21 листопада Україна відзначає День гідності та свободи – саме в цей день у 2004 році в українській столиці розпочалася Помаранчева революція, а у 2013 – Революція гідності.
Це свято прийшло на зміну Дню свободи, який за рішенням Віктора Ющенка відзначався з 2005 по 2011 роки, поки не був скасований президентом Віктором Януковичем. У 2014 році його офіційний статус відновив Петро Порошенко – з того часу Україна одночасно святкує річниці Помаранчевої революції і Євромайдану.
Молебень, хода та виставки
О 10 ранку 21 листопада розпочнеться поминальний молебень і покладання квітів на алеї Героїв Небесної Сотні.
Приблизно в той же час по центру Києва в рамках акції “Пам’ятаємо” пройде студентська хода – вона так само вирушить до меморіалу Героїв Небесної Сотні: захід має завершитися запаленням лампадок.
О 14:00 в Будинку профспілок відкриється інформаційно-виставковий простір Майдану, на якому, зокрема, презентують експозицію “Назустріч свободі”.
Свято відзначатимуть і у Київській міській державній адміністрації. Тут зокрема проходитиме виставка українського фотографа і учасника подій Революції гідності Олександра Тимошенка, а також фотовиставка робіт Олеся Доліна, присвячена дружинам, сестрам і матерям воїнів, загиблих в зоні АТО. Також КМДА організовує концертну програму за участю кількох артистів і колективів, які виступали на сцені Майдану.
О 15 годині Інститут національної пам’яті проведе презентацію чергової книги з проекту “Усна історія Майдану”, мета якого – зібрати спогади учасників подій 2013-2014 років. Нове видання називається “Майдан від першої особи: регіональний вимір”. Презентація книги проходитиме у Національному музеї літератури.
О 17:30 в концертному залі Українського дому розпочнеться концертна програма “Шлях гідності” за участю солістів Національної опери і Державного академічного естрадно-симфонічного оркестру України.
О 19:00 у Мистецькому арсеналі відбудеться масштабна виставка “Революціонуймо”, присвячена революціям як явищу. На ній будуть представлені роботи понад 30 митців з усього світу – України, Канади, Нідерландів, Бельгії, Італії, Німеччини та інших країн.
Не без скандалів
Цього року не обійшлося без скандалів: після того, як КМДА оприлюднила власну програму заходів зі святкування річниці Майдану, численні ЗМІ звернули увагу на те, що серед запланованих подій зазначені військово-спортивні змагання “Снайпер столиці 2018”. До того ж, у повідомленні КМДА про них згадувалося одразу після слів про вшанування пам’яті загиблих під час Революції Гідності. Частині українських інтернет-користувачів проведення подібних заходів здалося неприйнятним і навіть цинічним. “Не вірив, чесно, думав, фейк. Перевірив. Переконався, що це правда. Шок.”, – написав один з них.
Трохи згодом у прес-службі КМДА повідомили про помилку: “Змагання не присвячені відзначенню у місті Києві Дня Гідності та Свободи і були включені до переліку заходів до цих пам’ятних дат помилково, оскільки третій етап змагань частково припадає на листопад”.
Наразі цей захід з програми заходів зі святкування Дня гідності та свободи прибрали.