Скандинавські та Балтійські країни виявилися краще готовими до епідемії коронавірусу завдяки зусиллям своїх урядів, пише Financial Times.
У той час, як влада західноєвропейських країн традиційно тримала кризову стратегію в таємниці від свого населення, нордичні країни активно залучали своїх громадян, зважаючи на загрозу через близькість Росії.
Два роки тому у Швеції всі 4,7 мільйона домогосподарств країни отримали брошуру “Якщо прийде криза або війна” із поясненням як поводитися у випадку війни, кібератаки або стихійного лиха.
Брошура містила список продуктів, які варто тримати вдома, зокрема картоплю, хліб тривалого зберігання та готові до вживання бобові. Також там були поради, де шукати надійні джерела інформації і як визначати дезінформацію.
Ці рекомендації зменшили паніку серед шведів під час теперішньої кризи, пише видання.
Мета Швеції – заохотити здорових і дієздатних громадян забезпечувати себе самостійно, щоб держава могла зосередитися на вразливих верствах населення, пояснює старший радник Шведського агентства з цивільних непередбачених обставин (MSB) Сванте Вергер.
“Ми розглядаємо людину як ресурс у зусиллях для підготовки суспільства, а не як об’єкт чи проблему”, – каже фахівець.
Фінляндія активізувала свої зусилля після того, як Росія анексувала Крим, зазначає Financial Times.
Країна переглянула закони щодо безпеки і внесла необхідні зміни, багато з яких стали корисними і в часи епідемії коронавірусу.
В країні продовжили проводити зустрічі конкурентів в основних галузях, зокрема у сфері харчових продуктів та електроенергії, щоб упевнитися, що вони зможуть впоратися в часи кризи.
Один з колишніх керівників великого фінського банку Міка Іамуотіла розповів виданню, що ще майже двадцять років тому цілий місяць брав участь у тренінгу з національної оборони, на якому розповідали, що робити під час національної кризи, як от війна, кібератака чи пандемія.
Разом з ним курс проходили ще 40 людей, серед яких були керівники компаній, депутати, міністри, військові офіцери, журналісти та держслужбовці.
“Таким чином, провідні фіни мали можливість дізнатися про різні сфери суспільства, такі які логістика, продовольство, енергетика, банківська сфера, оборона, і зрозуміти як це працює в часи кризи”, – розповів пан Іамуотіла.