29 вересня – всесвітній день серця. У цей день усі писатимуть про страшну статистику – адже понад 70 % смертей українців мають причиною серцево-судинні хвороби. Однак одним із ключових факторів ризику розвитку ішемічної хвороби серця, інсульту і хвороби периферичних судин є куріння. І навіть якщо ви ведете абсолютно здоровий спосіб життя, це вас аж ніяк не страхує від негативних наслідків того, що Колумб свого часу привіз із Америки тютюн.
Для початку трішки цифр, зібраних ГО «Життя». Наразі в Україні курять 8,2 мільйона осіб – 23 % дорослих українців та 13,5 % підлітків 13-15 років. Чверть із них помре до 70 років. Дві третини з них помруть від викликаних курінням онкологічних захворювань: раку легень, гортані, стравоходу, горла, сечового міхура, нирок, печінки, шлунку, підшлункової залози, товстої та прямої кишки, шийки матки. Із півмільйона щорічних смертей від серцево-судинних захворювань 12 % (понад 50 тисяч) є прямим наслідком куріння тютюнових виробів. Окрім того, вживання тютюну підвищує ризик виникнення інсульту, інфаркту, діабету, хвороб верхніх дихальних шляхів. Щодня 232 українці (тобто 85 тисяч за рік) передчасно помирає від хвороб, викликаних курінням. Це ще не все: за даними ВООЗ, щороку у світі від захворювань, спричинених уживанням тютюну, помирає 7 мільйонів осіб, з яких близько 900 тисяч не є курцями – їх убиває вторинний тютюновий дим.
Звичайно, Україна бореться за те, щоб її громадяни курили менше, але поки що з перемінним успіхом. Заборона реклами цигарок, звільнення громадських місць від куріння, поява на пачках цигарок попереджень про шкоду куріння та особливо підвищення цін на тютюн знизили поширеність куріння в Україні з у 2010 року лише на 2 %. ГО «Життя» бачить корінь проблеми в тому, що Верховна рада та Уряд не виконують належним чином Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну. Принаймні антитютюнові законопроекти, розроблені на основі цієї Конвенції, так і залишаються законопроектами.
Уже понад три роки у ВР лежать у довгій шухляді антитютюнові законопроекти №2820 та №4030а, покликані захистити українців, особливо молодь та дітей, від згубного впливу тютюну. Причиною зволікання із розглядом антитютюнових ініціатив є протидія депутатів, які займаються тютюновим лобізмом, відстоюючи інтереси тютюнових компаній. Це, наприклад, депутат Ніна Южаніна, голова Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики.
ЄС має багатий досвід боротьби з тютюном, іноді його варто просто перейняти. Наприклад, законопроект №2820 відповідно до Директиви 2014/40/ЄС пропонує заборонити використання ароматизаторів у цигарках, збільшити графічні попередження про шкоду куріння (страшні картинки, а не просто «Куріння вбиває») на пачках сигарет та друкувати їх з обох боків пачки, зобов’язати виробників тютюнових виробів звітуватись про склад продукції та її вплив на здоров’я людини, заборонити продавати електронні цигарки неповнолітнім та встановити чіткі вимоги до вмісту й маркування цих пристроїв і рідин із нікотином, а також заборонити рекламу тютюну в Інтернеті.
Законопроект №4030а має на меті збільшення кількості вільних від тютюнового диму громадських місць: буде повністю заборонено курити в гуртожитках, на вокзалах та на всіх підприємствах. І Держпродспоживслужба отримає повноваження контролювати виконання антитютюнового законодавства. В ідеалі місця для куріння виглядатимуть, як в Японії, але до цього ще лежить довгий шлях.
Окрім того, цей законопроект серйозно обмежує тютюновий маркетинг: забороняє розміщувати цигарки на відкритих вітринах магазинів, покращує умови для захисту людей від тютюнового диму в громадських місцях. Утім, самих продажів якраз не обмежує: тютюнові вироби продаватимуться там, де й продавалися, тільки ними не будуть обклеювати вітрини і бокси біля кас. У жовтні 2016 – січні 2017 рр. Київська Школа Економіки дослідила вплив викладки цигарок на молодь, і результати показали, що діти й підлітки, які бачать яскраві вітрини з красивим дизайном цигаркових пачок, мають значно вищий ризик почати курити. І проблема рекламної викладки цигарок має вирішуватися на законодавчому рівні, адже батьки не можуть самостійно захисти своїх дітей від маніпулятивного впливу непрямої реклами – викладки цигарок. Як бачать продаж тютюнових виробів автори законопроекту? У місцях продажу тютюнових виробів покупець бачитиме інформацію про асортимент тютюнової продукції та ціни у формі чорно-білої таблиці 40х30 см. Вибравши бренд, покупець зможе попросити подивитись продукцію, отримати всю необхідну інформацію про неї та за бажанням придбати.
Законопроект 4030а націлений на профілактику куріння серед дітей і молоді – проблемі легше запобігти, ніж потім її вирішувати. Адже понад 60 % дорослих курців в Україні почали курити у віці до 16 років. Окрім того, 52 % дітей ставали жертвами пасивного куріння у приміщеннях громадських будівель і установ, 71 % дітей від 13 до 15 років змушені дихати тютюновим димом у громадських місцях згідно із Глобальним опитуванням молоді щодо вживання тютюну.
Утім, лише законодавчі засоби, навіть підсилені соціальною рекламою, не зможуть змінити ситуацію з курінням у країні кардинально.
Тому, зі свого боку, якщо батьки подають гідний приклад і вміють відстоювати своє право не дихати димом, то це набагато певніша запорука того, що дитина не куритиме. Нехай відсутність шкідливих звичок, помірні фізичні навантаження та розширення вільних від тютюну зон позитивно позначаться на вашому серці!
(До речі, про те, як саме відстоювати своє право не дихати димом, ми поговоримо 15 листопада – у День відмови від куріння.)