Широка участь громадян в управлінні державою і суспільством є одним з основоположних конституційних принципів державного управління, закріпленим у статтях Конституції України. Народ здійснює владу безпосередню і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, – вказано в 5 ст. Основного Закону України.
Однією з поширених форм такої участі громадян в державному управлінні стали громадські ради (далі ГР – ред.) при міністерствах та інших органах виконавчої влади. Наділені консультативно – дорадчими правами, вони мали б сприяти посиленню впливу громадян на формування та реалізацію державної політики. Та об’єктивнр вони цього не роблять через відсутність дієвих інструментів.
А з моменту прийняття Типового положення про діяльність громадських рад у 2010 році в суспільстві вже накопичився цілком обгрунтований скепсис щодо ефективності їх роботи. На жаль , ГР більше імітували участь в роботі державних органів виконавчої влади і просували чиїсь інтереси, аніж приносили користь . Що відбувалось і також завдяки неякісному наповненню складів цих громадських органів, яке нерідко проходило в кулуарному форматі.
Тому заради збільшення дієвості цих органів у грудні минулого року в Мінюсті запропонувало нову редакцію документу, який давно потребує коригування та оновлення.
Та серед низки позитивних пропозицій в ній не знайшлося місця, в першу чергу, істотному розширень повноважень ГР.
Отже завдання і права у громадської ради, розписані на десятки пунктів, залишають під питанням досягнення її головної місії — змусити державу рахуватися з думкою громадськості при вирішенні тих чи інших питань життєдіяльності країни. А керівництво держорганів продовжуватиме вирішувати на свій розсуд прислухатися чи ні до “голосу громадськості”, бо і в новій редакції Положень ухвали ГР не обов’язкові до виконання, зокрема, міністерствами.
Водночас позитивними рисами нового проекту, на думку громадських активістів, є уточнення щодо залучення експертів, можливість дистанційної участі у засіданнях громрад, ценз для участі.
І хоча системних змін у ньому не пропонують ,тут є положення, продиктовані вимогами часу, як-от електронне голосування, яке , на жаль, теж не додає повної визначеності, бо не обов’язкове, а порядок його проведення кожен орган встановлює за власним бажанням.
Та незважаючи на недоліки – це найбільш демократична форма, яка дає можливість брати участь у таких виборах усім громадянам України і вибрати тих кандидатів, які насправді відомі своїм вагомим внеском у вибраному напрямку їх діяльності.
Сьогодні деякі органи влади вже запровадили електронне голосування у процесі обрання ГР. Але у змішаній формі – для проведення самого процесу інтернет-голосування у засіданні установчих зборів оголошується перерва на одну добу, наступного дня члени збираються і оголошуються результати голосування.
Рейтингове електронне голосування відбувається із використанням інформаційно-комунікативних технологій у тому числі за допомогою засобів Інтернету (через офіційний веб-сайт органу) у порядку, визначеному органом.
На думку деяких експертів доцільність визначення порядку проведення рейтингового е-голосування самим державним органом викликає певні сумніви, але водночас, за словами члена ініціативної групи по формуванню ГР при Мінветеранів України, представника Київської міської спілки ветеранів АТО Віталія Кузьменка, проведення цієї процедури на веб – платформі міністерства дає додатковий захист від стороннього втручання в процес голосування.
До речі формат інтернет –голосування при виборах до Громадських рад був започаткований у 2015 році за ініціативи Ради громадського контролю при НАБУ.
І після 2014 року в Україні вже існує декілька гарних прикладів дієвості Рад громадського контролю, окрім вищевказаного НАБУ, при ДБР та АРМА, які принаймні намагаються здійснювати не формальний, а реальний контроль.
Отже практика застосування такої форми голосування вже показала свою ефективність у формуванні якісного складу нових громадських рад, що одразу позначилось на результативності їх роботи.
І хоча вона і суперечить чинній редакції Типового положення про ГР, ініціативна група при новоствореному Міністерства у справах ветеранів вже впроваджує цю технологію.
Буквально вчора, 28 лютого відбулися установчі збори по виборам до Громадської ради міністерства, в яких взяли участь 146 кандидатів на 35 місць у цьому громадському органі.
За словами члена ініціативної групи при міністерстві Світлани Шаповалової, ці кандидати вже винесені в систему для електронного рейтингового голосування, яке стартувало о 15:00 28 лютого і триватиме протягом однієї доби до 15:00 1 березня.
За інформацією, оголошеною на зборах, будь-який громадянин, який проживає на території України, може взяти участь у голосуванні та проголосувати за одного або декількох кандидатів (відповідно до кількісного складу Громадської ради).
А всім бажаючим взяти участь в формуванні Громадської ради запропоновано пройти перевірку, підтвердити адресу своєї електронної пошти та номер мобільного телефону (українського GSM оператора). На проходження перевірок і обрання кандидатів відводиться 20 хвилин.
З попередніми результатами голосування охочі зможуть ознайомитися вже зразу після його закінчення, а затвердження цих підсумків відбудеться 6 березня під час другої частини установчих зборів.
Цікаво, що під час установчих зборів їх учасникам вдалося дещо змінити формат роботи лічильної комісії, в яку ініціативною групою було запропоновано вибрати 5 чоловік. Збори проголосували за збільшення її складу до 13 осіб, що, на думку новообраної голови лічильної комісії Ольги Філюк, підтверджує демократичність процесу обрання Громадської ради. І можу всіх запевнити, що ми будемо ретельно слідкувати за перебігом голосування, – відзначила вона під час прес-конференції, яка відбулася після закінчення зборів.
Коментуючи для Голосу – Інфо майбутню ефективність ГР при Мінветеранів, Віталій Кузьменко, обраний головою установчих зборів, зауважив, що при її активному і сильному складі є, зокрема, і змога добитися делегування своїх членів для участі в роботі з конкурсного відбору майбутніх кадрів працівників міністерства та знайти шлях, як проконтролювати ці кадрові призначення. А за підтримки керівництва держоргану, така участь дозволить набрати більш якісний штат для самого міністерства. Тобто, на його думку, можливість налагодити громадський контроль є і тепер все буде залежати від бажання йти назустріч керівництва міністерства, яке , за словами Кузьменка, демонструє цілковиту готовність до співпраці.
Звичайно , офіційно ГР досить обмежені у своїх правах, але громадські активісти продовжують боротися за розширення цих прав. До того ж, ГР приймає Положення про свою діяльність, в якій до речі можна прописати можливість надання прав з громадського контролю за роботою міністерства. Якщо, звичайно, міністр погодиться і підпише таке положення. Але в будь-якому випадку ГР добиватиметься отримання від міністерства права контролю за різними напрямками його діяльності, – пояснив активіст.
При цьому керівник ініціативної групи Дмитро Шатровський запевнив, що «підготовча команда» зробила максимум для відкритості прозорості процесу виборів Громадської ради, в якому громадськість зможе обрати до її складу людей, в яких вони справді вірять і які заслуговують цієї довіри, завдяки своїм справам на благо суспільства. Такий соціально активний склад ради буде ефективним і зможе посилити результативність роботи міністерства. Що зможе поліпшити якість життя простих ветеранів.
Сподіваюсь, що вибори до ГР при Мінветеранів стануть показовими , а в подальшому на її роботу можна буде рівнятися. Відкрите електронне голосування дасть зрозуміти, хто є реальним лідером по областях, регіонах , – заявив Шатровський.
В свою чергу Олександр Мотрій, учасник АТО, кадровий військовик, засновник і командир батальйону тероборони «Кривбас», полковник у відставці і претендент до складу Громадської Ради зауважив, що він очікує від створюваного громадського органу дієвого впливу на наведення порядку у ветеранських справах в Україні. На його думку багато з цих проблем держава вже вирішує, але ще більше мають вирішуватися, в тому числі і за дієвої підтримки ветеранського руху. А з огляду на активність, проявлену претендентами на членство до ГР під час установчих зборів, ці люди, маючи такий важкий життєвий досвід, не дадуть ввести себе в оману і, залишаючись небайдужими, будуть постійно підштовхувати вперед і контролювати чиновників на цьому шляху, – підкреслив ветеран.
Варто нагадати, що на початку створення Мінветеранів в кінці грудня минулого року , новопризначена міністр Ірина Фриз заявила :”Мені радили не поспішати, у всякому випадку з Громрадою точно, мовляв, подивись у що вони перетворились в інших міністерствах, в тебе буде те саме. Гола критика і суцільний хаос навколо – такий мають імідж більшість громрад. Але я вірю, що наша зможе бути і дієвою, і ефективною, адже ветерани вперше чергу зацікавлені зробити її саме такою. Тому я вірю, що наша Громрада буде не гальмом, а якісним та надійним партнером”.
З огляду на настрій на установчих зборах, схоже Ірина Фриз не помилилась. Та все ж таки, на думку експертів, після проведення е-голосування та його чергової апробації доцільно запровадити виключно електронну процедуру формування складу ГР без проведення установчих зборів і витрат на їх організацію та проведення.