Ігор Жданов: «Розпад росії — це історія, яка може повторитися»

росія є колоніальною державою, що збудувала імперію шляхом загарбання та підкорення десятків народів. Її нинішня територія — це результат багатовікової експансії й придушення місцевих ідентичностей, і саме через цю призму потрібно говорити про можливий її розпад.

На цьому наголосив керівник проєкту «Інформаційна оборона» та ексміністр молоді і спорту України Ігор Жданов під час панельної дискусії «Деколонізація Росії як пріоритет стратегії оборонної демократії для України», що відбулася напередодні в «Укрінформі».

«росію не можна колонізувати, бо вона сама — колонізатор. Колонізованими можуть бути національні республіки у її складі», – зазначив Жданов.

Попри це, експерт скептично оцінює ймовірність швидкого розпаду росії, підкресливши, що російське суспільство здебільшого підтримує агресію проти України. Потужної опозиції немає, вона слабка, розділена, і не готова до радикальних змін. А національно-демократичні рухи в республіках, як-от на Кавказі чи в Татарстані, хоч і існують, але теж не готові до дій.

Втім, Жданов не виключає появу факторів «чорного лебедя», що можуть змінити хід подій. Як приклад він навів розпад СРСР у 1991 році, який не змогли передбачити жодні аналітики.

«80% проголосували за збереження СРСР — і через пів року його не стало. Історія може повторитися у найнесподіваніший момент», – зауважив він, згадавши й нереалізований «похід на Москву» Пригожина.

На завершення, Ігор Жданов підкреслив, що головне завдання українців — захищати свою країну та будувати справжню демократію.

«росія буде загрозою для України, поки існує. І наш найбільший вклад у її розпад — перемога у цій війні. Внутрішні фактори – ключ до змін у росії», – підсумував він.

Експерти обговорили деколонізацію Росії як основу довготривалої безпеки України, наголосивши на важливості міжнародної підтримки цієї стратегії. Вони підкреслили потребу у створенні контрнаративів для Заходу, які формуватимуть правильний контекст і нейтралізуватимуть російську пропаганду. Також було акцентовано увагу на значенні оборонної демократії та принципу «Служи або допомагай» для ефективного спротиву у тривалій війні.