Росія вкотре висловила свою готовність передати Україні бойову техніку, яка залишилася в анексованому Криму. Про це днями заявив президент РФ Володимир Путін. За його словами, українська військова техніка на півострові «знаходиться в жалюгідному стані». При цьому він додав: «Це вже зовсім не наша справа. Вона (техніка) і була в такому стані, практично, але за ці роки, звичайно ж, її ніхто не обслуговував».
Реагуючи на заяву Володимира Путіна, командувач Військово-морськими силами України віце-адмірал Ігор Воронченко зазначив, що на момент анексії АРК майже вся техніка, яка там розташовувалася, була на ходу. Також Вороченко заявив, що рішення, чи приймати техніку, буде затверджуватися на найвищому рівні після детального вивчення питання, «щоб не стати розмінною картою в брудній кремлівської грі». За словами командувача, на момент анексії півострова з 8 бойових кораблів не на ходу був тільки один, «тому заяви глави російської держави про те, що там був один мотлох, не відповідають дійсності».
Чому президент РФ, через 4 роки війни раптом заговорив про повернення військової техніки з АРК? Про це Голос-Інфо запитав у голови Центру військово-політичних досліджень, підполковника запасу Дмитра Тимчука
Як ви вважаєте, чи випадково в часовому вимірі прозвучала заява Володимира Путіна про виведення нашої техніки з АРК і чим, власне, цей меседж був обумовлений?
Я вважаю, що Путін продовжує розігрувати карту, яку дістав з колоди ще в кінці минулого року. Тобто, він як і раніше грає роль такого собі миротворця, який налаштований на конструктивний діалог і спокійне вирішення проблем з Україною. Але ми так і не почули про те, що хоче Росія за те, що передасть нам цю техніку. Ця техніка, до речі кажучи, не була переведена до складу ЧФ РФ, а це значить, що з весни 2014 року її ніхто не обслуговував. Путін сказав, що техніка перебуває в жалюгідному стані, але справа в тому, що якщо військову техніку не обслуговувати протягом трьох з половиною років, можна собі тільки уявити, в якому стані вона може перебувати.
На мій погляд, заява Путіна носить виключно політичний характер, але знову-таки, ще в 2014 році росіяни обіцяли передачу військової техніки, демонстративно заявляючи, що нам, мовляв, нічого вашого не потрібно: йдіть і забирайте. Проте на практиці цей процес йшов надзвичайно складно. Наші офіцери розповідали, що Росія блокує переговори фактично по кожній одиниці озброєння.
Вам відомо, про яку конкретно техніку взагалі йде мова: військові кораблі, бронетехніка, що ще?
По-перше, в Криму дислокувалися не тільки наші військово-морські сили. Перш за все, слід говорити про інфраструктуру, без якої будь-який флот не може існувати в принципі. По-друге, там перебували війська нашої берегової охорони, а саме – 36-та окрема бригада морської піхоти України. Крім цього, було досить і наземних частин.
Цитую президента РФ: «Україна не один раз ставила питання про повернення військової техніки з Криму. Ми готові продовжити цей процес, готові передати військові кораблі, броні і авіаційну техніку. Щодо кораблів, вважаю, що буде краще, якщо українські військовослужбовці просто приїдуть і заберуть їх. Ми готові допомогти їм перевезти їх до Одеси ». Вибачте, це що такий збочений гумор?
Можна і так сказати. З іншого боку, можна тільки здогадуватися, в якому стані перебуває техніка, яку не обслуговували кілька років поспіль. За великим рахунком, на ремонт цієї техніки доведеться витратити більше коштів, ніж на закупівлю нової. Тому «подарунок» Путіна є, м’яко кажучи, дуже сумнівним.
В цілому ж, ми повинні розуміти, що нам дуже складно зараз впливати на ситуацію в АРК з причини відсутності об’єктивних механізмів по поверненню півострова. До речі, я вважаю, що мотиви Путіна, якими він керується, піднімаючи тему Криму, обумовлені важелями, які задіє Україна на міжнародному рівні. Мова в першу чергу йде про судові позови, що стосуються збитків, які понесла Україна через анексію Криму.
Якщо бути романтиком: коли ми повернемо АРК?
Переконаний, що військовим шляхом ми цього, на жаль, зробити не зможемо. Не потрібно забувати і про те, що, на відміну від Донбасу, Крим Росія офіційно проголосила своєю територією. Тобто, якщо ми почнемо військову операцію з повернення кримського півострова, РФ це сприйме дуже і дуже жорстко.
Ви говорите про військову операцію. А чи можна, враховуючи можливості ВСУ навіть теоретично піднімати це питання?
Якщо на Донбасі це можливо, то в Криму- ні. Хоча б тому, що Росія це буде кваліфікувати як напад на свою територію і задіє всі свої військові можливості, які все-таки значно перевищують наші. Ми можемо розраховувати тільки на зміну влади в Росії, коли ми зможемо вести діалог про повернення Криму. При режимі Путіна я не бачу абсолютно ніяких можливостей, що дозволяють повернути контроль над АРК.