Чим ближче до виборів, тим більш відчайдушними стають технології кандидатів, перемога яких вислизає у них буквально з-під пальців. Піонер таких технологій – лідер «Батьківщини Юлія Тимошенко. Останнім часом команда Леді Ю демонструє високу активність. Втім, не завжди вона йде на користь кандидату.
Взяти, наприклад, хот-дог, який Юлія Тимошенко нещодавно купила на заправці та виклала відео у мережу. Вочевидь, сенс цього посилу в тому, що Тимошенко намагається позиціонуватися як «одна з нас». Тобто, людина, яка хоч і сидить на дієті, але часом дозволяє собі розслабитися та поласувати забороненим фаст-фудом.
Щоправда, відео викликало у соцмережах реакцію, протилежну задуманій. Хтось з користувачів поглузував – мовляв, потрібно збільшити хот-дог удвічі, натякаючи на обіцянку політика знизити ціну на газ у два рази. Комусь здалося недоцільним постити хот-доги (ціна яких на заправках стартує з 30 грн) на тлі постійних розмов про «зубожіння».
Задумка технологів – не нова. Насправді чимало політиків полюбляють похизуватися фото перекусами вуличною їжею. В цьому неодноразово був помічений колишній президент США Барак Обама. Цю традицію перейняли і українські політики, причому старт задала саме Юлія Володимирівна. Пізніше з хот-догом сфотографувався і Анатолій Гриценко, і Олег Ляшко, але коли їх засміяли, вони пояснили, що просто глузували з конкурентки.
Але технологи Тимошенко, котрі в такий спосіб намагалися підвищити впізнаваність клієнтки або підкреслити її близькість до народу, трішки прорахувалися.
«Я не зовсім розумію, на кого розрахована ця технологія. Люди, які їдять хот-доги, діляться на дві категорії. Ті, хто постійно вживають фаст-фуд, не роблять з цього культу. А ті, для кого такий хот-дог є предметом розкоші (а є й такі), не сприймуть цей сигнал ефективно», – вважає політолог Євген Магда.
Щоправда, частина експертів вважає, що зусилля команди Тимошенко не були марними. Адже технологія «хот-дог» могла зацікавити аполітичний електорат, який зазвичай не реагує на якісь політичні меседжі, але якого можуть зацікавити різні «мемчики». Головне, що ця реклама обійшлася Тимошенко дуже дешево. І нехай вона не приверне великої кількості виборців, але навіть кілька голосів будуть доречні, враховуючи, що, за результатами соціології, різниця між Юлією Тимошенко та Петром Порошенком – буквально у межах статистичної похибки.
Ще одна технологія, яку застосовує штаб Тимошенко, щоб привернути увагу до себе та спробувати наростити рейтинг за лічені дні до виборів – публікація даних соціології, в яких вона перемагає зі значним відривом та фантастичними показниками. Йдеться про нещодавно оприлюднене соціологічне опитування, яке показало, що за Тимошенко у першому турі ладні проголосувати 31,6%. Тим, хто здивувався (адже ці цифри вдвічі перевищують найсміливішу соціологію), пояснювали, що опитування проводилося на замовлення самої «Батьківщини», а результати не є репрезентативними.
«Ці результати можуть викликати лише посмішку, – вважає Євген Магда. Те, що вони показали 2,5 млн анкет – пародія на соціологію. Опрацювати таку кількість анкет професійно неможливо в такі короткі терміни. А якщо вони опитували тільки прихильників Юлії Тимошенко, тому незрозуміло, чому за неї лише третина».
В цьому контексті так само незрозумілим виглядає ще один технологічний хід Юлії Тимошенко – підтримка її з боку одного з кандидатів у президенти Сергія Тарути. Цікаво, що знятися на користь Тимошенко Тарута вже не може – останній термін сплив 8 березня. Тому його прізвище буде у бюлетені, але своїх прихильників він закликав голосувати за лідера «Батьківщини».
Щоправда, експерти сумніваються, що таке об’єднання щось суттєво додасть рейтингу Леді Ю. За словами політконксультанта Ірини Сєрової, справа не стільки в рейтингах, скільки у кількості представників у виборчих комісіях. І тільки в цьому плані хід Тарути має хоч якийсь сенс.
Деякі фахівці вважають, що подібне об’єднання не лише не підвищить рейтинг Тимошенко, але й здатне обвалити його. Адже виходець з Донбасу – Тарута – неодноразово підкреслював, що російська мова в Україні повинна мати статус офіційної, а «братні народи» (російський та український) повинні порозумітися. Ці тези, м’яко кажучи, розходяться з постулатами самої Тимошенко, яка відкрито називала Росію державою-агресором.
Політологи вважають, що нелогічні та недоцільні кроки команди Тимошенко напередодні виборів пов’язані з тим, що вона просто нервує.
«Юлія Володимирівна відкотилася у рейтингах, тому помітно нервує. Вона має розуміти, що для потрапляння до фіналу їй треба докласти масу зусиль. А ті, що вона робить зараз, зокрема, гучними заявами – неефективні. Наприклад, заклик припинити виплату підвищених пенсій та субсидій – помилка. Автогол. Та й проведення незрозумілого соціологічного опитування не допомогло. Наразі я не бачу можливостей для Тимошенко посилити власні політичні позиції. Їй треба зупинитися і перевести подих. Але за 10 днів до виборів це вже неможливо», – підсумовує Євген Магда.