Початок тут.
Узагалі-то санітарна вирубка – це вирубування виключно хворих та сухих дерев, а не цілого гектару. Проте тут є нюанси. Санітарні рубки бувають двох видів: вибіркові та суцільні, коли рубається територія, більша за 0,1 га – 10 на 10. Пункт 27 постанови Кабміну, яка затверджує санітарні правила в лісах України санітарних правил у лісах України, говорить: «Суцільні санітарні рубки проводяться шляхом вирубування сухостійних, відмираючих і дуже ослаблених дерев, пошкоджених пожежами, шкідниками, хворобами лісу і внаслідок аварій та стихійного лиха, лише у деревостанах, в яких проведення вибіркових санітарних рубок призведе до зменшення повноти насаджень нижче 0,1». Володимир Борейко перекладає це з канцелярської на людську: «Грубо кажучи, якщо тут росте 10 сосон, із них 9 сухих, то треба проводити суцільну санітарну рубку». На території вирубки, яка стала згарищем, 18 липня екологи та журналісти облікували 30 вирубаних дерев, і з цих 30 дерев лише одне було сухе. Тобто за правилами достатньо було вибіркової санітарної рубки, але провели суцільну, зрубавши 29 ще живих дерев. Із них дивом вціліла одна сосна – її чомусь зрубали і кинули напризволяще, тому всі охочі могли оглянути цей речовий доказ.
Як і слід було чекати, ніяких дірок від короїда, для боротьби з яким її зрубали, нікому знайти не вдалося. Володимир Борейко сказав: «Два тижні тому вона була зелена. Зараз ми бачимо здорову сосну, яка пахне хвоєю, на ній попри спеку де-не-де залишилася зелена хвоя, і головне – ніяких дірок. Повалена здорова сосна, причому її зрубали і навіть не продали, а просто покинули. Так у нас відбувається лісове господарство. А якраз дерево, яке валяється, перетворюється на їдальню для короїдів. Сосна вже ослаблена, боротися з короїдами за допомогою смоли не може, тому що вона вже не жива, і такі дерева вони взагалі не повинні кидати, але вони його кинули. Ми бачимо, що вона не впала, а саме була спиляна, і ось свіжий спил. Так чи інакше, ми бачимо залишки “сухої” деревини, хоча насправді це класна 60-річна сосна».
Після вирубки в лісі утворилася прогалина, і сосни, котрі до 18 липня були всередині лісу, тепер стали «крайніми». Що це міняє в їхніх перспективах? Сонячний опік (навіть деякі журналісти обгоріли під час цього прес-туру – в лісі!), вітер, холод – вони почнуть висихати, і тепер сюди справді може прийти короїд. Звичайно, це не єдина причина, яка може вкоротити віку деревам. Наприклад, може знизитися рівень ґрунтових вод. Та й узагалі в лісових біоценозах кожні 20-30 років трапляються сухостої, це природне явище. Але ж хіба не досить і природних причин, що треба ще збільшувати ризик?
Утім, не можна сказати, що в Дарницькому лісопарковому господарстві дерева лише рубають. Звичайно, їх і садять – частково для звіту, частково з прицілом на майбутнє. Однак чи можна назвати ці насадження лісом? Навіть із дуже великою натяжкою ні. Виглядає воно ось так.
Майже всі дерева на новій посадці – сосни, лише подекуди зеленіє листя. Ми не можемо перевірити, чи є це свідомим рішенням керівництва, чи просто самосівом, але те, що при посадці робили акцент на соснах, видно відразу. Хоча взагалі навколо ліс молодий, і до зрілого йому рости й рости, та й помітна різниця з тією «зразково-показовою» ділянкою, яку журналістам показали на початку прес-туру: тут жарко, мало трави і флора досить одноманітна.
Так чи інакше, нова посадка навіть у такому лісі виглядає набагато гірше – її явно зробили на «відчепись». План по кількості саджанців виконали – та й усе. Ігор Кирикевич говорить, що існують нормативи, за якими це все повинно проріджуватися, «адже кожен дачник знає: якщо посадити моркву так густо, то вона буде, як палець». На одному метрі квадратному тулиться півтора десятки дерев, які глушать одне одного і ростуть ненормально. «Треба вирізати все і залишити, наприклад, оце, гарне, – говорить Ігор Кирикевич. – І зробити так по всьому кварталу. Цього немає, це не робиться. За документами це лісові культури, все гаразд, все засаджено. Але ж ми бачимо, як воно гаразд».
Із погляду короїда така ділянка більш приваблива, тому що він харчується саме сосною. «Якби тут росли сосна, дуб, ясен, граб, акація з домішками, то якби лісники спиляли сосну, залишилися б дуб і ясен, і ліс ріс би далі, – пояснює Ігор Кирикевич. – А так прилітає сюди короїд, бачить для себе накритий солодкий стіл і починає їсти, як сарана. Він не зупиниться, доки не виїсть усю цю ділянку. Я їх запитував десять разів: “Чому ви не садите липи, клени, ясени тощо?” Відповідь їхня дуже цікава: “Бо це не є цінні лісові культури”. Для них цінні лісові культури – це сосна і дуб, бо їх можна дорого продати, вони мають цінну деревину. Усі інші породи для них не є цінними, і вони їх не садять узагалі. Тому ліс деградує, ми бачимо деградацію лісу. Ну, і догляду немає».
Ще одна ділянка, яку екологи показали журналістам, мала проілюструвати заяву Михайла Явного, що площа лісових насаджень не змінилася. Володимир Борейко заявив: «Явний бреше, що тут нібито проходить лісонасадження і що тут нібито жоден гектар не зникає. Дивіться: п’ять років тому тут був ліс. Ми бачимо, що тут нічого не росте».
На краю вирубки – сухі сосни, які лісники чомусь не рубають. «А я поясню, чому, – говорить Володимир Борейко. – Тому що це дрова, вони мають ціну 1000 грн за куб. А їм потрібно те, що дасть 8000. Тому коли нам розповідають, що через заказники, через заповідники, через екологів сохне ліс, це брехня. Бачите, тут не було ніяких заказників, ніяких заповідників. Ліс сохне тому, що була велика рубка. І ці сосни просто залишилися одні під спекотним сонцем. Змінився мікроклімат, і вони висохли. І їх ніхто не рубає».
Закінчення – завтра, 5 серпня.