Отже, набув чинності новий закон, уже другий із пакету «Чужих дітей не буває». Усього їх три, і кожен посилює відповідальність за несплату аліментів, врегульовує ті питання, які не були врегульовані раніше, і дозволяє через додаткові механізми притягнути неплатників аліментів до відповідальності. Офіційно він спрямований на посилення захисту прав дітей та запровадження інституту відповідального батьківства. Але наскільки його можна вважати справедливим, досконалим і ефективним? Отримувач та платник аліментів дадуть абсолютно різні відповіді на це запитання. Тому для більшої об’єктивності слід послухати третю сторону – юристів. У нашому випадку це Віталій Собкович – адвокат, керуючий партнер ЮК «Альянс Правових Сил», та Христина Людкевич – адвокат ЮК «Альянс Правових Сил».
Питання отримання аліментів зазвичай належить до найбільш гострих при розлученні. У цифрах ситуація виглядає так: наразі в українських судах зареєстровано майже 7 млн позовів про стягнення аліментів, майже 3 млн дітей аліменти вже присуджено, але з них приблизно 600 тис. страждають через ухиляння батьків від їх сплати. Що ж, новий закон був на часі – на ситуацію так чи інак треба було реагувати. Він надав додаткові повноваження отримувачам аліментів та державним органам, натомість права платників аліментів обмежив. Згадаймо його найбільш резонансні норми.
- Введено додаткові штрафні санкції за заборгованість по аліментах більше 1 року. Якщо платник понад рік ухиляється від сплати аліментів, то мусить сплатити на додачу штраф – 20 % від розміру заборгованості. «Якщо ти не платив один рік, то фактично отримуєш бонус – два з половиною місяці “у подарунок”, – пояснює Віталій Собкович. – Наприклад, якщо аліменти у розмірі 2000 грн не сплачуються протягом одного року, то доведеться сплатити ще 4800 грн штрафу». Якщо аліменти не виплачуватиметься протягом двох років, то штраф становитиме уже 30 % від цієї суми. Якщо ж вони не будуть сплачуватися впродовж трьох років, то вже становитимуть 50 %. Така система стимулюватиме недобросовісних батьків до виконання їхнього основного обов’язку щодо власної дитини, адже інакше вони отримають негативні фінансові наслідки.
- Кошти, отриманні від цих штрафів, будуть спрямовані безпосередньо дітям, оскільки є своєрідною компенсацією.
- Мінімальний гарантований розмір аліментів на дитину зріс від 50 % від мінімального прожиткового мінімуму до 100 %. Тобто на цей момент це 1559 грн на дітей до 6 років і 1944 грн на дітей від 6 до 18 років. Ця сума також підлягатиме індексації в силу того, як змінюватиметься мінімальний розмір доходів громадян.
- Якщо неплатник аліментів не має постійного місця роботи, то під час відкриття виконавчого провадження сума аліментів нараховуватиметься, виходячи з середнього розміру зарплат у зазначеному регіоні.
- Спрощено порядок накладення арешту на кошти неплатника аліментів. Сплату аліментів стимулюють дуже жорстко: потрапивши до реєстру боржників (за заборгованість за 6 місяців сукупно), особа не може вчинити ніякої нотаріальної угоди, не може придбати транспортний засіб чи виїхати за кордон, є обмеження у водінні транспортного засобу, у володінні зброєю – «на статусні чоловічі речі», як висловився Віталій Собкович. Він розповідає, що серед його клієнтів чимало було випадків, коли, наприклад, просто на стоянці описали транспортні засоби. Або хтось на митниці дізнався, що не має права керування транспортним засобом і не може виїхати за кордон. А когось із літака зняли.
- Внесено зміни до законів «Про державний рух», «Про нотаріат», «Про державний реєстр речових прав», «Про виконавче провадження»: тепер державний реєстратор, нотаріус, органи Міністерства внутрішніх справ України у разі звернення до них особи, яка має заборгованість по аліментах і внесена в цей державний реєстр боржників, цій особі мають не лише відмовити у вчиненні тих дій, про які вона просить, а й наступного робочого дня обов’язково повідомити органи державної виконавчої служби або приватного виконавця про те, що така особа зверталася по вчинення такої дії. І наступного робочого дня органи державної виконавчої служби або приватний виконавець зобов’язані накласти арешт на кошти або вчинити дії на майно, яке хотів відчужити неплатник аліментів. Це стосується також закону «Про банківську діяльність»: працівників банку також зобов’язали повідомляти державних виконавців, що особа з’являлися в банк для того, аби відкрити або закрити свій рахунок.
- Також цим законом внесено зміни в низку інших законів, котрі стосуються державної служби, ключових посад у державних органах. Для державного службовця заборгованість по аліментах може стати підставою для звільнення. Є певна градація, у яких випадках це може бути здійснено і для яких посад.
- Передбачено адміністративну відповідальність неплатників аліментів: якщо, наприклад, до шести місяців вони не сплачують сукупно, їм призначаються суспільно-корисні роботи від 120 до 240 годин. У разі повторної неоплати ці години збільшуються до 360. У разі ухилення від проходження суспільно-корисних робіт до неплатників буде застосовано арешт до 10 діб, і злісні ухильників у всіх перелічених вище дій до них буде застосовано кримінальну відповідальність до 2 років.
- Також унесено зміни у кримінально-виконавчий кодекс України, де особам, позбавленим волі, надано право працювати на оплату праці і зазначено, що якщо такі особи мають відповідальність перед своїми дітьми по сплаті аліментів, то відправляються на суспільно корисні роботи, з яких утримується до 50 % їхнього заробітку на користь їхніх дітей.
- З’явилася можливість виїзду отримувачем аліментів із дитиною за кордон на термін до 1 місяця. «Якщо раніше мама хотіла виїхати з дитиною за кордон на лікування чи на навчання, але батько не хотів давати на це дозволу, то вона мусила або позбавляти його батьківських прав, або отримувати рішення суду для дозволу вивезення дитини за кордон, – розповідає Віталій Собкович. – Для отримання такого рішення треба було судитися півроку-рік. Звичайно, ні про які “гарячі путівки” не йшлося. Або якщо дитина займалася спортом, то на якісь міжнародні змагання вона також могла не потрапити». Цей же закон дає можливість вивезти дитину без згоди іншого з подружжя на один місяць, а у разі наявності якихось поважних причин – навчання, лікування, відпочинок – дитину можна вивезти понад один місяць.
- Наявні пільги для сумлінних платників аліментів: в Податковий кодекс внесено зміни, які передбачають можливість отримання податкової знижки на витрати у дошкільних та шкільних навчальних закладах. «Якщо платник чи отримувач аліментів офіційно працює та несе витрати за навчання дитини, за участь дитини у різних гуртках, то такі витрати на дитину неоподатковувані, а ця особа має право на компенсацію від податкової у розмірі 18 % від суми», – пояснює Віталій Собкович.
- Посилився контроль за цільовим використанням аліментів.
- Позов давності для сплати аліментів зріс із 3 до 10 років.
Такі драконівські норми роблять ухиляння від сплати аліментів дуже невигідною справою. Христина Людкевич говорить, що щойно цей закон набув чинності, почався ажіотаж зі сплати аліментів: міністр юстиції Павло Петренко прозвітував про те, що за цих півроку уже стягнуто 2,7 млрд грн боргів із неплатників аліментів – усі кинулися платити…
Однак, як легко здогадатися, не все так просто. Про недолугість закону зокрема та системи урегулювання стосунків між платником та одержувачем аліментів загалом поговоримо у другій частині матеріалу.