Сьогодні відбулась міжнародна науково-практична конференція «Україна-Польща: за нашу і вашу свободу». Вона приурочена до 100-річчя відновлення незалежності українського і польського народів, а також 98-ї річниці укладання Варшавської угоди.
Володимир Іщук, головний редактор журналу Glos Polonii, Jagiellonia.org, співорганізатор: «Основний меседж конференції звернути увагу на ті події в польсько-українській історії, які досягнули позитивних результатів співпраці. Українці й поляки можуть об’єднуватися, для того, щоб спільними зусиллями досягнути змін. Якщо говорити про сучасну співпрацю в військово-політичному ключі, то на даний момент вона є успішною. Військово-технічна співпраця на рівні НАТО, польські інструктори вчать наших спецназівців, Польша була третьою державою в світі, яка надала нам військово-технічну допомогу, а також, не слід забувати про Литовсько-польсько-українську бригаду імені Великого гетьмана Костянтина Острозького, де збройні сили Литви, Польщі та України діють разом».
У рамках конференції представили й книгу «Польсько-українська військова співпраця протягом історії». До збірки увійшли тексти доповідей учасників конференції, що проходила у Посольстві Республіки Польща у Києві в 2015 році. В ній взяли участь відомі польські та українські військові історики. Ці доповіді були присвячені, в основному, польській та українській військовій історії, військовому та політичному успіху такої співпраці. Книга поділена на дві частини. Перша з яких об’єднала теми періоду Речі Посполитої, у другій йдеться про умови та наслідки військової співпраці в ХХ столітті.
Бартош Мусялович, директор Польського Інституту в Києві, співорганізатор: «Історія завжди надає нам уроки, а час 1920 року показав наскільки великий потенціал має українсько-польське співробітництво. Книга яка буде сьогодні презентована показує співпрацю Польщі й України поділену часовими рамками, спершу під час Речі Посполитої, а потім вже у XX столітті».
Організатори конференції «Польща-Україна: За нашу і вашу свободу» зазначають, що саме Юзефа Пілсудського та Симона Петлюру називають «архітекторами польсько-українського порозуміння», адже саме вони, 98 років тому у 1920 року у Варшаві підписали польсько-українську міжнародну угоду. Ця угода увійшла до історії під назвою Варшавський договір, або ж Договір Пілсудський-Петлюра. В основному йдеться про військову конвенцію, яка заклала підвалини спільних польсько-українських військових дій проти більшовицьких військ на території України.
Ян Пекло, Надзвичайний і Повноважний Посол Польщі в Україні: «Мені приємно сьогодні тут бути, адже важливою є святкування 100-та річниці відновлення Незалежності. Ми постійно в цей час співпрацювали між собою. Ми спільно думали про нашу свободу, спільно воювали за Нашу і Вашу свободу. Перед нами дуже добре майбутнє, я бажаю Україні співпраці з НАТО». Саме цій проблематиці й присвячена конференція.
Наталя Іщюк, голова «Союзу польської шляхти на Житомирщині», співорганізатор: «Організація «Союз польської шляхти на Житомирщині» в співпраці з Університетом імені Т. Шевченка та Польським інститутом в Києві організували сьогодні цю конференцію, щоб сприяти процесам українсько-польського примирення, це стосується й військової галузі, й економічної, й громадського сектору. Адже, останнім часом, провокації дають інформаційний привід інформації саме в негативному ключі. Прокації зводяться до негативних сторінок історії. А ми хотіли би сконцентрувати увагу політиків, науковців, громадську думку на позитивних моментах. Політики не мають заважати дискусіям істориків».