Лідерка Батьківщини Юлія Тимошенко отримала чергову поразку в боротьбі за омряне президентське крісло. Вже втретє. І якщо у попередніх президентських перегонах перевага її опонента Петра Порошенка не викликала заперечень, то на цих виборах можливість виходу до фінального туру, за її словами , у неї було вкрадено. І судячи з перших заяв Тимошенко після закінчення голосування, її команда збиралась активно боротися за встановлення справедливих результатів недільного волевиявлення.
Кандидатка від Батьківщини вперше вийшла до журналістів ввечері, після закриття виборчих дільниць й оголошення результатів Національного екзит-полу. За цими даними, вона вибула з президентської гонки вже в першому турі. Але визнавати їх Тимошенко відмовилась, а керівництво її штабу зі сцени оголосило результати власного опитування виборців на виході з дільниць для голосування. За цими даними, навпаки, вона вийшла в другий тур президентських виборів, поступившись Володимиру Зеленському й обійшовши Петра Порошенка.
Щойно завершилось голосування у першому турі президентської виборчої кампанії 2019 року. Команда «Батьківщини» провела всеохоплюючий екзит-пол, базуючись на нашій розгалуженій структурі. Ми не оспорюємо перше місце Володимира Зеленського із результатом 27%, але на другому місці опинилась наша команда із результатом 20,9%, а на третьому – Петро Порошенко із результатом 17,5%», – сказала Юлія Тимошенко на цій прес-конференції .
Дещо втомлено, але рішуче екс-прем’єрка закликала не довіряти сфальсифікованим, на її думку, екзит-полам. Я звертаюся до членів нашої команди: не вірте в замовні маніпульовані результати екзит-полів і доведіть до кінця роботу за паралельним підрахунком голосів нашою партією, згідно з оригінальними протоколами виборчих комісій , – закликала Тимошенко.
Один з депутатів з фракції Тимошенко Сергій Власенко також заявив, що вони будуть оголошувати паралельний підрахунок, як лише отримають перші офіційні протоколи ДВК.
Що стосується екзит-полів – на жаль, соціологічні дослідження стали інструментом маніпуляцій, – додав він.
Сама ж Тимошенко на тому брифінгу заявила, що її команда провела всеохопне соціологічне опитування на противагу “замовній соціології”.
Закликаю не сприймати екзит-поли як істину в останній інстанції. Це – абсолютно маніпулятивна нечесна річ, – заявила Тимошенко, наголосивши, що країна має надію на зміни, надію, що мафія від влади піде і в Україні почнеться справжнє відродження і становлення.
Тимошенко мобілізувала свою команду: “Ніякої дезорганізації. Не звертайте уваги на продажні екзит-поли. До 24:00 відправте копії протоколів із дільниць – і ми будемо оголошувати результат паралельного підрахунку “.
При цьому вона звернулась до своїх соратників на місцях : “Прошу підійти на виборчі дільниці і захищати результат до останнього… Боремося за кожен протокол”.
Але вже наступного дня після виборів, у понеділок, Тимошенко скасувала всі свої плани і залишилася працювати з дому. І на звернення до виборців вона знайшла в собі сили аж у вівторок. У цей день Юлія Володимирівна без особливого розголосу зібрала журналістів у своєму партійному офісі на Турівській. Цікаво, що звістка про цей брифінг навіть не фігурувала в анонсах інформаційних агенцій.
Тим не менше преса очікувала на гучні резонансні заяви, враховуючи ситуацію, рішучий характер Тимошенко та її схильність до пафосу. Проте політик виглядала спустошеною, у неї тряслися руки і незвично тремтів голос.
На початку брифінгу вона одразу повідомила, що Петро Порошенко вийшов у другий тур цієї президентської кампанії шляхом здійснення виборчих фальсифікацій. Але команда «Батьківщини» не буде оскаржувати результати виборів у суді і не буде підніматиме людей на акції протесту, хоча й скористається шансом для здійснення змін в країні після парламентських виборів.
«Можу твердо сказати: Президентом України Петром Порошенком – саме що стосується його результатів – вибори були сфальшовані і спотворені, і до другого туру президентських виборів він прорвався нечесним шляхом», – наголосила Юлія Тимошенко.
Вона також назвала технології, які й призвели до нинішнього результату, а саме: реєстрація великої кількості кандидатів у Президенти для розпорошення голосів виборців, застосування прямого і непрямого підкупу, як то доплата до пенсій пенсіонерам і монетизація субсидій, а також пряма видача із бюджету матеріальної допомоги людям. Доо того ж участь у виборах її однофамільця дозволила відібрати у неї частину голосів виборців.
«Це говорить про те, що Президент не планував проводити чесні вибори», – наголосила лідерка«Батьківщини».
«Ми не підемо до суду. Причина проста: судова система сьогодні працює так само фальшиво, як були проведені вибори Порошенка, і не винесе реальних правосудних рішень за фактами фальсифікації, а ми – просто втратимо час», – зазначила вона.
Разом з тим політик зазаначила, що команда «Батьківщини» не буде піднімати людей на акції протесту для захисту результатів виборів, щоб не дестабілізувати ситуацію в країні.
Ми собі віддаємо звіт у тому, що будь-яке підняття людей на акції може стати плацдармом для країни-агресора Російської Федерації. Розхитувати стабільність України і здійснювати внутрішні протистояння – я цього ніколи не дозволю. Я поважаю голосування і вибір людей. Ми захищали і будемо захищати цей вибір», – зауважила Тимошенко.
Та наша боротьба не завершена. Це лише один втрачений шанс. У нас залишається можливість втілити новий курс – це наступні парламентські вибори, – вже з легким піднесенням оголосила політик.
Загалом Тимошенко виступала не більше 15 хвилин та, уникаючи будь-яких запитань, моментально зникла за плечима своїх депутатів та тілоохоронців.
Цей виступ викликав у багатьох здебільшого здивування, а подекуди й розчарування.
Адже після першого туру виборів, за словами багатьох експертів, у неї була можливість оскаржити втрачене друге місце і , незважаючи на всі заяви Центрвиборчкому, всі шанси прорватися до другого туру,. Однак лідерка «Батьківщини» і найвпливовіша жінка в українській політиці продемонструвала надзвичайну для неї покірність долі
Враховуючи цю ситуацію і та оприлюднення деяких підозрілих фактів виникає декілька питань до команди кандидата.
В першу чергу незрозуміло, чому представники Тимошенко не вжили заходів щодо оприлюднених фактів присутності працівників служби держохорони у серверів Центрвиборчкому?
У ніч на 2 квітня один з українських журналістів повідомив сенсаційну інформацію. За його даними, Управління держохорони відрядило своїх співробітників разом зі співробітником Центрвиборчкому до опломбованого серверу ЦВК України, на який надходила інформація про результати на виборах. Оперативники мали бути в цивільній формі одягу, озброєні нагородною, а не табельною зброєю і весь час операції залишатися в приміщенні, контролюючи роботу співробітника Центрвиборчкому. Курував операцію перший заступник голови Управління держохорони Володимир Дахнівський.
«Основне завдання – за всяку ціну зробити неможливим вихід Тимошенко до другого туру. Якщо офіційні спостерігачі або представники Нацполіціі приїдуть перевіряти сервер, то вони виявлять там представників Управління держохорони разом з айтишником, які перебувати там не повинні ні в якому разі <…>. На даний момент, за нашою інформацією, співробітники Управління державної охорони знаходяться там. Разом з ними знаходиться представник Центральної виборчої комісії, і все це яскраво свідчить про те, що як мінімум можливі фальсифікації », – заявив журналіст.
Оскільки ще раніше українські ЗМІ писали про те, що передачу даних на сервер ЦВК з окружних виборчих комісій будуть здійснювати під наглядом есбеушників, цю інформацію безумовно очевидно варто було перевірити.
Сам журналіст повідомив, що поліція була повідомлена про те, що відбувається перед оприлюдненням відео і, за його словами, як мінімум поліцейські, а як максимум ще й політики і журналісти повинні були б зацікавитися цією інформацією і опинитися за вказаною ним адресою.
І хоча цим журналістом був відомий своїми провокаціями і прокремлівською позицією Анатолій Шарій , хоча б перевірити цю інформацію про махінації з сервером, було безумовно необхідно.
До того ж, Шарій обіцяв показати, що відбувалося вночі у будівлі, де був розташований сервер.
Здавалося б, доля дає Тимошенко шанс, та ще й який: після того як ЦВК заявив, що вона не проходить до другого туру, лідер «Батьківщини» могла на законних підставах оскаржити перемогу над нею Порошенко.
Однак штаб Тимошенко немов води в рот набрав.
Ще одним важливим питанням є ігнорування ї командою маніпуляцій з явкою виборців.
І якщо результати голосування підробити легко, то ось фальсифікації, пов’язані з явкою, приховати складніше. Саме вони і не вислизнули від сторонніх спостерігачів, зокрема головного редактора одеського «Таймера» Юрія Ткачова.
«А ось і перші математичні свідоцтва фальсифікацій! Округ №143, Одеська область (Ізмаїл, Рені). Гістограма щодо явки замість класичного гауссовского «дзвони» виглядає як … я (нісенітниця – ред.). Тобто ми бачимо аномально велику кількість ділянок з великою явкою (починаючи приблизно від 60 і вище, при тому, що середня явка по округу – 56,13%). І ось що дивно: саме в цій частині дільниць з високою явкою спостерігається підвищена активність за Порошенко. Якщо на малоактивних ділянках за нього голосували в середньому 5% виборців, то на ділянках з високою активністю – в середньому 8%. Думаю, в цьому окрузі Петру Олексійовичу домалювали приблизно 1-1,5% », – написав він у Facebook.
«На жаль, можна констатувати: дані про результати голосування на цілому ряді ділянок, які ми розглянули вище, дозволяють, м’яко скажемо, засумніватися в чесності проходження тут виборів. І це не якісь дозвільні твердження: так говоримо не ми, а математика, якій немає ніякого діла ні до Порошенка, ні до долі українських виборів взагалі », – написав Ткачов.
За його словами, фальсифікації були невеликими – в рамках 3-5%. Але і ці крихти критично важливі, коли Порошенко від Тимошенко відділяло всього 2,5%.
Маючи розрив з Порошенком в 2% і реальні факти фальсифікацій на руках, можна було б і пободатися. Але чомусь – ні. Ну що ж, Юлія Володимирівна, ймовірно, нарешті зрозуміла, що займатися політикою в Україні без підтримки з посольства США можна. А кинути виклик системі у неї сміливості все-таки не вистачає , – резюмував Ткачов в іншому записі в Facebook.
Та замість боротьби з цим напрямком фальсифікацій Тимошенко чомусь вирішила за краще здатися.
В результаті її люди навіть не педалювали тему проблемних округів, хоча в перші дві години після закінчення виборів високопоставлені члени «Батьківщини» Сергій Власенко та Сергій Соболєв і заявляли, що явка в тій же підконтрольний Україні Донецькій області викликає у них питання.
Ще одне здивування в уважних експертів викликає спостереження за роботою штабу Тимошенко в ніч після виборів. Здавалося б, ця і наступна за нею ніч – пекельні за напруженням роботи. Фактично, це одна велика доба довжиною в 36, а то і в 48 годин. У всякому разі, саме в такому режимі працювали всі новинні служби і редакції ЗМІ, що висвітлювали вибори.
Однак перша ж ніч після виборів показала: в штабі Тимошенко твориться щось дивне.
«А що, вже все? У «Батьківщині» вже нічого не вважають, щоб довести, що Тимошенко друга? Спочатку говорили, що будуть боротися до останнього протоколу, потім за дві години порахували з 29% до 67%, а потім пшик. І вже 12 годин нічого немає », – відзначала в полудень 1 квітня українська журналістка Мар’яна П’єцух.
І дійсно, підозріле мовчання штабу Тимошенко в момент, коли її доля як кандидата в президенти висіла на волосині, викликає величезний подив.
На руку команді Батьківщин могли би зіграти і результи спостереження представників правозахисної платформи «Успiшна варта», які під час виборів 31 березня зафіксували ряд порушень, що мали «ефект айсберга», оскільки стали результатом технологій, реалізованих в підтримку чинного президента Петра Порошенка, що дозволило йому пройти до другого туру. Але й це вони не використали, відмовившись 2 квітня від боротьби за продовження своєї президентській кампанії.
Дивується зміною курсу Тимошенко і відомий юрист, нардеп від «Волі народу» Валерій Писаренко, який вважає, що позиція, про те що вибори сфальсифіковані, «але ми не будемо це оскаржувати», є дещо незрозумілою.Похід до суду, це не політична , а юридична дія до якої треба серйозно готуватися. Тобто, якщо ти знаєш, що виборча кампанія проводиться брудними методами, то штаб претендента, який претендує на вихід до другого туру має бути до цього готовий. Хотілося б , щоб нам сьогодні показали ті докази фальсифікацій, на основі яких необхідно було б розпочати судові процеси.
Тому що суди, які б не були підконтрольні владі, теж мають зробити для себе вибір: бути на боці закону, чи виконувати вказівки людей, які закулісно керують судовою системою.
Після голосних заяв опозиції суспільство очікує від Тимошекно аргументованої демонстрації фактів незаконних дій провладних кандидатів на виборах, що можна було би зробити під час оскарження їх результатів у суді.
Але те, що зараз відбувається може свідчити про те, що команда Тимошенко грунтовно не підготувались до захисту її результатів, тому й змушена відмовитися від такої боротьби, – констатує нардеп..
Але і версія Писаренко не дає повного пояснення дій команди «білосердечних».
Хоча й однією з можливих причин такого різкої зміни поведінки Юлії Тимошенко протягом однієї доби після закінчення першого туру могла стати позиція західних країн. За словами політолога Олега Волошина, один з керівників Батьківщини, Григорій Немиря, який відповідає у партії за міжнародні контакти, в непублічних розмовах звинуватив західні посольства у відмові підтримати рух за оскарження фальсифікацій на виборах. І виходячи з публічної позиції країн Заходу, можна припустити , що невдалі звернення до їх посольств поставили крапку у бажаннях лідерки Батьківщини боротися до останнього.
Відповіді на всі наведені вище питання ми навряд чи отримаємо в найближчому майбутньому. Однак хотілося б сподіватися, що рано чи пізно стане відома причина дивної пасивності колись найяскравішої представниці українського політикуму.
Що ж до глобальних причин поразки Юлії Тимошенко , то на думку політичного експерта аналітичного центру “DemocracyHouse” Анатолія Октисюка, вона програла з причини кількох факторів.
По-перше, проти неї активно працював Порошенко, який найбільше ресурсів витрачав на її дискредитацію. По-друге, проти неї зіграли технічні кандидати. По-третє, масована атака в ЗМІ різних “порохоботів”. По-четверте, атаки силовиків, які частково зруйнували мережу Тимошенко”, – пояснює він.
Разом з тим, за його словами,Тимошенко і її оточення не змогло до кінця підтримувати стабільно високий темп і агресивний характер передвиборної компанії. Кампанія Тимошенко якось видихалася: спочатку вона продемонструвала значний спринтерський ривок (форуми, презентація “Нового курсу” і т. д.). Все це виглядало досить потужно, інноваційно і лидерські, а потім все якось стихло і повернулося до традиційних форм конкуренції, – відзначив експерт.
Значним фактором провалу Юлії Тимошенко експерт вважає також і проблеми в партійній структурі Батьківщини. Крім того, недостатньо спрацювала регіональна мережа Тимошенко. По суті, ці вибори витягувала вона сама, не було видно активності в регіонах партійних структур, депутатських пірамід. Всі вони зіграли дуже пасивно. Тому одна з причин провалу кампанії Тимошенко – пасивність регіональних структур і в цілому команди. Реально Тимошенко витягувала всю кампанію на собі. А це неправильно. Але у Тимошенко буде шанс відігратися на парламентських виборах, – резюмував політолог.
Отже штабу Батьківщини сьогодні залишається лише швидка переорієнтація на осінню парламентську кампанію, на яку лідерка партії, судячи з усього, покладає свою останню політичну надію.
Про це й написав у Фейсбук директор аналітичного центру “Третій сектор” політолог Андрій Золотарьов. Це, на мій погляд, правильний крок, тому що попереду “третій тур” президентських виборів – кампанія виборів до Верховної Ради, яка буде не менш, а можливо, і більш важливою , ніж президентські вибори, – відзначив він.
На його думку, якщо Тимошенко зараз утримає та збереже свою команду, то матиме непогані шанси. Тепер Тимошенко потрібно використовувати шанс на виборах у парламент. Діяти потрібно вже зараз. Хоча це дуже важко – і фінансово, і фізично. Але потрібно вже починати кампанію виборів у ВР. І тоді можна буде уникнути знаменитого “все пропало, – радить політолог.