Американська громадська думка про Україну: між ризиками та шансами

У Києві 15 липня відбулася панельна дискусія на тему, як змінюється сприйняття України у США та як протистояти російським наративам. Подію організували Український безпековий клуб, Консервативна Платформа та InfoLight.UA за підтримки Фонду Ганнса Зайделя.

Юрій Гончаренко, голова Українського безпекового клубу, відкриваючи захід, закликав відмовитися від риторики жертви: «Україна повинна перейти від риторики страждання до риторики сили». Він підкреслив, що сьогодні потрібні конкретні приклади та цифри, бо американці більше довіряють фактам.

Голова Українського безпекового клубу Юрій Гончаренко

«Ми маємо бути не об’єктом співчуття, а суб’єктом політики», — підкреслив Гончаренко.

Далі Олексій Івашин, координатор Громадсько-військового руху, представив свіжі дані: 53% американців підтримують допомогу Україні, навіть якщо війна затягнеться. Також після інциденту в Білому домі рівень підтримки серед демократів зріс до 79%.

Координатор ініціативної групи Громадсько-військового руху Олексій Івашин

«Для республіканців ключове — економічна вигода; для демократів — права людини; для невизначених — прагматизм», — пояснив Івашин.

Під час свого виступу Ігор Жданов, керівник проєкту «Інформаційна оборона» та Фонду «Відкрита політика», наголосив на критичній важливості підтримки України з боку міжнародної спільноти, особливо США, для стримування глобальної нестабільності. Він також звернув увагу, що чутки про нібито продаж українськими військовими західної зброї не мають жодного підтвердження.

Керівник проєкту «Інформаційна оборона» та Фонду «Відкрита політика» Ігор Жданов

«Американці надивилися фільмів, де генерали продають зброю. Але ви тільки уявіть: щоб український генерал торгував хаймерсами? Це — нонсенс. Україна, по суті, бере на себе роль захисника, у тому числі й для самих США, від глобальної війни», — підкреслив Жданов.

Військовий експерт Олександр Антонюк розкрив головні кремлівські меседжі в США: «Україна — чорна діра для грошей», «Допомога Україні веде до Третьої світової» та «Україна переслідує християн». Він навів приклади спростування: факти з офіційної звітності, роз’яснення щодо гібридної війни та дані про реальну релігійну ситуацію в Україні.

Військовослужбовець і політконсультант Олександр Антонюк

«ФСБ рф трансформує православ’я в інструмент терору», — зазначив він.

Пастор Юрій Кулакевич акцентував на впливі української церковної спільноти у США та навів приклад Ради українських церков у Вашингтоні.

«Це люди, які діють, а не лише моляться», — сказав він.

Пастор Юрій Кулакевич (УЦХВЄ)

Він також підкреслив необхідність системної співпраці держави, церков та аналітичних інституцій, щоб передавати за океан чіткі меседжі, аргументи та верифіковані факти про релігійні переслідування на окупованих територіях.

Він нагадав про те, що росія давно використовує релігійну тему для пропаганди та маніпуляцій. Пастор згадав історію своєї родини, переслідуваної за віру радянською владою: «Не розказуйте мені історії».

Ярослав Божко, голова Центру політичних студій “Доктрина” наголосив, що Україна має працювати і з консервативною аудиторією США через соцмережі та подкасти.

Голова Центру політичних студій “Доктрина” Ярослав Божко

«росія вкладає мільярдні кошти по США в просування тієї чи іншої повістки через усі «кнопки» в соцмережах. Лібералам вона розповідає, що Україна – фашистська держава. Фашистам – що ліберальна. Консерваторам – що в нас переслідують церкву. Військовим – що у нас трансгендери займають командні посади. Вони знайдуть меседж для кожного», — резюмував він.

Завершили дискусію закликом до створення системної стратегії інформаційної боротьби: від реактивної до наступальної. Україна, за словами експертів, має стати суб’єктом світового порядку денного, а не лише об’єктом співчуття.