Коли у Європі вперше спробували тютюн, яка країна першою почала користуватися степлером, за що Льва Толстого відлучили від церкви, коли Київ офіційно став столицею УНР, та хто зробив найвідомішу фотографію у світі?
5 березня 1558 року — ця умовна дата вважається днем появи тютюну в Європі.
Медик Франсіско Фернандес був посланий королем Іспанії Філіпом II до Мексики для вивчення невідомих європейцям рослин і продуктів харчування.
1711 року засновано Сенат — вищий державний орган у Росії (існував до 1917 року).
1868 рік — в Англії запатентовано степлер.
1901-й — у “Церковних відомостях” оголошено про відлучення Льва Толстого від Російської православної церкви.
Позиція пізнього Толстого — це позиція пророка, викривача суспільної і державної неправди, що проголошує віровчення вселюдської братської любові і праці. Толстой-публіцист і вчитель життя придбав величезну популярність не тільки в Росії, але і у всьому світі. Ясна Поляна стає місцем паломництва: до Толстого за порадою приходять люди з різних верств, з багатьох країн. Синод — найвищий церковний орган в Росії того часу — виніс визначення про відлучення Толстого від церкви, вказавши на антиправославний дух толстовського вчення. Але відлучення не послабило виняткового впливу Толстого на російське суспільство. На півдні Росії його послідовники – толстовці – створили сільськогосподарські комуни, жили, спільно обробляючи землю.
1918-го Центральна Рада прийняла закон про адміністративний статус Києва як столиці УНР.
Цього ж дня більшовики переносять столицю з Петрограду до Москви.
У 1939-му — Київському університету присвоєно ім’я Тараса Шевченка.
1946 року Вінстон Черчілль використав словосполучення “Залізна Завіса” у своїй промові в Фултоні.
Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Уінстон Черчілль, перебуваючи з візитом у Вестмінстерському коледжі у місті Фултон (штат Міссурі), виголосив одну з найвідоміших своїх промов. Закликавши президента США Гаррі Трумена тісніше співпрацювати з Британією в устрої повоєнного світу, Черчілль застеріг про діяльність “комуністичної п’ятої колони” у Західній та Південній Європі і заявив, що із-за експансіоністської діяльності СРСР “у Європі від Щецина на Балтиці до Трієста на Адріатиці виникла залізна завіса”.
В 1960 році фотограф Альберто Корда зробив найвідомішу фотографію латиноамериканського повстанця Ернесто Че Гевари й не отримав за неї ні цента гонорару.
У 2000 році англійські науковці вперше у світі провели успішну операцію по клонуванню свиней.
5 березня народилися:
У 1827 році — Леонід Глібов, український поет, письменник, найвідоміший український байкар.
Широке визнання в українській літературі Глібов здобув як байкар. Усього він написав понад сотню творів цього жанру. Перша збірка “Байки Леоніда Глібова”, що містила 36 творів, вийшла у Києві 1863 році, але майже весь тираж її був знищений у зв’язку з валуєвським циркуляром. У 1872 році вдалося видати другу, доповнену в порівнянні з першою, книгу байок, а 1882-го — третю, що була передруком попередньої. Спроби надрукувати інші збірки Глібову не вдалися — перешкоджали цензурні заборони.
1903 року — Наталя Забіла, українська радянська письменниця, поетеса, перекладачка, популяризаторка в Україні дитячої літератури інших народів.
Авторка популярних книжок для дітей (найвідоміші – “Ясоччина книжка”, “Стояла собі хатка”, “Перший крок”). Після війни редагувала журнал “Барвінок”.
В 1936 році народився Володимир Маслаченко, футболіст
Володимир Маслаченко походженням із Дніпропетровщини, воротар московського “Спартака” і збірної СРСР, російський спортивний телекоментатор. Чемпіон СРСР у 1962 році. На початку ж кар’єри грав за дніпропетровський “Металург”.
1951 рік – Юрій Кравченко, український політик, працівник системи МВС.
Один із найближчих соратників президента Кучми та основних фігурантів „справи Гонгадзе” у 2000-2001 роках (імовірно, віддавав розпорядження про стеження та знищення журналіста). Невдовзі після перемоги Помаранчевої революції, 4 березня 2005 року, знайдений мертвим на своїй дачі під Києвом – напередодні походу в Генпрокуратуру для допиту у “справі Гонгадзе”. За версією слідства, це було самовбивство, хоча є багато свідчень, версій і висновків про знищення Кравченка як ключового свідка та співучасника Кучмии.
1961 року народилася Олена Яковлєва, російська кіноакторка.
Серед найвідоміших ролей – “Каменська”, “Петербурзькі таємниці”, “Ретро вдвох”, “Чорний квадрат”, “Інтердівчинка”, “Матір Іісуса”, “Плюмбум”.