Надання потерпілим під час Революції гідності таких самих пільг, як і учасникам бойових дій; пенсія з інвалідності (незалежно від страхового стажу) та грошові виплати для родин Небесної сотні – ці та інші пільги держава запровадила, щоб підтримати тих, хто брав участь у громадських протестах з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року, повідомляє 112.ua.
Пенсія у зв’язку із втратою годувальника – учасника Революції гідності
З 19 грудня 2015 року діє закон № 804-VIII, згідно з яким пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається непрацездатним членам родини загиблого під час Революції гідності незалежно від тривалості його страхового стажу.
Йдеться не тільки про загибель людини на Майдані, а й про смерть унаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я під час громадських протестів.
Дітям такі виплати призначаються незалежно від того, чи були вони на утриманні у годувальника.
Батьки і чоловік/дружина загиблого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Розмір пенсії на одну непрацездатну людину складає 50% пенсії за віком померлого; на двох та більше – 100% пенсії за віком, проте суму розподіляють між усіма порівну.
Пенсію у зв’язку із втратою годувальника виплачують доти, поки людина є непрацездатною: доки дитина не виросте, мати опікується дитиною до її 8-річчя тощо; проте якщо йдеться про пенсіонерів, то довічно (ст. 36 закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”).
Незабаром родичі загиблих “майданівців” отримають право раніше за інших іти на пенсію
Чоловік/дружина, батьки та діти, які стали інвалідами до повноліття, тих, хто загинув під час Революції гідності, зможуть вийти на пенсію за віком раніше за інших. Чоловіки – у 55 років за умови наявності стажу 25 років, жінки – у 50 років зі стажем 20 років.
Верховна Рада ухвалила відповідний законопроект 8 лютого 248 голосами народних депутатів. Документ вже підписав спікер парламенту Андрій Парубій, законопроект передано на підпис президентові. Закон набере чинності наступного дня після офіційної публікації.
Пенсія з інвалідності учасникам Революції гідності
З 13 березня 2016 року пенсія з інвалідності учасникам Революції гідності призначається незалежно від наявності страхового стажу – згідно із законом № 1010-VIII. Умова: людина мала звернутися по медичну допомогу з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року.
Таку пенсію призначають на підставі виписок з акту огляду у Медико-соціальній експертній комісії (МСЕК), де вказано причину інвалідності: “Поранення, каліцтво, контузія чи інші ушкодження здоров’я”.
Розмір пенсії для особи з інвалідністю I групи становить 100% пенсії за віком, I групи – 90%, III групи – 50%.
Пільги для учасників Революції гідності, які дістали легкі, середні та тяжкі поранення
В Україні 24 лютого набере чинності закон № 2203- VIII, який запроваджує ряд пільг для учасників Революції гідності, які дістали тяжкі, середньої тяжкості чи легкі поранення, які не призвели до інвалідності. Умова: звернення по медичну допомогу з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року.
Пільги такі ж, як і учасникам бойових дій:
- безплатне одержання ліків та медзасобів за рецептами лікарів;
- першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
- безкоштовні путівки до санаторіїв або компенсація вартості таких путівок;
- знижка 75% на квартплату, якщо житло не надто велике (норма – 21 кв. м на людину);
- знижка 75% на комунальні послуги (газ, електроенергія тощо) та скраплений балонний газ для побуту;
- для мешканців будинків, що не мають центрального опалення, – знижка 75% на паливо, в тому числі рідке;
- безкоштовне користування всіма видами міського транспорту, електричками, автобусами приміських і міжміських маршрутів; отримання електронного квитка в разі запровадження відповідної системи оплати проїзду;
- при виході на пенсію чи зміні місця роботи – право користуватися поліклініками та госпіталями, до яких людина була прикріплена за попереднім місцем роботи;
- щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів;
- першочергове обслуговування у медзакладах, аптеках; першочергова госпіталізація;
- виплата середньої зарплати як допомоги з причини тимчасової непрацездатності;
- додаткова відпустка строком 14 днів на рік зі збереженням зарплати;
- переважне право лишитися на роботі при скороченні чисельності працівників;
- переважне право на працевлаштування в разі ліквідації підприємства, установи, організації;
- якщо є потреба у поліпшенні житлових умов, першочергове забезпечення житлом чи земельною ділянкою для будівництва;
- отримання позики на будівництво, ремонт, приєднання будинку до інженерних мереж чи комунікацій, причому погасити заборгованість можна протягом 10 років починаючи з п`ятого року після завершення згаданих робіт;
- раз на два роки право безкоштовно скористатися потягом, літаком, міжміським автобусом або один раз на рік зі знижкою 50% (подорож туди й назад);
- позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів і знижка 50% на абонементну плату;
- першочергове обслуговування службами ЖКГ, громадського харчування, міжміського транспорту;
- щороку до 5 травня один раз виплачують гроші, суму яких визначає Кабмін у межах бюджетних призначень.
Крім того, пораненим під час Євромайдану мають видати посвідчення “Потерпілий учасник Революції гідності”.
Перелічені пільги не призначають міліціонерам, спецпризначенцям, військовослужбовцям внутрішніх військ та представникам ЗСУ, яких було поранено під час Революції гідності.
Грошові виплати
Починаючи з 2014 року, Кабінет міністрів ухвалював рішення щодо надання грошової допомоги родинам загиблих унаслідок участі в Революції гідності, а також тим, хто зазнав ушкоджень під час сутичок на Майдані.
Згідно з даними Мінсоцполітики, держава загалом має виплатити такі суми потерпілим та членам їхніх родин:
- у разі смерті учасника Революції гідності – 1 млн грн;
- у разі тяжких тілесних ушкоджень – 700 тис. грн;
- у разі тілесних ушкоджень середньої тяжкості – 500 тис. грн;
- у зв’язку із заподіянням легких тілесних ушкоджень, побоїв, мордувань – 200 тис. грн.
Нещодавно, 11 січня 2018 року, прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що уряд має намір виділити 294 млн грн для родин Героїв Небесної сотні та потерпілих під час Революції гідності.