Турецька компанія Baykar провела чергове успішне випробування свого перспективного безпілотного винищувача Bayraktar Kızılelma. У небо піднявся вже четвертий прототип дрона – PT4, оснащений українським турбореактивним двигуном АІ-322Ф, розробленим ДП “Івченко-Прогрес”.
Випробування відбулись на базі льотно-тренувального центру AKINCI в Туреччині. Про це пише профільне видання DEFENSE EXPRESS, передає OBOZ.UA.
Про тестування повідомив технічний директор і співвласник Baykar Сельчук Байрактар. За його словами, програма розвивається успішно, і компанія продовжує вдосконалювати апарат.
Kızılelma – це ударний реактивний дрон нового покоління, який створюється в рамках проєкту MIUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi). Перші прототипи дрона оснащувались турбореактивними двигунами АІ-25ТЛТ виробництва “Мотор Січ”, але надалі Baykar перейшла до встановлення потужніших двигунів АІ-322Ф, які дозволяють розвивати більшу швидкість і підвищують бойову ефективність апарата.
Крім того, відомо, що Туреччина також ймовірно розглядає альтернативні варіанти.
Проєкт зі створення cтартував ще у 2010-х роках, зокрема концепція цього дрона вимальовувалася орієнтовно у 2013 році. Через вісім років, у 2021 році, було вперше оприлюднено детальну інформацію про тактико-технічні характеристики цього дрона. І хоча перший політ був запланований на 2023 рік, але зрештою він відбувся раніше визначеного графіку – у 2022, тоді як в 2023 Bayraktar Kızılelma здійснив політ із багатофункціональним винищувачем F-16C.
Bayraktar Kızılelma має заявлену максимальну швидкість до 900 км/год, крейсерську — 740 км/год, може діяти в радіусі 930 км та підніматися на висоту до 12 000 метрів. У повітрі без дозаправки дрон здатен перебувати до 5 годин, а його корисне навантаження становить до 1500 кг.
Перший політ ударний безпілотник Kızılelma компанії Baykar здійснив 14 грудня 2022 року. Він злетів у навчально-випробувальному центрі Akıncı у місті Текірдаг о 14:59. БПЛА успішно виконав політ, який тривав 18 хвилин, та приземлився о 15:17.
Проєкт Bayraktar Kızılelma було розпочато ще 2021 року. Безпілотник із бортовим номером TC-ÖZB зійшов із виробничої лінії 14 листопада 2022 року, після чого він був переданий до Центру льотної підготовки та випробувань Akıncı.
Нагадаємо, 2024 року Україна уклала договір про співпрацю з турецьким виробником безпілотних літальних апаратів Baykar. Наразі деталі угоди не розголошуються.
Як раніше повідомляв OBOZ.UA, у на початку 2024 року у Baykar підтвердили, що будують завод під Києвом, який виготовлятиме безпілотники моделі TB2 або TB3. Завершити будівництво планують через 12 місяців.