Люди, які пройшли операцію з видалення апендикса, приблизно втричі частіше хворіють на “старечну” хворобу Паркінсона, або т. зв. тремтливий параліч. Про це йдеться в масштабному дослідженні американських вчених, які дослідили історії хвороби десятків мільйонів пацієнтів, пише ВВС-Україна.
При цьому, як саме хвороба Паркінсона пов’язана з апендицитом, медики поки що пояснити не можуть. На думку вчених, дегенерація нервових тканин не може бути напряму спричинена самою операцією з видалення апендикса, проте дослідження показало – так чи інакше у цих двох хвороб є щось спільне.
“Наше дослідження демонструє очевидний зв’язок між апендиксом – точніше його видаленням – і хворобою Паркінсона. Але це лише паралель, кореляція”, – каже один з авторів роботи, співробітник Університетської клініки Клівленда Мохаммед Шерифф.
“Щоб підтвердити цей взаємозв’язок, треба краще зрозуміти механізм, який за нею стоїть, потрібні додаткові дослідження”, – додає він.
Як інформує видання, впродовж останніх років вчені з різних країн неодноразово намагалися виявити взаємозв’язок між апендицитом і хворобою Паркінсона. Причина настільки прискіпливої уваги медиків до двох абсолютно різних, здавалося б, хвороб, – проста. Білок альфа-синуклеїн, який виникає у кишковому тракті під час процесів запалення, вважають однією з головних причин розвитку тремтливого паралічу.
Логічно припустити, що видалення апендикса, де живе захисна мікрофлора кишечника, може призвести до підвищення рівня цього білка в організмі і якось вплинути на нервові клітини. Підтвердженням цієї теорії вчені і зайнялися.
Проте висновки наукових робіт виявлялися доволі суперечливими. У частині з них стверджувалось, що видалення апендикса відкладає розвиток хвороби Паркінсона, в інших – що операція, навпаки, підвищує ризик захворювання. Були й такі, які взагалі не знаходили жодного взаємозв’язку.
Пан Шерифф і його колеги вирішили підійти до проблеми більш масштабно і проаналізували всю електронну національну медичну базу даних, що містить дані про 62,2 мільйони пацієнтів.
Майже 500 тисяч з них пережили операцію з видалення апендикса, і майже у 4,5 тисяч таких пацієнтів (0,92%) зрештою була діагностована хвороба Паркінсона.
При цьому, серед інших 61,7 мільйона тремтливий параліч розвинувся лише у 177 тисяч людей (0,29%).
Відповідно, вчені дійшли висновку, що хірургічне лікування апендициту підвищує ризик розвитку хвороби Паркінсона більш ніж утричі.
Втім, підкреслюють дослідники, все це зовсім не означає, що ви повинні будь-яким чином уникати видалення апендикса.