Учені з Брістольського університету розробили технологію редагування генів, яка допоможе виробляти універсальні еритроцити для переливання пацієнтам, з будь-якою групою крові.
Дослідження, опублікували в журналі EMBO Molecular Medicine.
Винахідники, пояснюють, що механізм працює аналогічно функції «знайти та замінити»: спеціальний фермент розрізає ДНК в місці, обраному за зразком. Після цього специфічні гени, які можуть викликати імунні реакції, видаляються.
Вчені зазначають, що більшість людей можуть безпечно отримувати кров з донорської бази, проте пацієнти із захворюваннями, зокрема, таласемія або Серповидноклітинна анемія, потребують постійних переливань. Отже, це нововведення насамперед може допомогти їм.
Водночас автори роботи наголошують, що перш ніж застосовувати цю технологію в клініках, потрібно подолати чимало технічних перешкод.
«Кров, зроблена з використанням генетично модифікованих клітин, може забезпечити групу пацієнтів, яким важко підібрати донорів. Однак для цього буде потрібно провести дуже багато роботи», — зазначив керівник робочої групи, доктор Ешлі Той.