутом руху. Також 20% опитаних водіям пропонували вирішення питання отримання водійського посвідчення без складання іспитів за додаткову оплату. У більшості випадків такі пропозиції, як свідчать результати, надходили саме від співробітників автошколи.
За словами Сергія Перникози, координатора моніторингових кампаній Асоціації українських моніторів дотримання прав людини, в даному випадку спостерігається очевидний синтез автошкіл і відповідальних за безпосередню видачу водійських посвідчень, що є, насправді, дуже загрозливою проблемою. Тут потрібні як системні рішення, так і робота органів, які відповідають за боротьбу з корупцією», – підкреслив він.
Отже нова модель іспитів на права водія, за словами експертів, завдяки технологічним інноваціям, які усувають людський фактор, має мінімізувати корупційні ризики під час його проведення .
Концепція нового формату водійських іспитів розроблена на основі сучасного міжнародного досвіду за участі експертів з IT-сфери, антикорупційного напрямку та фахівців Головного сервісного центру МВС.
«Сучасні технічні інноваційні рішення значно ефективніші, ніж просто спроби вирішувати проблеми адміністративним шляхом. Рівень технологій вже дозволяє розв’язати проблему отримання прав в обхід особистого складання іспитів. А завтра це буде ще й гарантувати об’єктивний рівень готовності до водіння в реальних умовах», – підкреслив Ігор Єфремов, ІТ-фахівець урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції».
На його думку, все що можна зробити в автоматичному режимі, треба передати на управління в ІТ. Зараз багато хто задіяний у процесі просто для того, щоб перевірити папірці. Це люди, які приймають рішення поза правилами, бо у них є така можливість. Доки система залишає таку можливість, завжди знайдуться ті, хто хоче нею скористатися», – наголосив експерт.
«Наші дії спрямовані на те, щоб захистити людей, які складають іспити, щоб запобігти тому, щоб від них вимагали, чи натякали на хабар. Основна ідея полягає в тому, шо майбутній водій сам «веде» себе від початку до кінця під час складання іспитів», – розповіла Олеся Архипська, менеджер проектів урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції».
Як зазначили експерти, сьогодні запис на іспит здійснюється безпосередньо через автошколи, що створює корупційне посередництво.
Тому першим нововведенням, за словами авторів проекту, стане самостійний запис на іспит через особистий електронний кабінет, що зменшить фактор посередництва автошкіл. Цей інструмент вже працює з грудня 2018 року.
Другим є ідентифікація особи, яка приходить на іспит, за допомогою технології сканування обличчя, на додачу до пред’явлення паспорту. Це гарантуватиме, що людина особисто прийде складати теоретичний і практичний екзамени.
«У смартфоні запускається програма, яка ідентифікує, хто прийшов, визначає маршрут, на якому складається іспит, і визначає правила та критерії для здачі. Це вже готово і можна запускати. У майбутньому вона може бути розширена – щоб контролювати трасу, усі параметри при практичній здачі – прискорення, жовте-червоне-зелене світло і все інше, та автоматично додавати інформацію до карти іспиту. У цьому випадку махінації практично неможливі», – пояснив Ігор Єфремов.
Третьою пропозицією стала відео- та аудіофіксація іспиту – щоб у разі претензій до рішення інструктора-екзаменатора можливо було довести, чи були з його боку несправедливі зауваження, спроби перешкоджати чи сприяти успішному складанню екзамену. Крім того, це дозволить гарантувати, що від початку до кінця його проведення за кермом буде саме той, хто складає іспит.
За словами учасників брифінгу такі зміни чекатимуть на потенційних водіїв під час впровадження пілотного проекту ГЦС МВС уже в цьому році.
А повний запуск моделі на рівні країни можливо здійснити за 4-5 років. Для впровадження таких нововведень потрібні точкові зміни до відповідного законодавства.
«Нову модель напрацьовано завдяки аналізу корупційних ризиків чинних процедур складання іспитів. Тому закликаємо Уряд якнайшвидше прийняти запропоновані нами зміни до Постанов, включити «зелене світло» впровадженню відеофіксації та новим технічним рішенням. Давайте спільними зусиллями мінімізуємо купівлю посвідчень без складання іспитів, штучні перешкоди чи сприяння та протестуємо нові технології на засадах відповідального партнерства», – наголосила Олеся Архипська.
При цьому вона нагадала, що вже вдалося скасувати тестовий режим на комп’ютерах для теоретичних іспитів, яким нерідко зловживали на іспитах. Також запустили онлайн-тренажер для тих, хто готується до іспиту, і оприлюднили список запитань, які можуть бути на екзамені. Зараз з ними можна ознайомитися на офіційному сайті Головного сервісного центру МВС.