Сьогодні, 6 лютого, виповнюється 50 років з часу заснування Національного музею народної архітектури та побуту України, більше відомого як Музей просто небі у Пирогові. Ініціатором створення музею виступив історик і заступник голови Ради міністрів Петро Тронько. Про це пише Укрінформ.
Так, 6 лютого 1969 року тодішній Уряд України ухвалив постанову «Про створення Державного музею народної архітектури та побуту Української РСР», нині – Національний музей народної архітектури та побуту України. Через рік, 18 травня 1970 року, Уряд затвердив проект музею. Офіційне ж відкриття музею відбулось 17 липня 1976 року.
Довгі сім років велися проектні та будівельно-реставраційні роботи. На момент відкриття музею було привезено і встановлено 150 експонатів – зразків народної архітектури XVI-XX ст. Нині їх тут понад 300. Майже всі будівлі – хати, комори, клуні, господарські комплекси, церкви, вітряки, перевезені на територію музею з усієї України і відроджені у природних умовах – оригінальні. Щоб знайти їх, було обстежено близько 4 тисяч сіл та містечок.
Весь час, поки велися будівельні роботи, майбутній музей був під суворим контролем найвищого керівництва УРСР. І, незважаючи на звинувачення в націоналізмі, «милуванні стариною», «розтраті державних коштів» та навіть «звезенні мотлоху», музейники здійснили титанічну роботу зі збирання та реставрації унікальних пам’яток народного мистецтва.
Нині Національний музей народної архітектури та побуту України є найбільшим музеєм просто неба Європи і найповнішим етнографічним зібранням нашої держави. Загальна площа музею понад 131 га.