У обраного президента немає фахових радників, які б підказували йому, що можна казати та робити, що – ні. Саме тому з’являються «ляпи» на кшталт призначення інавгурації у день пам’яті жертв політичних репресій.
Наполягання на проведенні інавгурації саме 19 травня – цілком зрозумілі. Команді обраного президента важливо мати часовий люфт для розпуску парламенту. Адже якщо погодитися на 28 травня, значить, «пролетіти» останню можливу дату для дострокового припинення повноважень Верховної Ради – 27 травня.
Але казус в тому, що сама дата була обрана винятково невдало. Саме в цей в Україні день вшановують жертв політичних репресій. Про це заявив голова Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
«День пам‘яті жертв політичних репресій, визначений Указом президента в 2007 році. Тобто це траурний день в який проводяться жалобні заходи по всій Україні, обмежено розважальні заходи та розважальне мовлення на ТБ», – підкреслив В’ятрович.
Між тим, у Зеленського знайшли відповідь, нагадавши, що минулого року у ці травневі дні Україна «святкувала» Дні Європи, і нікого не бентежило, що один з цих днів – траурний. Насправді ж, виправдання звучать доволі ницо, оскільки подібні речі неприпустимі для голови держави. І це – чергова помилка його недосвідченої команди.
Ще один привід для жартів Зеленський дав, розмістивши фотографію з привітанням з днем піхоти. Привід справді серйозний і важливий – це вперше в історії Україна відзначає таке свято. Та от біда: на привітальній фотографії замість піхотинці опинилися десантники. Справа в тому, що майбутній верховний головнокомандувач поняття не має, як виглядають піхотинці, а підказати, вочевидь – нема кому. І в цьому наразі полягає головна проблема Володимира Зеленського.
Загалом складається враження, що комік не збирався вигравати вибори, і для нього це стало цілковитою несподіванкою. Саме тому так дивно виглядає ситуація всередині команди Зеленського. Спочатку називаються певні прізвища експертів, потім сам обраний президент відхрещується від них.
Наприклад, саме так вчинили з Олександром Харебіним, котрого спочатку презентували як експерта, що відповідає за інформаційну та мовну політику та загальнополітичні питання. Варто було журналістам звернути увагу Володимира Зеленського на неоднозначні заяви Харебіна, зокрема, його симпатії в бік СРСР, як тодішній кандидат у президенти одразу заявив, що взагалі не знайомий з ним. Сам Олександр Харебін спочатку дуже образився з приводу цієї ситуації, написав пост у Фейбсуці, пообіцяв дати викривальне інтерв’ю, але потім «попустився». Тепер від нього можна почути заяви типу «я привітався з Зеленським за руку, але він може мене не пам’ятати, тому в його розумінні, він зі мною не знайомий». Що ж, черговий мінус оточенню обраного президента.
За словами експертів, некомпетентність команди Володимира Зеленського, його кадрові «хитання» шкодять іміджу самого обраного президента. Це можна було пробачити на етапі передвиборчої кампанії, але зараз, коли до інавгурації залишаються лічені тижні, потрібно навести лад у власному оточенні.
«Коли вони почали цю історію з аналізами на стадіоні, вже тоді було зрозуміло, що команда некомпетентна. Вони розраховували, що Порошенко відмовиться. Але оскільки цього не сталося, їм довелося викручуватися. І якщо б це була конкурентна боротьба, то ці викручування команди закінчилися б програшом Зеленського. І зараз ці метання продовжуються. Він бігає, шукає речника по соціальних мережах, що, м’яко кажучи, неправильно. І якщо він так само буде шукати генпрокурора, міністра оборони, голову СБУ та керівника зовнішньої розвідки, то це буде зовсім погано», – вважає директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.
За його словами, для того, аби уникати подібних ляпів у майбутньому, Володимиру Зеленського варто було б перед ухваленням важливих рішень консультуватися з представниками професійних асоціацій та спілок. Це дозволить йому не лише уникати грубих помилок, але й мати певну легітимізацію власних рішень, у тому числі, перед Верховною Радою.