Благодійні внески, за які досі в українських поліклініках відкриють картку і погодяться надавати медичне обслуговування, якщо ви не зареєстровані, а лише фактично проживаєте, – наскільки це законно?
МОЗ відмовився давати інтерв’ю з цього приводу. Його прес-служба обмежилася письмовою відповіддю, яка в перекладі на людську мову означає: самі по собі благодійні внески у поліклініках не є протизаконними, їх дозволяє стаття 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», а порядок надання/отримання регламентує постанова КМУ від 04.08.2000 № 1222. Однак благодійні внески не можуть заміняти плату за надання установами і закладами платних послуг за переліками, визначеними в установленому порядку. «Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» питання щодо управління закладами, зокрема, охорони здоров’я, які належать територіальним громадам, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення належить до відання виконавчих органів місцевого самоврядування, – озвучує свою позицію прес-служба МОЗ. – Також до компетенції місцевих органів влади належить забезпечення в межах наданих повноважень доступності і безоплатності медичного обслуговування на відповідній території».
– Це ніякого відношення не має до місцевого самоврядування, – говорить вона. – Якщо у нас є недофінансування гарантованого державою права на медичну допомогу з тих чи інших причин – держава погано організувала, мало грошей виділила, не пролонгувати договори, одним словом, не врегулювала це питання – це означає, що наявна проблема державного регулювання, але аж ніяк не місцевого самоврядування. Це питання до центральної влади. І на сьогодні немає чіткої відповіді на запитання, як надавати платні послуги. Низка неточностей примушує багато закладів утримуватися від приймання офіційних платежів. Реорганізовані заклади можуть це робити, але їх не так багато в Україні.
– Багато хто вважає благодійні внески формою хабаря…
– Вони насправді є прихованими платежами: якщо керівництво закладів їх вимагає і від них залежить надання послуг, то це вже аж ніяк не благодійний внесок. Таку дію можна кваліфікувати як порушення кількох статей Кримінального кодексу: це порушення безоплатності надання медичної допомоги та неправомірна вигода. Закон про благодійну діяльність передбачає, що особа просто має мати бажання зробити певний платіж на певний рахунок. Є інноваційний вихід: при лікарні створюють незалежний благодійний фонд, який часто до лікарні не має ніякого юридичного стосунку і організований ніби пацієнтами. Таким чином головний лікар має менше ризиків та відповідальності. Однак це не є оплатою за медичні послуги! Якщо хтось когось вводить в оману таким чином, то це є обман споживачів.
– Звідки взагалі взялися «благодійні внески»?
– Їхнє існування є наслідком лише недостатнього регулювання міністерством, державою можливості отримувати фінансові платежі. Якщо лікарня не є реорганізованою, то вона не може отримувати платежів у такий легкий спосіб, як реорганізоване комунальне некомерційне підприємство. Якщо медичні заклади будуть реорганізовані, відпаде потреба у благодійних внесках. Але, знов-таки, у них не буде чіткої картини, за що вони можуть надавати додаткові платні послуги. Потрібен чіткий пакет послуг медичної допомоги, передбачених бюджетом (особливо на вторинці, де найбільше громадяни сплачують). Зона відповідальність місцевої влади – реорганізація медичного закладу для спрощення життя і можливості отримання коштів за додатковий сервіс. Але зона відповідальності міністерства – це насамперед внести ясність, які послуги оплачуватимуться державою, а які будуть платними, а також дати можливість визначити вартість послуг, котрі сплачуватимуть за бюджетні кошти, щоб їх вистачало на надання медичної допомоги. А не так, як сьогодні, коли лікарня зобов’язана обслуговувати всіх, а отримує фінансування в розмірі 30% від необхідної суми.
– Якщо будуть введені договори надання первинної допомоги і це буде приписування пацієнта до лікаря, то в такий спосіб уже буде вирішено питання. Гроші йшли за населенням, закріпленим на цій території, через що і намагалися стримати в такий спосіб цей процес. Тому що одна лікарня отримала суму коштів на своїх мешканців міста, а тут до неї звертаються мешканці сусіднього населеного пункту. І виходило так, що кошти отримувала лікарня сусіднього міста, а люди туди не йшли, і лікарі там отримали таку саму зарплату, хоча працювали менше, ніж у лікарні, яка приймала півтора рази більше пацієнтів. Благодійними внесками намагалися хоча б якось це врегулювати. На сьогодні ми побачимо перехід на договори – і благодійні внески просто зникнуть. Що робити, коли у тебе вимагають «благодійний внесок»? Треба ставити питання так: з вас надання медичної допомоги згідно чинного законодавства, з мене – благодійний внесок, якщо я відчую таку потребу. Але це не має бути передумовою отримання медичної допомоги. Якщо ж це все одно вимагається, тоді можна сказати: «Я вважаю вимагання благодійного внеску вимогою прихованого корупційного платежу і прощу припинити цю незаконну діяльність, інакше я повідомлю правоохоронні органи».