Для змін в Україні на краще, потрібне усвідомлення кожного виборця розуміння своєї ролі в майбутньому держави при голосуванні за майбутнього президента. За даними багатьох досліджень близько половини українців не читали Конституцію України. Але людина не може зробити свідомий вибір, коли вона не знає для виконання яких функцій і завдань вона вибирає главу держави.
Тому всім виборцям обов’язково варто ознайомитися зі статтями Конституції, в яких описана роль і завдання Президента України, делеговані йому Основним Законом.
Про це заявили громадські представники під час прес-конференції “Громадськість за усвідомлений вибір Президента України” , яку нещодавно організували коаліція Реанімаційний Пакет Реформ(РПР) та ініціатива Виборча Рада UA.
За словами співголови Ради РПР Юлії Кириченко, аналізуючи програми більшості кандидатів у Президенти України, експерти звернули увагу на те, що у своїх передвиборчих тезах вони декларують обіцянки, які виходять за межі конституційних повноважень гаранта.
З цього можна зробити висновки, що це або чисто популістські заяви і кандидати навіть не думають виконувати обіцяне, але намагаються підігрувати суспільному запиту, враховуючи незнання виборцями положень Конституції. Або говорить про те, що кандидат сподівається їх виконати, порушивши межі своїх повноважень, використовуючи якісь неформальні важелі чи за рахунок інших механізмів. Для глави держави, який , в першу чергу, є гарантом її Конституції обидва варіанти є абсолютно неприйнятними, – підкреслила Кириченко.
На жаль, зауважила вона, кандидати в президенти легко йдуть на це, знаючи про низьку обізнаність українців у вітчизняному законодавстві.
При цьому вона нагадала, що узурпація влади при екс-президентові Януковичі відбулася за мовчазної реакції суспільства на його успішні спроби розширення своїх конституційних повноважень. І зараз ми теж спостерігаємо неодноразові випадки виходу чинного президента за ці межі.
До того ж у жодного з найбільш рейтингових кандидатів, зауважила експерт, в програмі не прописано, як вони збираються гарантувати дотримання Конституції, і чи це взагалі є метою їх діяльності. Мається на увазі, в першу чергу, захист конституційних прав і свобод громадян.
В свою чергу, Євген Бистрицький, доктор філософських наук та керівник відділу в Інституті філософії НАН України, зазаначив, що важливість раціонального підходу під час голосування на президентських виборах є ключовою складовою для обрання гідного кандидата на пост президента Української держави.
Він зауважив, що “в існуючому хаосі пропозицій ,піару від кандидатів та їх медіа-обговорень , виборці втрачають ясність змісту порядку денного президентських виборів. Існує реальна небезпека використання медійних ресурсів з метою заговорення дійсного змісту виборів через всеїдний популізм, маніпуляції та перетворення пошуку відповідей у масові шоу. А у хорі заяв кандидатів і коментаторів може загубитись найважливіше для проведення чесних і вільних виборів – здатність зробити свідомий вибір.
Для того, щоб допомогти виборцю зробити такий свідомий вибір і була створена колективна ініціатива – Виборча Рада UA, яка об’єднує на волонтерський основі представників різних сфер українського суспільства – науки, освіти, експертного середовища, ЗМІ, культури, бізнесу. На сьогодні це 28 осіб, але список є відкритий, – нагадав Бистрицький.
У своїй колективній Заяві члени ініціативи закликали всіх політиків і громадських діячів, усіх науковців та експертів, журналістів, а відтак усіх громадян України та виборців зосередитися в ході прийдешньої президентської виборчої кампанії на баченні кандидатами в Президенти України відповідейи наcамперед на такі блоки питань:
Роль Президента в конституційній моделі влади, гарантуванні прав і свобод людини і громадянина, форми та методи здійснення ним своїх повноважень та передвиборчих обіцянок;
Стратегія зовнішньої політики України та методи її реалізації. Конкретний план кандидата щодо прискорення вступу України до ЄС та НАТО. Якою буде політика кандидата щодо Росії?;
Реалізація стратегії безпекової та оборонної політики України. План кандидата щодо відновлення територіальної цілісності України: повернення Криму та Донбасу, у тому числі перспективи Мінських домовленостей. Конкретний план вирішення таких ключових питань національної безпеки України, як зміцнення обороноздатності країни;
Стратегія економічного розвитку України – ключові елементи бачення. Основні рушійні сили економічного зростання в Україні в наступні п’ять років. За рахунок чого таке зростання буде сталим?;
Національна консолідація, бачення кандидатом: розвитку мовної політики та політики щодо етнічних меншин – конкретні шляхи і методи вирішення наявних проблем, у тому числі у сфері культури та освіти; політики протидії дискримінації, у тому числі у сфері гендерної ідентичності; політика умиротворення в питанні розбудови єдиної помісної церкви.
За словами Бистрицького , Виборча рада України хотіла б прояснити, хто з кандидатів відповідає на певні питання, а хто ні. Тобто програми яких кандидатів найбільш повно відповідають на поставлені питання … Щоб надалі представити виборцям картину, на кого вони можуть орієнтуватися у важливих для них питанням.
При цьому він повідомив, що дев’ятьом найбільш рейтинговим кандидатам було надіслано питання, на які очікуються відповіді, а також запрошення взяти участь у прямій дискусії.
В останній період виборчих перегонів активісти прагнуть сконцентрувати більшу увагу виборців на раціональному свідомому виборі, інакше в Україні на ключовий пост може бути обрана дуже неадекватна людина”, – підкреслив експерт.
Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко зауважив, що поведінка кандидатів у президенти є природньою, адже вони завжди поводитися так, щоб отримати якомога більше голосів виборців. І саме тому зміна відношення до виборів українців є дуже важливою для впровадження реформ у країні.
“Виборча кампанія – це час, коли мають змінюватися і політики, і виборці. Адже політики мають йти за виборцями, а не навпаки”, – акцентував Коліушко.
За словами голови правління Громадянської мережі ОПОРА, Ольги Айвазовської, однією з функцій неурядових організацій є включення потреб суспільства до порядку денного кандидатів у президенти. Але ми маємо сприяти й тому, щоби люди оцінювали кандидатів не за їхньою рекламою, а за передвиборчими програмами, – відзначила Айвазовська.
Вона звернула увагу на унікальність цьогорічних президентських виборів, де було зареєстровано рекордну кількість кандидатів – 44 особи. Крім цього, 138 громадських організацій отримали право спостерігати за перебігом виборчого процесу, проте більшість з них є пов’язаними з тими чи іншими політичними силами. Щодо передвиборчих програм кандидатів – в основному, вони є “мертвими” документами, які просто подають для реєстрації, – підкреслила лідерка ОПОРИ.
Проте саме зараз є унікальне вікно можливостей, для обговорення і роз’яснення експертним середовищем, неурядовими організаціями, що саме може бути пріоритетом п’ятирічної діяльності новообраного президента”, – розповіла вона.
Тому , виходячи з важливості інформаційної прозорості передвиборчої президентської кампанії, представники громадських організацій повідомили , що запрошують кандидатів у президенти України на експертні дискусії, щоб обговорити їх позиції по ряду питань, які знаходяться в компетенції глави держави, і тим самим допомогти виборцям проголосувати свідомо.
“Реанімаційний пакет реформ , відчуваючи відповідальність перед президентськими виборами саме в частині сприяння свідомому вибору, 27 лютого запросив кандидатів з топового рейтингу для спілкування з громадянським суспільством, для експертного спілкування щодо того, що саме з громадського порядку денного, напрацьованого в РПР різними групами експертів з різних сфер … вони збираються підтримувати, а що ні…, – повідомила на завершення свого виступу на прес-конференції член правління Центру політико-правових реформ та співголова Ради Реанімаційного Пакету Реформ Юлія Кириченко.
І ми дуже вдячні, сказала вона, що жоден з кандидатів не відмовився від участі в таких дискусіях та вдячні тим кандидатам, які вже погодилися взяти участь в нашому обговоренні 27 лютого.
Водночас Ольга Айвазовська висловила сумніви в готовності всіх запрошених кандидатів у проведенні глибокої дискусії. “Отже поки ми не зможемо переконати громадян не читати просто агітаційні листівки і не задумуючись дивитися короткі відеоролики, а оцінювати кандидатів з точки зору перспективи реалізації програмних завдань протягом п’яти років, якісного вибору не буде”, – наголосила активістка.