Щоб не казали політексперти і соціологи, а передвиборний рейтинг діючого президента за останніми електоральними замірами невпинно наближається до показників фаворита президентських перегонів Юлії Тимошенко. За результатами першого в цьому році соцопитування Петро Порошенко і кандидат від «Батьківщини» набрали майже однакові бали в боротьбі за підтримку українців.
Підсумки опитування, оприлюднені під час прес-конференції соціологічним центром ім. Драгоманова 24 січня у Києві, свідчать, що в фінальний тур виборів президента України вийдуть лідерка ”Батькіщина” Юлія Тимошенко і нинішній гарант Петро Порошенко.
І , якщо вірити результатам цього дослідження , проведеного з 10 січня по 17 січня 2019 року, то аудиторія симпатиків Юлії Тимошенко складає 17,4% опитаних, з тих хто візьме участь у виборах, а Порошенка -17,1%. Очевидно «томосні» зусилля Петра Олексійовича знайшли певний відгук в серцях виборців, до того ж за висновками медіа – експертів , він – абсолютний лідер телевізійних екранів на початку виборчої кампанії.
За словами керівник центру, професора Сергія Штепи, він упевнений, що саме ці двоє політиків 21 квітня змагатимуться за посаду президента у другому турі виборів.
“Водночас динаміка електоральних настроїв показує, що найбільше зростає рейтинг Петра Порошенка, і, призупинилось зростання рейтингу Юлії Тимошенко”, – підкреслив він, зауваживши при цьому, що країна поступово поляризується у своєму виборі кандидатів.
“Ми бачимо розділення країни між двома таборами, умовно «патріотичними» і умовно «бідними». Відповідно, більш патріотичне населення схильне більше підтримувати Петра Порошенка, і навпаки, бідніші люди більше підтримують Юлію Тимошенко. Так само це простежується й у віковій динаміці. Чим старший виборець, тим більше підтримує Юлію Тимошенко. Чим молодше – тим більше Петра Порошенка”, – пояснив експерт.
З огляду на його висновки, можна припустити, що старшій віковій категорії ближче все ж таки соціальна частина обіцянок майбутнього президента, яка є основною складовою програми Юлії Тимошенко.
За лідерами у списку симпатій вишикувались глава Радикальної партії Олег Ляшко, з підтримкою у 10,1% , та шоумен і співзасновник «Студії «Квартал 95» Володимир Зеленський (9,4%). Завершує топову п’ятірку співголова «Опозиційної платформи – За життя», народний депутат України Юрій Бойко, якого підтримують 5,4% опитаних. За лідера політичної партії “Громадянська позиція” Анатолія Гриценка голосували б 5,3%, а за мера Львова Андрія Садового – 5,1%.
Дані опитування також засвідчили , що кандидата у президенти від партії “Українське об’єднання патріотів – УКРОП” Олександра Шевченка підтримують 3,8% респондентів, лідера рок-гурту “Океан Ельзи” Святослава Вакарчука – 2,7%, представника партії «Опозиційний блок» Олександра Вілкула – 2,6% та лідера партії “Основа” Сергія Таруту – 2,3%.
“Решта політиків набрали близько 1%, а то і менше”, – підсумував Сергій Штепа.
Учасник прес-конференції, політичний експерт Ростислав Балабан, в свою чергу нагадав, що на даний момент (24 січня 2019 року – ред.) Центральна виборча комісія зареєструвала 13 кандидатів у президенти, і ще 8 осіб вже подали документи на реєстрацію.
За його словами, в експертному середовищі вважають, що кількість кандидатів теоретично, ймовірно може сягнути до 50 осіб. Головна ж проблема для основних кандидатів полягатиме у тому, що номінальні кандидати, які мають рейтинг підтримки близько 1%, будуть “розмивати їхні голоси”. Експерт переконаний, що більшість людей, які голосуватимуть за номінальних кандидатів, у другому турі скоріше не братимуть участі у голосуванні, і тому для основних кандидатів важливо зберегти своїх виборців. Також соціологи запитували у виборців про майбутнього переможця виборчих перегонів, незалежно від того, за кого саме вони голосуватимуть.
Ми отримали дуже цікавий показник. Серед тих, хто оцінює переможця виборів, фактично Юлія Тимошенко і Петро Порошенко в межах похибки займають рівні позиції”, – пояснив Балабан.
Так, згідно з даними опитування, 21,3% респондентів, які визначилися із вибором, вважають, що перегони виграє Тимошенко, та 21,1% опитаних переконані, що наступним президентом знову стане Порошенко. Крім того, близько 30% опитаних вказали, що досі не визначились із вибором кандидата. Водночас серед тих громадян, які точно мають намір брати участь у голосуванні, кількість тих, хто не визначився, становить менш як 15%.
Штепа також висловив думку , що на майбутніх виборах президента варто очікувати явку виборців на рівні близько 55%. При цьому у другому турі голосування важливіше значення матимуть скоріше не рейтинги підтримки, а антирейтинги кандидатів.
У другому турі значно важливішим буде не голосування за свого, а проти іншого. Власне кажучи, у другому турі ми побачимо битву антирейтингів, які й покажуть, хто стане переможцем, хто виграє 21 квітня”, – зауважив соціолог.
Проведене опитування також продемонструвало значну підтримку в українському суспільстві створення помісної автокефальної православної церкви, за що висловились майже 56% українців. В той же час 18,5% заявили, що для них ця тема не є цікавою, 17,3% – не підтримують, а 8,3% не визначилися.
На запитання про найголовніші проблеми, які сьогодні має вирішити Україна, 68,2% респондентів відповіли, що вважають основною проблемою воєнні дії на сході України, 37,5% – корупцію в органах влади, 35,2% – зростання цін, 30,9% – розвиток економіки, 29,8% – безробіття, 23,1% – трудову міграцію, 18,5% – ріст злочинності. При цьому учасники опитування могли одночасно обрати не більше трьох варіантів відповідей