Дані екзит – полу президентських виборів, опубліковані вчора увечері, не стали сюрпризом для симпатиків Володимира Зеленського, дали надію на можливість «щось придумати» нинішньому гаранту і оселили прихований відчай в очах «мами Нового курсу» Юлії Тимошенко.
Тимошенко одразу , як і годиться, повідомила що категорично не згодна із цими даними. Зеленський заявив, що йому байдуже, з ким змагатися у другому турі. Сповнений оптимізму Порошенко сказав, що готовий до «глибокого та предметного діалогу з тими, кого не зміг переконати перед першим туром». Цікаво, що навіть Юрій Бойко, якому поки «нарахували» лише 11,5 %, заявив, що також розраховує потрапити у другий тур виборів.
Однак за даними ЦВК, яка повідомила о другій годині сьогоднішнього дня про обробку інформації з 80% з виборчих бюлетенів, результати екзит – полу в основному підтверджуються. Отже до другого туру виборів виходять Володимир Зеленський з 30,35% голосів та Петро Порошенко, якого підтримали 16,03%. Третє місце – за Юлією Тимошенко з показником 13,28% голосів.
Достовірність цих даних підтверджують і в громадській мережі ОПОРА, де сьогодні заявили, що чергові вибори Президента України 31 березня 2019 року відбулись у конкурентних умовах та із дотриманням базових стандартів справжніх виборів, а випадки порушення національного законодавства не стали критичною перешкодою для реалізації громадянами свого права обирати і бути обраними.
Протягом усього виборчого процесу спостерігачі ОПОРИ виявляли факти недотримання виборчого законодавства, які необхідно ще ефективно і політично неупереджено розслідувати. У низці випадків ці порушення мали загрозливий характер, але, як засвідчують попередні висновки спостереження ОПОРИ, виборчий процес та його результати відображають реальний розподіл електоральних позицій громадян України, – говориться в заяві активістів.
За результатами паралельного підрахунку голосів, які проводила ОПОРА на цих виборах, на першому місці – Володимир Зеленський з 30,1%, далі – Петро Порошенко (15,7%) і Юлія Тимошенко (13,33).
І судячи з усього лідерці «Батьківщини», незважаючи на її протести, доведеться змиритися з поразкою. Хоча деякі політологи не радять занадто поспішати, адже ця виборча кампанія принесла багато сюрпризів і подолання розриву у майже 3% між Тимошенко і нинішнім гарантом може стати ще одним із них.
Та більшість політологів вже зосередилися на аналізі причин стрімкого політичного злету Зеленського і шансів Порошенко подолати майже подвійне відставання у другому турі.
Зокрема західні експерти та журналісти вичікувально поставились до лідера перегонів , в діапазоні від обережності до цікавості. Тут немає крайніх оцінок, властивих Україні, де , або виказують беззастережну віру і підтримку, або звинувачують у “зраді” та проросійськості.
Вже у перші години після голосування чимало західних ЗМІ взялися аналізувати, що ж відбулося у нашій державі і чому Зеленський отримав навіть більше, ніж йому пророкували найсміливіші опитування.
Для нас це не новина, але більшість європейських журналістів сходяться у тому, хто насправді “винен” в електоральному стрибку Зеленського.
Особливо жорстко оцінив «внесок» нинішнього гаранта в цю справу Пол Ронцхаймер з німецького журналу Bild, який двічі за останні роки брав інтерв’ю у Порошенка. У репортажі з Києва журналіст згадав про свою розмову із тоді ще майбутнім президентом, у 2014 році.
“Рівно п’ять років тому, в ніч на 31 березня, у інтерв’ю Bild він пообіцяв усьому світові продати компанію Roshen, якщо він буде обраний як президент. Це лише одна з порушених Порошенком обіцянок, за які він отримав сьогодні рахунок: тільки 18% підтримки, немов удар по президенту.
Люди, які протестували на Майдані, у 2014 бачили в Порошенку надію, закриваючи очі на те, що він є олігархом та працював міністром за Януковича. Але Порошенко не справдив довіру багатьох людей. Занадто мало реформ, занадто багато скандалів та відсутність реальної боротьби з корупцією, недостатньо змін у країні, – резюмував німецький журналіст.
Порошенко розплачується за недовіру до влади і за численні корупційні скандали, які супроводжували його мандат, – пише французька Le Monde. Цей ляпас дуже гучний, і несхвалення Порошенка – вельми агресивне, – зазначає Le Liberation. А світова агенція Reuters у репортажі з Києва нагадує, що “лише 9% українців довіряють власному урядові, що, за даними Gallup, є найнижчим рівнем у світі”.
І у сусідній Польщі вважають, що саме провал Порошенка, як реформатора зробив можливим таке стрімке зростання популярності Зеленського.
Це нищівний вирок для п’яти років правління Петра Порошенка та його команди…українці вийшли на Майдан у 2013-2014 роках з двох основних причин. По-перше, вони хотіли покінчити з правлінням олігархів і поширеною корупцією, по-друге, інтегрувати країну з ЄС. І у цих питаннях прогрес мізерний… Щоправда, у порівнянні із Зеленським Порошенко безпечніший, а тому кращий кандидат, і сьогодні не лишається нічого іншого, аніж тримати пальці схрещеними за його перемогу. Але і це не яскрава перспектива для України, – зазначає оглядач Rzeczpospolita Єнджей Белецький.
Колишній посол США в Україні Джон Гербст , коментуючи для ВВС результати першого туру, назвав Зеленського “очевидно здібною людиною”. Він дуже успішний комедіант та бізнесмен, а те, що він виграв перший тур, окреслює у ньому політичний талант, але ані в економіці, ані в політиці, ані у питаннях безпеки він знається небагато.
І в наступні три тижні Порошенко спробує зробити так, щоби українське суспільство це усвідомило. Підтримка Коломойського несумісна з риторикою Зеленського про антикорупцію, – підкреслив політик.
Зв’язок із Коломойським (разом з дивними заявами на кшталт “припинення стрільби на Сході”) – те, що закидають йому журналісти. Зеленський сказав нам, що Коломойський не отримає жодного захисту, у разі суду над олігархом. Але у цьому є сумніви, – додав він..
Отже перемога Володимира Зеленського є протестом українців проти усієї влади разом, переконані на Заході.
І якщо Зеленський переможе також у другому турі, це меншою мірою буде голосування за нього, а більшою – проти старих облич та партій і хоч за щось нове, – заявила минулої ночі проукраїнська євродепутатка Ребекка Хармс.
Аналізуючи події першого туру президентських перегонів, українські політологи ще раз звернули увагу на емоційну складову, яка переважала у виборі кандидатів при голосуванні. Політолог Олег Саакян зазначив, що цей тур став змаганням емоцій, а не раціо. З одного боку – це емоція помсти, яка відіграла суттєву роль у підтримці Зеленського.
Адже за більш ніж двадцять років у частини виборців з’явилося непереборне бажання покарати старих політиків і в новому політику вони побачили можливість злого жарту над ними. Про те що буде завтра ,люди , на жаль, не замислюються. Українці сьогодні в більшості зведені у своєму політичному та економічному плануванні до виживання в один день і керуються миттєвими імпульсивними поривами, – пояснив експерт.
Другою емоцією , пов’язаною з підтримкою Порошенка, є побоювання того, щоб не було гірше. Його прихильники думають , що вони в основному розуміють, що можна від нього очікувати і не хочуть ризикувати більше. Це хоч погана, але на їх погляд, хоч якась стабільність.
Третя емоція , яка була адресована Тимошенко, це частково – вендета, а також надії на зміни, реформи, зміни конституційної моделі, новий суспільний договір тощо.
Та в цих умовах хто б з них не переміг, стане чітким і жорстким розчаруванням для виборців в майбутньому.
Наприклад Зеленського його виборець подумки наділяє якостями часом навіть взаємовиключними. Тому що сьогоднішній лідер перегонів – не класичний популіст , а, в першу чергу, віртуальний образ. Цікаво, що чим менше він говорив, тим більше була мобілізація його виборців. А його прихильники в той час самі собі додумували, що вони хотіли б побачити в ньому , як інструментові помсти старим політикам. Але перед другим туром йому все ж доведеться говорити і відповідати на незручні питання, – наголосив Саакян.
Фінансовий і політичний експерт Сергій Фурса, оцінюючи кандидатуру Зеленського , зауважив, що його ключова больова точка – це некомпетентність. І саме тому він не ходить на дебати і мало спілкується з пресою. Йому дуже важко коментувати щось у тих темах, де він майже нічого не розуміє.
Наступна точка – це зв’язок з Коломойським і, так чи інакше, зараз його опоненти будуть бити по цьому напрямку.
До речі, він каже , що буде долати корупцію, але в нас немає жодних підтверджень і аргументів , що він дійсно буде це робити. З огляду ще й на те, що зв’язок Зеленського з Коломойським здається занадто вірогідним, а особа олігарха давно вже стала в Україні символом корупції, – підкреслив Фурса.
За словами експерта, з огляду на перспективи другого туру, зважаючи, що більшість з прихильників Тимошенко – це протестний електорат, цілком логічно передбачити його часткове перетікання на бік Зеленського. І вони будуть голосувати не «за» конкурента Порошенка, а проти діючої влади.
Зеленський не ходить на ток-шоу і обмежує спілкування з пресою щоб не зафіксувати якусь проблемну позицію, яка б викликала можливий відтік частини прихильників.Можна згадати, як він на зустрічі з представниками українського бізнесу заявив про підтримку очільниці МОЗ Уляни Супрун, а пізніше журналіст Олександр Дубінський з 1+1 «розписався» за Зеленського, заявивши, що той начебто пожартував, – пояснив Фурса.
Такі історії і фактичне уникнення серйозного спілкування з журналістами, не кажучи вже про опонентів, породжують значні сумніви в тому, що ми хоч приблизно уявляєм наміри шоумена Зеленського щодо його цілей на посаді президента.
А зважаючи на сумнівні заяви представників команди ЗЕ, що він начебто не має часу на участь у теледискусіях та прес-конференціях, з причини завантаженості давно запланованими концертами, політексперти іронічно радять йому продовжити ховатися за «проведенням йолок», бо шансів на перемогу в теледебатах з Порошенко, на їх думку, в нього небагато, – відзначив аналітик.
При цьому він вважає, що жодних раціональних підстав очікувати, що Зеленський буде, зможе і захоче зробити те, що принесе ті самі швидкі зміни, немає.
За його словами, на виборах бореться не Зеленський і Порошенко, і не Порошенко з Коломойським. Навіть не русскій мір проти європейського вибору, хоча й почасти все це правда. Але насправді протистояння йде по іншій лінії. По лінії емоційного і раціонального.
Емоційна сторона хоче змін. Є втома від влади і є резонні претензії до неї. Тому що влада корумпована. І ця проблема була частиною української влади останні років 20.
Є й претензії не дуже мудрі, але які активно роздувалися популістами останні 5 років. І ось емоція вимагає змінити все. Почати все з чистого аркуша. Емоція вимагає нового обличчя – будь-якого іншого, тільки не цього.
Емоція працює з вірою. Вірою, що буде краще. Емоція вимагає покарати владу за те, що та не виправдала очікувань. Емоція вимагає покарати владу за те, що та крала навіть під час війни. У цієї емоції є багато причин і вона вимагає кари для Порошенко
Але емоція не відповідає на одне питання. «Як?». І саме до емоції апелює сторона Зеленського, роблячи це дуже успішно, – розповів експерт.
Раціональна сторона зовсім інша і підходить до цих виборів як до ризику. Не до можливості, а саме як до ризику. Тому що раціональна сторона розуміє, що іноді вибір буває таким, що краще не стане. Раціональність вимагає визнати, що іноді вибір йде між «буде гірше» і «буде набагато гірше», – розмірковує Сергій Фурса.
У небайдужих українців на такі міркування залишилося лише три тижні.