Олігарха Ігоря Коломойського в Україні вже охрестили «тіньовим президентом». Адже що би там не говорили Володимир Зеленський зі своєю командою а також сам Коломойський, його зв’язок із новообраним президентом і вплив на виборчу кампанію занадто очевидний, хоча і не доведений.
У багатьох експертів не має сумніву, що співпраця зі штабом кандидата Зеленського близьких до олігарха осіб, широке використання під час виборчої кампанії матеріальних і медійних ресурсів, пов’язаних з Коломойським, а також наявність спільних бізнес- партнерів свідчить про велику вірогідність їх кооперації у просуванні певних політичних інтересів.
На що , зокрема, і вказував політолог Тарас Чорновіл, заявляючи, що Зеленський нікому нічого не обіцяв. І всі, хто від нього на щось сподівається, мають зрозуміти: він поки що має зобов’язання тільки перед тими, хто фінансував його кампанію, створював певний медіаресурс, тощо. І вони вже виставляють свої певні права. Чи є бодай якісь підстави тим чи іншим виборцям на сході чи на заході думати, що він буде працювати в їхньому ключі? Немає”, – сказав Чорновіл.
Тому в зв’язку з відсутністю чіткої визначеності щодо майбутнього курсу країни, який все ніяк не озвучить новообраний президент, суспільство дуже чутливе до будь – яких меседжів від представників його команди, а тим більше від того, кого вважають «головним спонсором» проекту “Слуга народу”. Який останнім часом все частіше з’являється в медійному полі, коментуючи розвиток подій в Україні.
Зокрема 2 травня була опублікована перша частина інтерв’ю Коломойського виданню “Bihus.Info”, в якому низка позицій олігарха викликала бурхливу реакцію в українському політикумі.
Найбільше критики дісталося словам мільярдера про те, що на Донбасі відбувається громадянський конфлікт. Можна сказати, і громадянська війна. Просто війна більш глобальна, а це – громадянський конфлікт, – заявив він.
На думку олігарха, на Донбасі “воюють українці з українцями”, але конфлікт все ж “спровокувала і організувала Росія”. При цьому Коломойський підкреслив, що Кремль підтримує “Л / ДНР”, і якби не його участь, то конфлікт давно був би врегульований.
Далі Коломойський уточнив свою позицію з приводу громадянської війни, гаряча фаза якої йде в Донбасі: «Спровокувала і організувала її Росія, з одного боку. Але з іншого боку все теж не було благополучно. 22 числа (лютого 2014 го. – ред.), пам’ятаю, коли бігали революціонери – переможці по парламенту, закони скасовували, Харківські угоди. Вони кричали тоді, що треба скасувати і мовні (закони. – ред.), Колесніченка-Ківалова. Це спровокувало цю ситуацію … Всі ці настрої “зачистити Донбас”.
На що волонтер, керівник благодійного фонду “MIR&CO” Мирослав Гай цілком резонно зауважив, що олігарх Ігор Коломойський пробує нав’язати українському і світовому суспільству російський наратив.
“Для мене зараз найжахливіше, що він зараз нав’язує – а його пов’язують з президентом Зеленським, і це президентові потрібно мати на увазі – українському і світовому суспільству, бо це весь світ бачить, російський наратив. Це токсично, це небезпечно, навіть просто така заява. І президенту України потрібно це розуміти і дистанцію тримати одразу після цих слів, які б у нього бізнес-стосунки чи дружні стосунки з Коломойським не були б”, – сказав він.
Висловив здивування такою оцінкою олігарха і міністр оборони України Степан Полторак, який в коментарі для одного з телеканалів заявив:
“Я б не хотів давати оцінку Коломойському. Тим більше він від початку агресії Росії проти України дуже багато допомагав Збройним силам. Але я, чесно кажучи, був здивований. Тому що я думав, що в Україні немає жодної людини, яка б так думала.
Я розраховую на те, що всі українці розуміють, хто воює на Донбасі, якою зброєю, і хто здійснив агресію і в Криму, і в Донецьку, і в Луганську. Про це знають і в більшості країн світу. Я ще раз хотів би наголосити, що Російська Федерація у 2014 році здійснила агресію проти України. І сьогодні ми захищаємось від агресора”, – відзначив міністр.
А нардеп від БПП Олександр Бригинець відверто іронізує з цього приводу на своїй сторінці у Фейсбук, зауважуючи, що “виявляється, екс-голова ДнОДА Коломойській брав участь в громадянській війні в Україні і фінансував громадянський конфлікт, допомогаючи добробатам. А уся країна воювала, визнаючи РФ агресором!”
Тепер ще зрозуміліший конфлікт Коломойського і 1+1 з Порошенком і Україною, – підкреслив нардеп.
Варто зазначити, що велику увагу в інтерв’ю приділив Коломойський розв’язанню проблеми націоналізації Приватбанку, яка на його думку відбулася з порушенням закону і його прав колишнього власника. Мільярдер наполягав на двох ключових тезах – його обдурили і не виконали своїх зобов’язань, про які була попередня домовленість. По – перше, це публічні заяви Гонтарєвої про навмисне банкрутство Коломойським “ПриватБанку” після отримання значного рефінансування і, по – друге, подальша неможливість викупити банк після відновлення його платоспроможності державою.
За словами олігарха, його конфлікт з президентом, якраз і почався моменту націоналізації «Приватбанку». Але чим, в свою чергу, вона була викликана? «Насправді, як сталася націоналізація? – каже Коломойський. – Причиною були невдалі для Порошенка переговори щодо купівлі частки акцій телеканалу «1 + 1». Це ціла детективна історія. Порошенко домовлявся з Суркісами … Він вийшов на угоду з Суркісами в лютому 2016 року. Він хотів купити у них 25%, а потім домовлятися зі мною, щоб я йому продав ще 25%, і бути в «плюсах» 50 на 50.. Адвокати вже працювали, щоб ви розуміли. Фінансування вже шукалось, сума пристойна була – під двісті з чимось мільйонів, 250 або 240 мільйонів (доларів. – ред.). Загальна сума угоди , – пояснив Коломойський.
Чому не відбулася угода купівлі контрольного пакета акцій телеканалу, 25% яких належали Суркісу і 25% Коломойському, олігарх пояснює вже в кінці інтерв’ю: “Порошенко хотів забрати собі «1+1. Він програв вибори, тому що у нього «1 + 1» не було. Йому говорило все його оточення, Кононенко, Луценко колись говорив: «Як ти збираєшся на вибори, якщо у тебе з« плюсами не вирішено питання.? Твій електорат, він «плюси» дивиться».- підсумував олігарх, додавши, що з цього моменту Порошенко через Гонтарєву почав створювати умови, які змусили його погодитися на націоналізацію Приватбанку”.
Нагадаємо, що в НБУ мають з цього приводу цілком протилежну думку. Там абсолютно впевнені в правильності рішення націоналізувати “ПриватБанк”. Виступаючи на брифінгу з приводе рішення Окружного суду Києва на користь Коломойського у квітні, заступниця Голови НБУ Катерина Рожкова, зокрема, заявила:
“Окрім результатів перевірки, яка була здійснена Національним банком за методикою міжнародної спільноти ми маємо результати незалежного аудиту, крім того ми маємо результати форенсік аудиту, який був здійснений іноземною компанією. Всі ці докази від’ємного недостатнього капіталу, докази неплатоспроможності “ПриватБанку” зафіксовані в усіх цих документах. Тому про детальну тактику захисту ми говорити не будемо, але ми абсолютно впевнені в твердості наших доказів, правильності прийнятого нами рішення і абсолютно чітких законодавчих підставах для такого рішення”, – повідомила Рожкова.
Та в своєму інтерв’ю Коломойський наполягав на своїй версії, стверджуючи, що”хоче добитися справедливості” і , якщо не забрати назад у власність сам банк, то хоча б повернути втрачені 2 млрд доларів.
Такі заяви він робив уже й раніше, на що політичний експерт Валерій Гончарук ще на початку квітня скептично заявив: “Напередодні вийшло інтерв’ю Коломойського, де він сказав, що йому не потрібен Приватбанк, а він буде вимагати компенсації за втрати – 2 млрд. Але, я так розумію, що він і 2 млрд отримає, і ще отримає Приватбанк. Такий сценарій зараз пишеться. Наскільки він реалістичний? Абсолютно реалістичний. Коломойський має свої інтереси у банківській сфері. Він має свої інтереси у нафтовій сфері. Він має свої інтереси у газовій сфері. І цілком зрозуміло, що кампанію він проводить не просто так, він не займається альтруїзмом».
“Гроші повинен віддати новий власник – це Міністерство фінансів, тобто держава. Тільки на патріотичні почуття не треба тиснути, аналізуємо юридичну ситуацію. Мені не треба говорити, що хтось голодує або не вистачає на армію, а я буду отримувати два мільярди. Я не поспішаю – мені треба визнати факт, що мене пограбували і на скільки. і бажано покарати тих, хто, як і навіщо це зробив “, – висловився Коломойський в останньому інтерв’ю. Схоже, цілком однозначно. Тільки забув згадати як вони з Геннадієм Боголюбовим ( партнером по «Приват груп» – ред.) вивели з Приватбанку 5,5 млрд доларів через філію банку на Кіпрі напередодні його націоналізації.
Отже враховуючи можливість такого сценарію з кишені кожного українця до кишені олігарха може перекочувати, за підрахунками фахівців, близько 1300 гривень. До того ж за словами економічного експерта Бориса Кушнірука, якщо Коломойський отримає за “ПриватБанк” хоч копійку, то співпраця з МВФ, з США, зі Світовим банком та Євросоюзом припиниться надовго.
“Я перебував на запрошення МВФ у США, де зустрічався з міжнародними фахівцями МВФ. Я точно отримав жорстку позицію, що якщо хоч копійку буде заплачено Коломойському – після того співпраця з МВФ, а і з США, зі Світовим банком та Євросоюзом припиниться і надовго. Більше того, я вважаю, що вони будуть в цьому випадку абсолютно праві. Навіщо давати кошти країні, яка потім їх віддає знахабнілому олігарху?”, – наголосив Кушнірук.
Ще однією цікавою темою в інтерв’ю стало можливе повернення “регіоналів” за президентства Зеленського, оскільки “регіонали-втікачі” публічно підтримують виграш виборів Зеленським і вже планують, які посади займуть в вертикалі влади. Більш того, з публічної інформації відомо, що деякі члени команди Зеленського мали безпосереднє відношення до Партії регіонів, але офіційно штаб Зеленського це заперечує.
Коломойський не став заперечувати факту наявності в команді Зеленського людей, пов’язаних в минулому з ПР. Разом з тим, він намагався довести, що не всі люди, які перебували в ПР і були топ-керівниками в уряді Азарова, є поганими, отже деякі просто виконували свою роботу.
Важко сказати, про що свідчать ці тези Коломойського. Можливо, про вже існуючі домовленості з певними людьми, або, навпаки, щоб підкреслити, що в команді Зеленського немає місця “регіоналам-втікачам”, наприклад, Портнову. Невдовзі побачимо. Хоча нагадаємо, що Портнов обіцяє забезпечити судове переслідування представників нинішнього режиму. Що безумовно стало б корисним і для самого олігарха.
Революцію Гідності Коломойський охарактеризував як повстання проти клептократичного режиму Януковича, і констатував, що іншим шляхом усунути його від влади було неможливо.
Себе разом з Арсеном Аваковим він відносить не більше як до учасників фан – клубу Зеленського, в якому претендує на скромну роль «звичайного порадника», що з огляду на досить довгу історію їх тісних «ділових стосунків» можна сприймати лише з гумором.
Торкнувся Коломойський і до цілком актуальних політичних питань, зокрема, можливого розпуску Ради. “Питання тільки, навіщо розпускати зараз парламент? З якою метою? … Якщо сказати, що те, що оберуть, буде краще, ніж те, що зараз – у мене є сумніви. Тому що, якщо його розпустять зараз, то 100% вибори будуть йти за існуючою системою, тобто буде половина мажоритарників”, – пояснює він. І наче шле прямий меседж новообраному президенту: “Можна розпустити, але встигнеш ти підготувати 220 мажоритарників, новий президент або нова партія “Слуга народу “? Чи є у нього така кількість? … Якщо не підготуватися до виборів, можуть різні пролізти в ці 220 мажоритарників”.
І далі, ніби скеровує, критикуючи плани Зеленського щодо можливої зустрічі з олігархами з метою домовитися про “правила чесної гри”. За його словами, ця ідея має вкрай мало шансів для втілення.
“По-перше, збирати особливо нікого. Збирати всіх разом – це утопія. Тобто, якщо ти хочеш з кимось спілкуватися, то спілкуйся один на один. З великим бізнесом не спілкуються, як з колгоспом. Це не колгоспні збори. У кожного гроші люблять тишу, і не кожен буде розповідати свої секрети і вивертати душу “, – наголосив Коломойський.
З цих “програмних” меседжів, висловлених олігархом в своєму інтерв’ю, політики та експерти роблять висновки, що Ігор Коломойський хоче через новообраного президента Зеленського кулуарно впливати на українську політику.
Зокрема нардеп від БПП Олександр Черненко, виступаючи в ефірі «Прямого», зауважив: “Чому зараз Коломойський так багато говорить? Я думаю, що це пов’язано з тим, що Зеленський зараз дуже багато мовчить і думає взагалі, що йому робити і як далі йти. І, власне, поки Зеленський мовчить, Коломойський, який вклався і грошима, і ресурсами, і людьми в його кампанію, розставляє ці “прапорці”, нівелюючи тим самим деякі заяви Зеленського. Коли Зеленський, його команда видає антипутінську серйозну заяву у Facebook, Коломойський тут же говорить про громадянський конфлікт, посилаючи сигнали туди ж, у Кремль, кажучи, що це він поки що так, він зараз розбирається”, – звернув увагу Черненко.
Судячи з усього, Коломойський веде свою гру, намагаючись справити сприятливе враження на Південний Схід і Москву. Таке вже було в другій половині 2014 року, коли він намагався налагодити відносини в обмін на істотне пом’якшення до нього московського режиму.
З огляду на це деякі експерти вважають, що плани Коломойського, в яких він розраховує на підтримку Зеленського йдуть у розріз з політичними реаліями, які майбутній президент не зможе обійти в своїй подальшій діяльності.
Більше того , деякі експерти взагалі ставлять під сумнів тріумфальне повернення олігарха до України, вказуючи на відчутний американський вплив на Зеленського. З цього приводу політолог Кость Бондаренко, зауважив наступне: “На сьогодні в оточенні президента – електа (до інаугурації – ред.) занадто значним є вплив американських еліт. За Зеленського голосували переважно виборці Півдня і Сходу, які побачили в ньому захисника російськомовних тощо, але це ніяк не означає, що американський вплив буде відкинуто. При цьому Бондаренко уточнив з ким співпрацює Зеленський за океаном, а саме: з посольством США, з адміністрацією, з Соросом, зі структурами демократів, з оточенням Трампа та з лобістськими компаніями.
Відомо також, що ФБР веде зараз розслідування фінансових злочинів, включаючи відмивання коштів, які, можливо, були здійснені Ігорем Коломойським.
Тому цікаво, як поведе себе Володимир Зеленський, якщо перед його адміністрацією постане дилема: погоджуватись на видачу свого недавнього покровителя чи ні.
За інформацією директора консалтингової компанії Berta Communications Тараса Березовця, в даний момент в штабі президента “ведуться переговори з американцями, мовляв, якщо вони видадуть ордер на екстрадицію Коломойського, то тоді перед Зеленським постане вибір: йти на конфлікт з Коломойським або йти на конфлікт з американцями. Зараз радники американського посольства нібито не вилазять з штаб-квартири Зеленського “.
Можливо тому проанонсоване прибуття олігарха до України одразу після офіційного оголошення результатів президентських виборів затягується? Чи є якісь інші причини?