18 вересня голова НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв заявив, що Україні вдалося досягнути домовленості з Міжнародним валютним фондом щодо поступового виведення ціни на газ до рівня імпортного паритету до 2020 року.
Цей непопулярний крок є головною умовою отримання нового траншу від Міжнародного валютного фонду. Україна пообіцяла підвищити ціну на газ для населення до ринкового рівня і збалансувати держбюджет, щоб дефіцит не перевищував 2,5 % від ВВП.
Заступник керівника Стратегічної групи радників з підтримки реформ (SAGSUR) Павло Кухта у коментарі 24 Каналу пояснив, чому здорожчання ціни на газ є неминучим, а усі пропоновані альтернативи є набагато небезпечнішими.
Фахівець зазначив: гроші МВФ Україні потрібні для уникнення дефолту та економічної кризи у нинішній період пікових боргових виплат – впродовж 2018-2020 років виплати за зовнішнім державним боргом становитимуть приблизно 18,5 мільярдів доларів. Альтернативи всього дві: жорсткий дефіцит бюджету – понад 100 мільярдів гривень – або дефолт.
«Дефіцит бюджету означатиме повне згортання державних інвестицій. Подобаються нові дороги? Забудьте про них і насолоджуйтеся звичними поїздками по марсіанському пейзажу. Також буде значне скорочення заробітних плат в бюджетному секторі та соціальних виплат. Приватний бізнес очікує економічний спад внаслідок різкого зниження споживчого попиту та значне погіршення і так вкрай поганих державних послуг. Поліція, “швидка” – зачекайте, що буде, коли в них закінчаться гроші на бензин. Ще гірше – скорочення видатків торкнеться оборонного сектору, а це ризик елементарно програти у війні на сході», – змалював перспективи Павло Кухта.
Другий песимістичний сценарій, який передбачає дефолт, за словами експерта, зачепить кожного без винятку українця: глибока девальвація, долар по 40 чи й 50 гривень, стрибок інфляції – десятки відсотків додаткового зростання цін, зростання безробіття. За словами експерта, після кризи 2014-го безробіття серед молоді зросло на третину і лише зараз почало спадати.
Причиною виникнення боргів, за якими зараз розраховується Україна, Кухта назвав не реформи після 2014 року і навіть не у війні на Донбасі. За словами експерта, борги накопичені переважно в період 2009-2013 років – якраз як спосіб відкласти незручні для тодішніх еліт реформи: земельну, приватизацію, дерегуляцію, і в тому числі – реформу газового ринку, елементом якої є підвищення тарифів.