Отже, остаточна і без перебільшення страшна статистика є такою: людські втрати трагедії у Керчі, яка сколихнула всю країну, сягнули 20 осіб, включно з підозрюваним у скоєні цього злочину- 18-річним студентом 4-го курсу політехнічного коледжу Владиславом Росляковим.
Серед жертв – 15 учнів, в тому числі 11 неповнолітніх. Ще п’ятеро загиблих – співробітники навчального закладу. Більшість жертв нападу померли від вогнепальних поранень. Постраждалі ж в основному отримали поранення в результаті вибуху. За повідомленнями кримських медіа, в тілах постраждалих лікарі виявляють численні металеві предмети, якими був «начинений» вибуховий пристрій. Переважна більшість постраждалих отримали травми ніг. Всього в результаті цієї надзвичайної події постраждали понад 50 людей.
Наразі в стаціонарах Криму перебуває 44 людини. Стан 34-х з них оцінюється як середньої тяжкості, у важкому стані перебувають три пацієнти, у вкрай важкому- сім.
Перед тим, як зробити висновки і висловити певні припущення, які ґрунтуються на сухих фактах, пригадаємо бекграунд цієї трагічної історії.
Трагедія в коледжі: Керч у жалобі
За офіційною інформацією, у середу 18-річний студент Керченського політехнічного коледжу Владислав Росляков влаштував в навчальному закладі стрілянину і підрив вибухового пристрою, після чого наклав на себе руки. У зв’язку з трагедією, в Керчі оголошено триденну жалобу.
В мережі опублікований відеозапис, на якому зафіксований момент, коли підозрюваний у масовому вбивстві Владислав Росляков купував набої до своєї рушниці. Відповідне відео поширив Telegram-канал Mash. «Влад Росляков купує набої у магазині зброї «Сокіл». Легально, спокійно, багато. Через чотири дні він влаштує масове вбивство в коледжі», – мовиться у підписі до відео. А тепер, увага: багато ЗМІ, посилаючись на анонімні джерела в правоохоронних структурах РФ, повідомили про те, що підозрюваний, близько року готувався до кривавої спецоперації. Тобто, виходить, готувався рік, а зброю придбав лише за чотири дні? Не стиковка очевидна.
Теракт чи масове вбивство?
Попри прогнози багатьох експертів, Росія не стала говорити про “український слід” у цій гучній справі. Акурат після події порушили кримінальну справу за статтею «теракт», але пізніше її перекваліфікували на статтю про вбивство двох і більше осіб загальнонебезпечним способом.
За інформацією російської газети «Комерсант», мотиви нападника буде встановлювати слідча група на чолі з генерал-майором Сергієм Голкіним, який курував розслідування теракту в метро Санкт-Петербурга і пожежі в ТРЦ «Зимова вишня» в Кемерово.
Своє розслідування проводить і українська сторона. Прокуратура АРК порушила кримінальне провадження за статтею про теракт, – заявив заступник начальника відділу прокуратури АР Крим Роман Мурачов. Справу порушено за частиною 3 ст. 258 Кримінального кодексу України (терористичний акт, що спричинив загибель людей).
Ким був підозрюваний у керченській трагедії
За словами однокурсників Рослякова, він нібито неодноразово говорив, що «ненавидить коледж через злих викладачів», і натякав, що збирається помститися їм, але всі сприймали його слова не інакше як злий жарт…
«Ніколи не вирізнявся агресивністю, сидів тихонею, за 4 роки його не затримувала поліція, отримував стипендію», – розповів про Рослякова «голова» тимчасово окупованого Криму Сергій Аксьонов.
Втім, найбільше інформації про Рослякова подає вищезгаданий телеграм-канал Mash. Зокрема, видання зазначає, що підліток був дуже закритим, майже ні з ким не спілкувався і давно видалився з соцмереж. Раніше ж, як стверджують однокурсники, у профілі хлопця були розміщені переважно панківські, анархістські пости, а також репости плакатів «Новоросії».
Батьки хлопця давно розлучені, проживав він із матір’ю, яка працює санітаркою в керченському онкологічному диспансері. За іронією долі, саме у цей заклад привезли багатьох потерпілих внаслідок вибуху. Про причетність сина до трагедії та його смерть жінка не знала і приймала участь у наданні допомоги постраждалим аж допоки її на допит не забрали правоохоронці.
Що таке “Колумбайн-ефект”?
Розбираючи “по кісточкам” цей жахливий злочин, чимало видань звертають увагу на схожість одягу, в якому у той трагічний день був Росляков з вбранням відомого вбивці з американської школи “Колумбайн” Еріка Харріса, посиланнями на якого ймовірний керченський стрілок нібито також ділився в соцмережах.
Нагадаємо, 20 квітня 1999 року 18-річний Ерік Харріс разом з 17-річним Діланом Кліболдом вбили дванадцятьох учнів та вчителя школи «Колумбайн» міста Літлтон, штат Колорадо, а потім застрелилися. Як пізніше з’ясували слідчі, американські старшокласники були шанувальниками неофашизму і приурочили напад до дня народження Адольфа Гітлера. Вони тривалий час “тренували” свій розстріл в комп’ютерних іграх.
«Злочин, скоєний Харрісом і Кліболдом викликав ефект доміно і став прикладом для багатьох, скажімо так, психічно не урівноважених підлітків по всьому світу. Такі події стали називати не інакше як Колумбайн-ефектом», – констатує у розмові з “Голос-Інфо” психолог Ірина Юдіна. Експерт також додає: “Зараз, коли наші діти, а, особливо підлітки, цілодобово не розлучаються з гаджетами та безперервно “блукають” просторами інтернету, батькам досить прискіпливо необхідно дивитися на можливу зміну в їхній поведінці, перепадам настрою, тощо. Звинувачувати у тому, що сталося в Керчі, можна кого завгодно і скільки завгодно, але батьківська провина, нехай опосередкована, в цьому також є, бо підлітки в такому віці знаходяться у так званій зоні ризику і є надчутливими”.
Керченська трагедія: політичний ракурс
Попри масові заклики про необхідність оголошення трауру, президент Петро Порошенко обмежився лише співчуттям родичам та близьким постраждалих. Також глава держави акцентував на тому, що розслідування таких справ є над важливим для України: «Чому для нас це так важливо? Тому, що це є українські громадяни. І звичайно, що коли гинуть українські громадяни, де б це не відбувалося – це трагедія».
Показовий момент: якщо Петро Порошенко озвучив нейтральну позицію, то у стінах парламенту, як то кажуть, без суду та слідства вже зробили свої висновки і знайшли в цій трагічній історії горезвісний “російський слід”.
Зокрема, під час пленарного засідання Верховної Ради у четвер, спікер Андрій Парубій не лише закликав депутатів вшанувати пам’ять загиблих у коледжі хвилиною мовчання. Під час свого виступу голова ВР додав: «В українському місті Керч, який знаходиться під російською окупацією, сталася біда. Божевільна кривава трагедія забрала 20 життів. І більшість з них – це діти. Ніколи такого не було в українському Криму. Безумство «русского мира» вдарило по безневинним дітям. Це наша біль, це наші діти».
Заступниця Парубія — віце-спікер Ірина Геращенко в своїх домислах пішла ще далі. “Є великий ризик, що окупаційний режим може використати цю страшну історію, яку, вірогідно, сам і спровокував, для розгортання справжнього терору на окупованому півострові”, – написала вона на свой сторінці у Facebook.
Один з нардепів від “Опозиційного блоку”, який свого часу мав безпосереднє відношення до роботи в силових структурах, у розмові з “Голос-Інфо”зазначив буквально наступне: “Особисто я, проаналізувавши всю наявну інформацію, виключаю можливість причетності до інциденту українських спецслужб, але Росія всіма силами буде звинувачувати в тому, що трапилося в Керчі саме Україну. Адже головне завдання РФ – показати агресивність України і нездатність нашої влади йти на компроміси в питанні врегулювання ситуації на Донбасі”. Також представник ОБ додав: “ Припускаю, що теракт організували російські спецслужби для того, щоб сформувати антиукраїнську громадську думку, яка необхідна перед черговою ескалацією російсько-української війни”.
Вбивця був один чи…?
Є ще один момент, на який варто звернути увагу. Наразі в Інтернеті з чиєїсь “легкої подачі” активно розганяють тему, що начебто у керченському коледжі діяла “група озброєних людей”. Реальних і доступних у відеоформаті цитат очевидців є кілька. Перша належить студенту коледжу: “З туалету вибігали озброєні люди в масках, незрозуміло якої національності, але їх було дуже багато”. А тепер змоделюємо ситуацію. З туалету. Дуже багато. Добре, можливо потіснилися, але куди потім випарувалася ця озброєна група в масках, яка вбила 20 осіб?
Існує такий термін як конфабуляція – помилкові спогади, в яких факти, що були у дійсності поєднуються з абсолютно вигаданими подіями. Цілком ймовірно, що дитина, перебуваючи у шоковому стані, коли факти, враження, допущення і чутки змішані приблизно в рівних пропорціях і розповіла про озброєну групу молодиків у масках. В момент, коли навколо страшенна паніка це не було б чимось “из ряда вон”. В даному випадку, на думку спеціалістів, з якими нам вдалося поспілкуватися, цілісна картинка побаченого студентом у той трагічний день на 50% може бути реальністю, а ще на п’ятдесят відсотків — складатися з домислів.
Є ще одне відео, яке облетіло весь інтернет. На записі директорка навчального закладу, доповідає невідомому співрозмовнику по телефону: “Бігають, вбивають, підривають, як у Беслані!”. Емоції директорки можна зрозуміти, але є одне “але”. За її словами, в час, коли сталася трагедія, вона перебувала у справах зовсім в іншому місці, тому зрозуміло, що просто ретранслювала все зі слів очевидців.
Чи можна попередити подібні трагедії
Якщо керуватися виключно логікою, то очевидно, що російській стороні була б вкрай вигідна історія з групою озброєних “до зубів” людей у масках, проте ця версія навіть не обговорюється, а це може свідчити лише про одне – найменшу наявність її підтвердження.
…на адмінмежі з Кримом після вибуху в Керчі посилили заходи безпеки,- повідомляють у Держприкордон службі. “Перш за все, заходи стосуються недопущення будь-яких провокацій на межі з окупованим півостровом, забезпечення безпеки громадян, які перетинають адмінмежу, та особового складу”, – йдеться в заяві ДПСУ. Основну увагу прикордонники зосередили на викритті та недопущенні переміщення заборонених предметів. До служби залучені службові собаки, натреновані на пошук зброї та вибухівки.
І насамкінець. На превеликий жаль, доводиться констатувати, що відтепер нам, як американцям та жителям багатьох європейських країн, доведеться жити, чітко усвідомлюючи, що школи та вузи теж є місцем, небезпечним для життя. Найгірше полягає в тому, що подібні випадки фактично не можна передбачити і, відповідно, запобігти. “Стеля” того, що можна зробити в цьому напрямку — встановлення рамок-металошукачів на входах у школи та вузи. Але й це не є панацеєю, бо проконтролювати величезний потік учнів надто складно, якщо не сказати — неможливо. Втім, справа не лише в наявності зброї. Свободу обміну інформацією в інтернеті не усунути будь-якими табу, а сучасні медіа чи не щодня виносять на перші шпальти новини про подібного роду злочини. Ба, більше- детально і покроково розповідають про те, як їх організувати та втілити в життя. На жаль, не віртуальне…