Радянський Союз колись також видавався міцним та монолітним, але розпався. Бо коли економічна ситуація кризова – інфраструктура регіонів суттєво погіршується, що неминуче стає точкою роздоріжжя для регіональних еліт. Чеченський лідер Рамзан Кадиров ще може стане великим борцем за незалежність на Кавказі у майбутньому.
Про це заявив Януш Бугайський – аналітик із зовнішньої політики, старший науковий співробітник Джеймстаунського фонду, автор книги «Неспроможна держава. Інструкція з розшматування Росії».
Аналітичним прогнозом американський експерт поділився під час панельної дискусії «Деколонізація росії як пріоритет стратегії оборонної демократії для
України», котра відбулася 4 липня в інформаційному агентстві «Укрінформ».
Януш Бугайський, який активно сприяв процесам, що призвели до краху СРСР і досліджує системні слабкості російських інституцій як передумови її майбутньої дезінтеграції, висловив впевненість у неминучому розпаді Московії.
Коментуючи внутрішню політичну ситуацію в РФ, Бугайський наголосив, що економічна криза – призводитиме до зростання напруги у регіонах. Особливо в нафтових – таких як Сибір та Якутія. А отже зростатиме й невдоволення Москвою з боку регіонів, оскільки вони віддають їй свої ресурси. Проте в часи кризи регіони невдовзі вирішать залишати ці ресурси собі й не ділитися ними з Москвою.
Регіональним лідерам доведеться стати на роздоріжжі вибору між службою Москві та кар’єрою в рідному регіоні, як це було під час розпаду СРСР. «Якщо підтримати центр, то поразки зазнає і центр, і я, Чи краще я буду обстоювати інтереси свого регіону та дбати про добробут людей? Якщо ці процеси розпочнуться одночасно в кількох регіонах – у Москви не буде можливості все це контролювати та утримувати. Не вистачить ані військ, ані поліції» – наголосив Бугайський.
«А ще буде багато ветеранів з фронту – травматизованих, злих, озброєних, котрі очікуватимуть привілеїв, бо вони ж боролися за Москву, за країну. А повернувшись у свої регіони, вони бачать не привілеї, а лише глибшу бідність. Серед них буде багато невдоволення та ненависті, виникатимуть озброєні угрупування. І регіональні лідери могли б використати цей момент повернення колишніх військових, для формування збройних сил на ґрунті регіональних інтересів» – наголосив Януш Бугайський.
«Те, що робить зараз Путін – це остання відчайдушна спроба розширити російську імперію. Але вона остання і безнадійна. Процес почався. І дуже важливо – переконати західних очільників, що існування Росії є набагато більш проблематичним, хаотичним, і гіршим сценарієм, аніж її розпад» – констатував експерт.
Експертна дискусія також була присвячена обговоренню концепції деколонізації Росії як ключової стратегії забезпечення довгострокової безпеки України, яка потребує широкого визнання серед світових еліт. Фахівці погодилися з необхідністю створення стратегічних контрнаративів для американської та європейської аудиторій, які замість простої протидії дезінформації задаватимуть контекст і будуть робити деструктивні російські впливи безсилими. І наголосили на важливості розбудови оборонної демократії, котра передбачає спроможність вести успішні бойові дії в різних зовнішньополітичних умовах та просуває принцип “служи або допомагай” для тривалого протистояння в умовах затяжної війни з російським агресором.