Внутрішні переселенці не зможуть голосувати на місцевих виборах. Це приблизно 1,5 млн українців. Таке рішення ухвалив Верховний Суд України.
Внутрішні переселенці в Україні мають тимчасове місце проживання, але це не дає їм права голосувати на місцевих виборах, вирішили судді Верховного суду. Право голосу на виборах депутатів місцевих рад або міського голови мають лише ті громадяни України, які належать до цієї територіальної громади та проживають у межах відповідного виборчого округу.
Натомість довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує її місце проживання лише на певний період. Тобто, йдеться не про постійне, а про тимчасове проживання на відповідній території.
Така ситуація прогнозована і рішення очікуване, розповів заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука. Він нагадав, що ще у березні минулого року у Верховній Раді зареєстрували законопроект №6240 Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб.
Він повинен врегулювати питання волевиявлення, причому стосується це не лише переселенців, а й інших людей, які проживають не за місцем прописки. Однак, цей проект закону не пройшов навіть першого читання. Георгій Тука вважає, що оскільки переміщені особи проживають на території певної громади, сплачують там податки, то вони мають право голосу.
“Вони, як і кияни, будуть голосувати за київську владу. Мова йде не лише про позбавлення можливості голосувати за місцеву владу. Переселенці не мають права голосувати за депутатів-мажоритарників. Ми пропонуємо їм повернути усі ці права. Має бути запобіжний механізм, щоб цих людей не можна було використати”, – пояснив Тука.
Вибори можуть не проходити лише за однієї умови – надзвичайний стан. Право голосу гарантоване Конституцією України. Голова Комітету виборців України Олексій Кошель пояснив, що будь-який громадянин України за наявності документа може реалізувати своє виборче право.
Щодо права голосувати за мажоритарних кандидатів, тут є певна логіка, щоб уникнути штучного “виборчого туризму”.
“Потрібна постанова Кабміну, яка передбачатиме одне, але революційне нововведення. Громадянин, який орендує житло або ж громадяни, які тимчасово перебувають на базах відпочинку, можуть отримати тимчасову реєстрацію шляхом повідомлення, не отримуючи дозволу власника житла. Це є нормальний цивілізований спосіб, який сьогодні активно використовується у Німеччині, Канаді” ,- зазначив Кошель.
Немає більше такої групи громадян, по відношенню до якої застосовувалися б такі дискримінаційні норми з 2014 року, каже аналітик з Громадянської мережі Опора та один з авторів законопроекту 6240 Олександр Клюжев.
За його словами, влада боїться їхніх голосів, а тому нинішній парламент не налаштований розглядати виборчі питання. Вирішити проблему можна єдиним способом, каже він: подати заяву за місцем фактичного проживання та змінити виборчу адресу, підтвердивши факт проживання.
Менше половини опитаних внутрішньо переміщених осіб мають намір брати участь у наступних президентських та парламентських виборах 2019 року, йдеться у презентованому дослідженні Міжнародної організації з міграції в Україні та Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України.
Цікаво, що більшість пояснили це тим, що вони, як внутрішньо переміщені особи, не мають права голосувати на виборах. Згідно з цим же дослідженням, більшість переселенців не працевлаштовані.