Згідно з указом президента від 11 лютого 2015 року, в Україні щорічно 20 лютого відзначають День Героїв Небесної сотні. У цей день вшановують пам’ять загиблих під час Революції гідності (листопад 2013 року – лютий 2014).
20 лютого – День Героїв Небесної Сотні
Сумний список Небесної Сотні відкрився 22 січня 2014 року, коли від вогнепальних поранень під час сутичок у центрі столиці загинули активісти Майдану Сергій Нігоян та Михайло Жизневський. Того ж дня в лісі під Києвом було знайдено тіло зі слідами тортур активіста Юрія Вербицького. До 18 лютого 2014 року вже налічувалось 9 загиблих.
З 18 по 20 лютого на Майдані загинуло найбільше людей – 78 осіб, після 20 лютого – ще 20. Усі вони увійшли до меморіалу борців за українську Незалежність – до Небесної Сотні.
105 Героям Небесної Сотні посмертно присвоєно звання Герой України, а троє іноземців – громадянин Білорусі Михайло Жизневський, Грузії – Зураб Хурція і Давид Кіпіані, посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні.
Як розслідуються злочини?
Розслідування розстрілів на Майдані триває, що відомо про результати йдеться у матеріалі РБК. Так, у січні поточного року генеральний прокурор Юрій Луценко заявляв, що слідство по справі розстрілів на Майдані завершило збір доказів для оголошення про підозру тим, хто віддав наказ стріляти. Також генпрокурор зазначив, що кілька сотень справ щодо осіб, які застосували насильство зараз у судах.
“Середня ланка втекла в Москву. Вища ланка, яка віддавала злочинні накази (по розстрілу Майдану, – ред.) – там же”, – заявляв Луценко.
За словами Луценка, на даний момент встановлено, що накази і дії Януковича, Захарченка, Якименка “і ряду інших діячів правоохоронного блоку – стоять у прямому причинно-наслідковому зв’язку зі смертями і пораненими на Майдані”.
Крім того, в грудні минулого року начальник Управління спецрозслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк повідомляв, що у справі київського Майдану 297 підозрюваних. Він повідомляв, що з 52 засуджених реальний термін позбавлення волі отримало дев’ять “тітушок”.
При цьому, Горбатюк заявляв, що судові розгляди справ Майдану можуть затягтися на десятки років.
На брифінгу 19 лютого 2019 року Горбатюк повідомив, що на даний момент 66 особам повідомлено про підозру в причетності до розстрілів на Майдані. Зокрема, в організації злочинів підозрюється колишнє керівництво держави і екс-президент. При цьому, за його словами, в невеликих справах призначаються умовні міри покарання або відсутнє притягнення до відповідальності.
Горбатюк також заявив, що результати розслідування у справах Майдану є недостатніми, а керівництво країни і правоохоронних органів не надали необхідної підтримки розслідуванню.