У столиці з’явився новий пам’ятник першому в континентальній Європі комп’ютеру МЕОМ, створеному у Києві в Інституті електротехніки АН України.
Міні-скульптурка “Київський комп’ютер” стала 13-м об’єктом проекту «Шукай» і першим у цьому році.
Як повідомляється на фб-сторніці проекту, скульптор маленького пам’ятника – Daria Vovk, партнером скульптури виступила компанія ASUS.
Виготовлена скульптура з бронзи, QR-код з інформаційної таблички скульптури веде на його сторінку на сайті.
Знайти “Київський комп’ютер” можна на стіні будівлі за адресою вулиця Ярославів Вал, 23.
З історії розробки МЕОМ
Перший у континентальній Європі комп’ютер, МЕОМ (Мала електронна обчислювальна машина), був створений у Києві в Інституті електротехніки АН України під керівництвом академіка Сергія Олексійовича Лебедєва.
Розробку МЕОМ було розпочато в 1948 році, а перший пуск машини відбувся 6 листопада 1950 року. Комп’ютер складався приблизно із 6000 електровакуумних ламп, мав енергоспоживання майже 25 кВт і займав площу 60 м2. Для його розміщення вченим виділили частину двоповерхової будівлі у Феофанії.
Основні характеристики МЕОМ: робоча частота – 5 кілогерц; швидкодія – 50 операцій на секунду; система рахунку – двійкова з фіксованою комою; кількість розрядів – 16 та один розряд на знак; система команд – триадресна, команди довжиною 20 двійкових розрядів; ємність оперативного запам’ятовувального пристрою на тригерних комірках – 31 чисел і 63 команд; ємність постійного (штекерного) пристрою – 31 чисел та 63 команд.
МЕОМ виконував команди додавання, віднімання, множення, ділення, зсуву, порівняння з урахуванням знаку, порівняння за абсолютним значенням, передачі керування, передачі чисел із магнітного барабана, додавання команд, зупинки.
Введення даних у пам’ять здійснювалося за допомогою перфораційних карт або набирання кодів на штекерному комутаторі, а виведення – шляхом фотографічного запису або на друку на електромеханічному пристрої.
З 1952 до 1956 рр. експлуатація МЕОМ здійснювалася цілодобово. Усі ці роки на комп’ютері розв’язувалися задачі з різних прикладних сфер: термоядерні процеси, космічні польоти, ракетна техніка, механіка, статистичний контроль якості, надзвукова авіація тощо.
Про проект “Шукай”
У рамках цього проекту в столиці України з’являються пам’ятні різновиди символів міста, наприклад, київського торту, котлети, трамваю, сухому варенню та ін.
У кожної статуетки проекту «Шукай» є легенда, за якою можна заробити будь-які бонуси, просто потерши скульптуру.
Наприклад, дотик передостанній, 12-й фігурки Самсона обіцяє силу. У 13-го об’єкта легенда така: тертя бронзового міні-комп’ютера допоможе поліпшити якість інтернету в смартфоні.