Тема субсидій хвилює не лише тих, хто їх отримує, а й усіх, хто намагається розібратися в тому, як пиляють бюджет працює держава. Гаразд, у нас курс на монетизацію, яка дозволяє ефективніше користуватися пільгами, але щось Мінсоц став плутатися в показах.
Спочатку, відстоюючи необхідність безготівкової форми субсидій, Міністерство соціальної політики України на запитання «чому гроші не роздадуть одразу на руки?» відповідало так: «В Україні субсидію отримує майже половина українських сімей. Якщо одразу роздати такій кількості людей гроші на руки, є ризик гіперінфляції та кризи комунальних неплатежів. Уявімо ситуацію, що 8 млрд грн щомісяця замість оплати комуналки потраплятимуть на споживчий ринок. Уже через два місяці житлово-комунальне господарство України спіткає колапс, адже надавачі послуг не зможуть розрахуватися з тим же Нафтогазом за куплений газ. Тому допомога надходитиме на персональний обліковий запис субсидіанта та пільговика в Ощадбанк, а все, що залишиться після оплати комунальних послуг протягом року, за результатами опалювального сезону ЕНЕРГООЩАДНІ українці зможуть забрати з банку готівкою».
І раптом – розворот на 180 градусів. Очільник Мінсоцу Андрій Рева тепер говорить, що з березня цього року почнеться виплата субсидій у готівковій формі. «Була нарада у Президента України за участю Прем’єр-міністра, низки міністрів, зацікавлених сторін, а саме “Укрпошти”, “Нафтогазу”, Пенсійного фонду, громадських організацій, представників ОСББ, – говорив він. – Було прийнято політичне рішення про те, щоб тих людей, яким призначено субсидія з жовтня, перевести на грошові розрахунки вже в готівковій формі з березня. Це робиться для того, щоб до травня мати уявлення про те, який механізм є більш ефективним. Безготівковий механізм ми запустили з 1 січня, а тепер опрацьовуємо готівковий – в експериментальному порядку всім видати гроші і подивитися, як це буде працювати». Андрій Рева окремо наголосив на тому, що обидва механізми монетизації, готівковий і безготівковий, працюватимуть паралельно. «Сьогодні у нас 4 млн одержувачів субсидій, середній розмір субсидії становить 1,5 тис. грн. Тобто 6 млрд грн на місяць ми будемо видавати готівкою», – розповів міністр. А в безготівковій формі субсидію отримуватимуть ті громадяни, які звернулися в управління соцзахисту після 1 січня 2019 року.
«На перший погляд банальна новина, якщо не звернути увагу на деякі деталі, а саме декілька ключових слів: Президент, березень, 6 млрд готівки гривень і “експеримент”, – говорить аналітик ГО “Публічний аудит” Тарас Галайда. – Відколи Президент України проводить наради з приводу монетизації субсидій, – це не його завдання, не його профіль і не його рівень, цим завжди займалося Мінсоцполітики. Для чого в терміновому порядку прийнято рішення в березні 2019 року видати 6 млрд грн субсидій готівкою, що це за “терміновий експеримент” під особистим контролем Порошенка? Вся справа в президентських виборах, Порошенко вирішив в останній місяць виборів, роздати народу 6 млрд бюджетних гривень, задіявши для роздачі готівки штат “Укрпошти” і Пенсійного фонду. Чому саме готівкою? Тому що, перераховуючи гроші на картку, неможливо паралельно провести агітацію за нинішнього гаранта. Вочевидь, “соціальний експеримент” насправді виявиться банальним підкупом виборців, причому коштами бюджету України і силами держустанов. Принісши 1000-1500 грн готівкою, працівник “Укрпошти” або Пенсійного фонду не забуде підкреслити, що це допомога від Порошенка, а можливо, разом врученням грошей супроводжуватимуть агітаційні матеріали, “анкети-однодумців БПП” та інші партійні атрибути. Після виборів народу скажуть, що “експеримент” показав себе погано, багато витратили готівку не за призначенням, хтось купив на субсидію ліки, хтось їжу, хтось пропив, але за комуналку заплатили мало, тому готівкою видавати більше не будемо».
«Раніше обговорювався варіант, щоб субсидії перераховувалися на спеціальні банківські рахунки субсидіантів, а потім із них споживачі оплачували житлово-комунальні послуги. І лише залишок могли використовувати на власний розсуд, – написав у своєму життєписі в ФБ Андрій Герус, голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг. – Такий підхід правильний, але потребує інфраструктури та часу для підготовки. За даними НБУ, зараз 37 % дорослого населення взагалі не має банківських рахунків».
На думку Андрія Геруса, якщо виплата готівкою триватиме до кінця року, то всього за рік буде додатково виплачено ще понад 30 млрд грн. «Але я не дуже вірю, що знайдуться такі гроші для виплати готівкою і не вірю, що МВФ буде спокійно на таке дивитися, – додає він. І прогнозує: – Головний ризик – різко збільшується грошова маса (М0) і кошти не повністю або невчасно підуть на оплату комуналки. Особливо це буде відчутно перші місяці. На сьогодні загалом борги по системі за газ, тепло та електроенергію вже складають понад 60 млрд грн. Платіжна дисципліна невисока і падає. Така монетизація готівкою сприятиме подальшому падінню платіжної дисципліни. Очевидно, що жорстких дій до споживачів-неплатників не буде, адже восени ще одні вибори – парламентські.
Внаслідок такого рішення 4 млн найбідніших домогосподарств додатково протягом березня-травня отримають готівкою по 1,5 тис грн щомісяця або сумарно 4,5 тис грн за 3 (перед)виборчих місяці.
Враховуючи всі фактори, мій прогноз – інфляція за підсумками 2019 році буде набагато вища, аніж 5 %, які таргетує НБУ, як свою ціль.
Скоріш за все, щоб стримувати інфляцію НБУ буде тримати високою облікову ставку, а можливо і ще її підвищить. Кредити будуть дорогі, а економіка буде слабка. Гривня буде девальвувати. Також є сумніви, що НБУ піде на валютну лібералізацію у таких умовах».
Прогноз від Тараса Галайди ще суворіший: «Якщо залишити цей “лохотрон” із роздачею готівки в стороні і подивитися на картину з субсидіями загалом, то вона виглядає так.
Незважаючи на підвищення тарифів, влада скоротила кількість одержувачів субсидій у 2018 році в 2 рази з 6,63 млн (у листопаді 2017 року) до 3,34 млн сімей (в листопаді 2018 року).
Згідно з останнім Меморандуму з МВФ, підписаному 05.12.2018 в т.ч. і Порошенко, Фонду обіцяно обмежити субсидії в межах запланованого бюджету на 2019 рік, зокрема шляхом скорочення соціальних норм для розрахунку субсидій на житлово-комунальні послуги в середньому на 11 % (включно зі скороченням обсягу споживання газу з 4,5 м3 до 4,0 м3 на один м2 опалюваної площі і відповідного зменшення норми централізованого опалення з 1 травня 2019).
Також у меморандумі зазначено, що, якщо протягом 2019 стане очевидним, що скорочення соціальних норм є не достатнім для забезпечення того, щоб субсидії на житлово-комунальні послуги залишалися в межах бюджету, уряд додатково зменшить ці норми або зробить необхідні зміни у формулі для розрахунку субсидій.
Нагадаємо, що Бюджет на субсидії 2019 року передбачає 55 млрд грн, що менше ніж у 2018 і навіть 2017 році, коли тарифи були значно нижчими (2018 – 71 млрд грн, 2017 – 68,8 млрд грн).
Підвищивши тарифи в кінці 2018 року і запланувавши чергове підвищення на травень 2019 року, уряд пообіцяв усіма можливими способами втиснутися в нереальний бюджет субсидій – 55 млрд грн, скорочуючи для цього все і вся, а березнева разова експериментальна подачка – не більше ніж передвиборча технологія, причому дуже сумнівна в плані законності. Якщо люди на неї клюнуть, вже через 2 місяці (з 1 травня) вони відчують наслідки своєї дурості і довірливості».