До інавгурації обраного президента Володимира Зеленського залишилося кілька тижнів. Одними з перших кроків нового глави держави, вочевидь, стануть кадрові призначення. Цікаво прослідкувати, які кадрові рішення проводили попередники Зеленського – усі президенти України, і хто є лідером зі звільнень-призначень високопосадовців.
Компанія Voxukraine провела дослідження, проаналізувавши понад 18 тисяч указів усіх 6 (включаючи Олександра Турчинова) президентів України. Виявилося, що в залежності від конституційних повноважень, протягом своєї каденції президенти змінювали керівництво основних державних структур: прем’єр-міністра, членів Кабінету міністрів, генпрокурора, голова СБУ, голів обласних та районних державних адміністрацій, голову Нацбанку, голів Антимонопольного комітету та фонду Держмайна. Також кожен президент, крім Віктора Ющенка, звільняв та призначав нового голову Національного банку України.
Цікаво прослідкувати і за дипломатичними кадровими перестановками. Так, Віктор Ющенко звільнив 20% послів, призначених Кучмою, Янукович – 15%, призначених Ющенком, А Порошенко – 18% представників України в інших країнах, що були призначені Януковичем.
Якщо детально проаналізувати кадрові призначення кожного з президентів, то, наприклад, Леонід Кравчук зробив найменше кадрових призначень – в силу того, що перебував на посаді в найкоротший термін. Так, за 2,5 роки каденції він підписав усього 673 призначень (500 з яких – у квітні 1992 року) та 50 звільнень. А перші укази Кравчука стосувалися організації роботи президента: він впроваджував зміни до Адміністрації президента, призначав керівників економічної служби президента, служби зі зв’язків з громадськими та політичними організаціями.
Перший рік каденції Кравчука був найбільш активним: за цей період він підписав 90% всіх своїх указів про призначення та 20% указів про звільнення. Це найшвидший темп призначень та найповільніші звільнення серед усіх президентів. В принципі, нічого дивного в цьому немає, адже на той момент доводилося створювати усі державні інституції буквально з нуля, а звільняти ще не було кого.
Справжнім рекордсменом можна вважати Леоніда Кучму. Він поки що єдиний президент, котрому вдалося втриматися при владі два терміни. За свою каденцію він призначив понад 10 тисяч 200 посадовців, звільнив – більше трьох тисяч. Кучма, маючи повноваження звільняти глав уряду, активно ним користався: за два свої президентські терміни він призначив шістьох прем’єр-міністрів, а у першу каденцію звільнив самого главу уряду та 30 з 39 членів Кабінету.
Голів ОДА Кучма звільняв у середньому шість разів за 10 років, районних – сім. 11 раз змінювався Запорізький губернатор, лише двічі – очільник Київщини.
Віктор Ющенко прийшов керувати державою на хвилі Помаранчевої революції, тож і кадрові перестановки робив по-революційному швидко. Так, понад половину призначень було зроблено у перші півроку його каденції. Так, вже наступного дня після інавгурації Ющенко змінив прем’єр-міністра та реорганізував Адміністрацію Президента у Секретаріат. Замість голови президентської адміністрації з’явився державний секретар.
За перші 10 днів на посаді Ющенко звільнив 10 державних посадовців першої категорії: прем’єр-міністра, міністра Кабінету міністрів, голову СБУ, голів Луганської, Полтавської та Кіровоградської ОДА, голів чотирьох райдержадміністрацій. За перший місяць на посаді Ющенко звільнив 310 посадовців (190 з них — це керівництво місцевих державних адміністрацій), в тому числі 15 міністрів і двох віце-прем’єрів, призначив 17 і трьох відповідно.
Найбільше призначень та звільнень Ющенко здійснив у березні 2005 року: 452 призначення та 325 звільнень. 80% — це зміни голів ОДА та РДА, решта — керівники центральної виконавчої влади, наприклад, Державної митної служби, Держдепартаменту з питань виконання покарань, Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства.
Після парламентських виборів 2006 року він звільнив 84 чиновників, а призначив 16. Тоді під «скорочення» потрапили голови 74 місцевих адміністрацій, а також 6 силовиків, представник президента у Кабміні, представник та заступник представника президента у Криму, заступник голови Адміністрації Президента.
Загалом за весь час перебування на посаді Віктор Ющенко призначив 1789 посадовців, 1770 – звільнив.
Віктор Янукович також після обрання президентом провів швидкі кадрові зміни. У перший тиждень після інавгурації він змінив керівника Управління роботи з особовим складом Служби безпеки України та двох департаментів СБУ, Державного управління справами та заступника голови АП.
У перший рік президентства Янукович здійснив 50% від усіх своїх призначень – 1446 з 2867. За перший місяць він змінив майже усі вищі керівні посади у силових органах: начальника Головного слідчого управління СБУ, 15 з 24 начальників регіональних управлінь СБУ та командувача Військово-Морських Сил. Також призначив 19 радників, представників президента у ВР та Кабміні та 17 голів облдержадміністрацій.
Після «конституційного перевороту» 2010 року, який розширив повноваження президента, Янукович змінив суддів Конституційного суду та керівників силових структур: СБУ, ЗСУ та міністерства внутрішніх справ.
Парламентські вибори 2012 року змусили Януковича провести нову кадрову ревізію: з листопада по січень 2013 Янукович перепризначив прем’єра Миколу Азарова (разом з 16 міністрами), призначив нових радників, керівників регіональних управлінь СБУ та голів районних адміністрацій. Натомість пішли з посад голови Укравтодору та митниці, державної податкової служби та агентства з управління державними корпоративними правами та майном.
Олександр Турчинов, який за посадою після втечі Януковича став в.о. президента, підписав 475 указів про призначення та 582 укази про звільнення. При цьому 70% всіх звільнень Турчинов підписав у перший місяць виконання обов’язків. В основному, кадрові зміни стосувалися представників президента в областях і керівників центральних органів виконавчої влади та призначень керівного складу СБУ.
Петро Порошенко, заступивши на посаду, одним з перших указів призначив нового главу й заступників адміністрації президента та керівництво Державного управління справами. За перший місяць президентства він призначив голову НБУ, Генерального прокурора, начальника Генерального штабу, перших заступників голови Служби безпеки України.
Цікаво, що суттєві кадрові перестановки Порошенко почав здійснювати у вересні 2014 і завершив до кінця першого року президентства. У жовтні та грудні цього року він здійснив 79% звільнень за усю свою каденцію. Тоді з посад пішли голови 196 районних державних адміністрацій, керівники управлінь СБУ у 6 областях, члени національних комісій з енергетики, фондового ринку, ринку фінансових послуг та ринку комунальних послуг. Загалом за перший рік у владі Порошенко змінив голів усіх 24 обласних адміністрацій та 206 (з 490) голів районних адміністрацій.
Друга хвиля кадрових рішень відбулась у січні – березні 2015: тоді на посади заступило 202 нові чиновники. Серед них – новий генеральний прокурор (призначеного в червні Віталія Ярему замінив Віктор Шокін), начальник Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, начальники управлінь СБУ в Донецькій та Луганській областях та два перші заступники секретаря РНБО.
Потім процес звільнень-призначень уповільнився: з травня 2015 по липень 2018 Порошенко звільняв по 4 людини на місяць, а призначав по 5 людей. Але при цьому траплялися періоди і більш активних кадрових перестановок: наприклад, у квітні 2016 у відставку пішов уряд Арсенія Яценюка. Тоді президент призначив 92 чиновників, з них більшість – голови місцевих адміністрацій, а також керівний склад Адміністрації Президента та СБУ.
З чого почне кадрові перестановки новий президент, кого буде звільнено і призначено – дізнаємося вже у найближчий час.