Завершилась епопея з переслідуваннями з боку вищого командування майора Романа Ковальова, який жорстко критикував президента Володимира Зеленського у соціальній мережі Facebook
Досить несподівана новина прийшла посеред карантину: майор ЗСУ Роман Ковальов, який раніше отримав догану за критику президента України Володимира Зеленського, написав рапорт про відставку.
Нагадаємо, що 14 січня Роман Ковальов опублікував у соціальній мережі Facebook пост з критикою президента і верховного головнокомандувача ЗСУ Володимира Зеленського у якому, серед іншого, назвав свого найвищого начальника “лошарою”.
Той пост не пройшов повз увагу оперативного чергового Командування Сухопутних військ, який одразу ж доповів про нього. Після цього було розпочато службове розслідування, за результатами якого майора притягли до дисциплінарної відповідальності і, “з метою недопущення подібних випадків у подальшому”, оголосили сувору догану.
У свою чергу Ковальов на своїй сторінці у Facebook заявив, що з доганою не згоден і позиватиметься до суду. Однак той скандальний пост, чомусь, видалив. Трохи дивний вчинок для людини, яка вірить у власну правоту.
Активна фаза цих подій припала на кінець січня – початок лютого. Потім майор Ковальов час від часу писав про тиск на нього з боку вищого командування, а також, що після скандалу з доганою він потрапив у госпіталь, де медики спробували підробити дані про його самопочуття і виписали його завчасно.
Крім цього, майор Ковальов поскаржився, що його хочуть перевести на нижчу посаду, яка не відповідає рівню його підготовки. Але увага країни закономірно переключилась на коронавірус. До того ж майже одразу з’ясувалося, що Україна в рамках переходу до стандартів НАТО провела організаційні заходи, в результаті яких деякі посади в ЗСУ були скорочені – у тому числі й та, яку займав Ковальов. Але сам майор не здавався.
“Згідно із законами України, держава повинна подбати про те, щоб я не постраждав від таких реформ і забезпечити максимально можливу підтримку мене і моєї сім’ї в пошуках рівнозначної посади. Цей обов’язок визначений в низці нормативних документів. Отже саме у держави повинна боліти голова, як забезпечити права майора і громадянина Ковальова, ще й переселенця!”, – писав він.
Крім цього він наголошував, що знаючи про скорочення своєї посади, заздалегідь самостійно знайшов собі рівнозначну посаду в Центрі морального-психологічного забезпечення Збройних сил України, про що подав відповіде звернення у Генштаб.
Однак, за його словами, після історії з доганою все пішло якось не так і очікуваного призначення він так і не отримав. Сам Ковальов це пов’язує з тим випадком про критичний пост на адресу президента і догану за нього, натякаючи на помсту з боку вищого командування.
“І до дня, коли в мережі з’явилася копія наказу про моє покарання за критику президента Зеленського, все було спокійно і йшло за планом. Остаточне рішення щодо мого переведення в Центр МПЗ (куди я бажав перевестися) повинен був ухвалити начальник Генерального штабу, головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник Хомчак або його перший заступник. На сьогодні рішення ними досі не ухвалене. Принаймні мені про це нічого не відомо”, – розповів Ковальов.
У підсумку майор ЗСУ не витримав і написав той самий рапорт про відставку на п’яти сторінках, у якому згадав все: і “сувору догану”, яку назвав порушенням своїх прав і свобод; і переведення на нижчу посаду всупереч результатам атестації 2019 року; і інцидент у Головному військовому госпіталі Києва, де лікар йому відмовив у допомозі, ігноруючи скарги на стан здоров’я; і негласні вимоги працювати по суботах, що порушувало умови контракту з ЗСУ; і що за 10 місяців контракту з військової форми йому видали тільки кашкет і пару берців; і багато іншого.
А “вишенькою на торті” стала поява відео, яке засвідчує, що публічний конфлікт майора Ковальова і президента Зеленського почався задовго то того злощасного січневого поста у Facebook. Як з’ясувалося, у серпні 2019 року, після пам’ятних заходів на території Міністерства оборони з нагоди роковин боїв під Іловайськом, майор підійшов до президента з питанням про його ухилення від служби в армії.
“Була офіційна заява Міноборони до вашого президентства. Заявлялося, що вам приходили чотири повістки. Три з них ще у 2014 році”, – заявив майор в очі президенту.
Президент, у свою чергу, розгублено заявив, що це неправда.
“Тобто ви прийшли, щоб що? Ми зараз вшановуємо людей, почекай, а ви прийшли розповісти на крові, що були в Іловайську! Тріпло!”, – не стримався Зеленський.
Власне, так закінчилась військова кар’єра людини, яка, повіривши у власну правоту, насмілилась піти проти системи шляхом публічної критики верховного головнокомандувача воюючої країни.
На прикладі майора Ковальова система державної влади дала наглядний урок всім “гарячим головам” з числа військовослужбовців, (а також державних службовців і всіх інших бюджетників), що за публічні образи перших осіб держави неодмінно послідує жорстоке покарання.
Що ж стосується подальших перспектив Романа Ковальова, якщо він захоче залишитися ньюзмейкером, у нього є, по суті, два шляхи: або спробувати стати відеоблогером, зробивши собі кар’єру на критиці Зеленського, або піти у політику. Ну, або поєднати перше з другим, що суті не змінить. Який шлях обере пан Ковальов – скоро дізнаємось з його сторінки у Facebook