Закінчення. Початок – тут і тут.
10 липня депутати Київської міської ради внесли зміни до рішення «Про введення мораторію (заборони) на суцільну вирубку зелених насаджень у межах об’єктів природно-заповідного фонду та в лісах міста Києва». Мер підписав її 25 липня, і відтоді проводити суцільні рубки усіх видів (включно з санітарними) у столичних лісах офіційно заборонено. Михайло Явний, директор Дарницького лісопаркового господарства, запевняє, що його господарство зразково-показове. Юрій Дубів, головний лісничий КП «Дарницьке ЛПГ», готовий усе пояснити: «Чому буріють дерева? Причин може бути багато: кліматичні, ураження насаджень короїдом, грибком – це проблеми не лише України. Чому їх не рубають? Існує визначена процедура проведення обстежень, і в подальшому намічаються якісь конкретні заходи. Якщо площа такої ділянки більше 0,1 га, тоді призначається суцільна рубка. Скликається комісія, яка обстежує і приймає рішення, які заходи оздоровлення потрібно провести. Є правила, які ми зобов’язані виконувати. Ми не можемо робити щось на свій розсуд, лише те, що вимагають для такого випадку санітарні правила. Ми розуміємо реакцію людей, коли міняється пейзаж – нехай хворий, але ліс стояв, а коли утворюються галявини, здається, що сталася якась біда. Але ж це зроблено для того, щоб урятувати іншу частину насаджень, щоб це зараження не поширилося на набагато більшу площу. Я готовий у будь-який час продемонструвати, що у нас ще є більше десяти таких ділянок, де потрібно проводити суцільну рубку. Після проведення цих заходів ми проводимо лісове відновлення, тобто жодна ділянка не залишається незалісненою. Замість цих вирубаних дерев насаджуються нові, щоб не тримати місце мертвих дерев, які не тільки становлять небезпеку поширення хвороби, а й пожежну небезпеку. І оскільки у нас багато людей відвідують ліси, то це також небезпека для людей – ризик падіння тощо. Інформація про заплановані рубки відкрита, вона є і на наших сайтах, і на сайтах органів Держлісагентства, вона називається «Заходи з поліпшення санітарного стану лісів». Інформація про ті ділянки, про які ви говорите, була ще в середині березня. На початку березня проводили обстеження. Ми відкриті для спілкування і радо би взяли участь у цьому, як ви кажете, прес-турі». До слова, на офіційних сайтах КП «Дарницьке ЛПГ» та Державного агентства лісових ресурсів України нам так і не вдалося знайти інформації про заплановані рубки – ніяких мап чи точних даних про координати ділянок. Можливо, вона там і є, просто замаскована інтерфейсом, щоб знайти її міг лише хтось або «в темі», або гіпермотивований. А що стосується заліснення, то під час прес-туру журналісти його бачили: і ділянки, засаджені так густо, що їх треба проріджувати, і ділянки, де намагалися щось садити, але його приживлюваність складає заледве 10 %.
Боротьба з вирубками – це боротьба на чужій території: адже вони рубки формально законні. «Уся справа у Статуті київських ЛПГ (вони однакові і для Дарницького, і для Святошинського, і для Конча-Заспівського), – пояснює Ігор Кирикевич. – Пункт 4 дозволяє їм робити все, що завгодно у лісі. Наприклад: “4.1. Підприємство створене з метою ведення лісогосподарської діяльності” – ну ось так, або “реалізація в установленому порядку лісової продукції, одержаної в результаті проведення рубок догляду за лісом, санітарних рубок та інших видів лісокористування” – ІНШИХ означає де-факто БУДЬ-ЯКИХ! Ст. 9.1: “Підприємство самостійно здійснює зовнішньоекономічну діяльність, для чого вступає у відносини з іншими підприємствами, організаціями, юридичними, а також фізичними особами іноземних країн”. І так далі. Вони просто керуються цим Статутом часів царя Гороха. Дарницьке ЛПГ чи його директор Явний не якісь монстри – вони просто використовують усі можливості, які дає для проведення рубок та, відповідно, збагачення, цей Статут. А переписати його може лише КМДА, а конкретно – Департамент екології та природних ресурсів при КМДА. Але він цього не робить. Чому? Бо, вочевидь, на паях із порубниками… Та корінь проблеми не в людях із бензопилами у лісопарку, а в урядовцях КМДА, які “не помічають” древнього Статуту взірця 1956 року, який надає право київським ЛПГ “господарювати” у лісопарках, немов у звичайних лісгоспах».
Такі юридичні колізії сприяють збільшенню див Дарницького лісу. Наприклад, у лісі може дивом з’явитися ділянка, де є саме стільки сухих і хворих дерев, щоб виконати замовлення на кількість кубометрів ділової деревини – і нікого не можна буде притягнути до відповідальності за цей феномен. Постанова Кабміну «Про затвердження Санітарних правил в лісах України» не обмежує максимальну площу суцільної санітарної рубки – вона «визначається фактичними розмірами пошкодженого насадження, де необхідно провести таку рубку». Щоправда, згідно з нею, «під час проведення суцільних санітарних рубок застосовуються технології, які дають змогу максимально зберігати дерева, що не підлягають вирубуванню, підріст, підлісок, трав’яний покрив та ґрунти)», але як це виглядає на практиці, ми розповідали у першій частині цього матеріалу…
Володимир Борейко стверджує, що можна озброїтися або рушницею, або бензопилкою і піти в будь-який український ліс – і тебе ніхто не затримає. «Лісгосп контролює лише хабарі та зиски, – запевняє він. – У нас нема контролюючого органу. Якби він був, такого бардаку би не було. Міністерство екології виконує інші функції – за законом воно розробляє державну екологічну політику. Ось воно і розробляє плани, заходи та іншу подібну демагогію… Ми всі розуміємо, що потрібен державний контроль, а державний контроль у нашій країні знищено. Цей бізнес охороняється від вас, від нас, від держави. За цими вирубками стоїть мафія. Якби лісництво займалася цим самотужки, його давно би задушили. Вони такі нахабні тому, що їх кришують».
Активісти вважають, що на рівні Дарницького лісопаркового господарства це можна вирішити дуже просто: провести службове розслідування силами Київзеленбуду та управління екології КМДА. Зі свого боку, вони готові надати відеоматеріали та акт, складений про те, що із 30 дерев на вирубці лише одне було хворе. «Це є порушення і стаття – на жаль, лише у адміністративному кодексі», – говорить Володимир Борейко. На його думку, для припинення знищення Дарницького лісу треба спочатку посадити Михайла Явного, а вже потім нові дерева.
Доповідь британської неурядової організації Earthsight «Причетні до корупції» (до речі, через кілька днів після його оприлюднення Володимир Гройсман і доручив перевірити всі лісгоспи України)містить ще більш сумні цифри та кричущі факти: «Наші дані свідчать про те, що сотні державних лісогосподарських підприємств України беруть участь в систематичному, навмисному порушенні широкого кола правил під час лісозаготівлі. Немає нічого більш руйнівного, ніж незаконна «санітарна рубка». Передбачається, що екологічна безпека лісозаготівель в Україні повинна забезпечуватися шляхом ретельного планування того, які дерева можуть бути зрізані щороку, але майже 60 % рубок відбувається за межами цих обмежень, найчастіше у формі «санітарної рубки», яку виправдовують необхідністю запобігання поширенню хвороб. Бувши звинуваченою в тому, що корумповані лісові підприємства зловживали цією лазівкою в масових масштабах, для зрізання здорових дерев, чия рубка в іншому разі не була б дозволена, в тому числі в національних парках та інших охоронних територіях (навіть опромінена зона відчуження Чорнобиля), влада посилила правила в 2016 році. Але проблема зберігається. Дослідження 18 лісозаготівельних ділянок в чотирьох найбільших лісозаготівельних регіонах, проведене на замовлення Earthsight, показало, що від 67 до 78 % рубок є невиправданими і, отже, незаконними».
https://www.youtube.com/watch?v=ds1TmzlZmFc
Колись Київ був зеленим. Але за останні 15 років за офіційними даними у Києві вирубано 1280 га, та екологічні організації наводять іншу цифру: 2300 га, 6 % від загальної площі всіх зелених насаджень. Це можна було б назвати продажем власних легень на органи, але різниця в тому, що покупець ними також дихати не буде. Та в будь-якому разі на відновлення цієї часткової ампутації легень піде не один десяток років – адже дерева ростуть значно повільніше, ніж апетити ділків… Що ж, «коли буде зрубано останнє дерево, коли буде отруєно останню річка, коли буде спіймано останнього птаха – тільки тоді ви зрозумієте, що гроші не можна їсти».