Новий рік на політичній арені України розпочався досить бурхливо, бо з одного боку вже завершилися політичні праймеріз по кандидатурах на вибори президента і нарешті визначилися всі можливі ключові гравці, а з іншого – перший день нового року став першим днем виборчої президентської кампанії. Крім цього стартувала запекла боротьба за інформаційний порядок дня, яку в новорічну ніч виграв Володимир Зеленський зі своїм резонансним виступом на «плюсах».
Про це заявив 8 січня в Києві політолог, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник на прес-конференції, присвяченій подіям початку політичного року в Україні.
За його словами, Зеленський продемонстрував, що він і його команда будуть вести свою кампанію за межами усталених правил і методів. Різдвяний же період залишився за нинішнім президентом, завдяки урочистому завершенню історії з отриманням Томосу.
Наскільки зрушили рейтинги в зв’язку зі згаданими піар –приводами, на думку політолога, говорити рано до появи наприкінці січня перших у цьому році результатів соцопитувань. При цьому він звернув увагу на засилля в інформаційному просторі фейкової соціології і порадив орієнтуватися тільки на опитування соціологічних груп і компаній з відомими і перевіреними роками брендами.
Характеризуючи стартові позиції кандидатів президентських перегонів, Бортник зауважив, що Юлія Тимошенко прагне уникнути власних помилок і вичікує в надії використати помилки своїх конкурентів, намагаючись виглядати не так радикально, як Порошенко, для східного електорату і не корумпованою, як він, для виборців із західних регіонів.
Володимир Зеленський, який за більшістю опитувань знаходиться поки на другому місці, на думку експерта, веде класичну контр-кампанію в серіальному форматі з великими аналогіями з кампанією Дональда Трампа, ігноруючи прийняті правила і класичні політичні інструменти ведення виборчої боротьби.
При цьому експерт не виключив можливість скорочення списку кандидатів і зникнення з нього того ж Зеленського, та й навіть самого чинного президента, в результаті проведення перемовин у форматі «Відня-2», маючи на увазі зустріч провідних гравців виборчої кампанії і керівників олігархічних кланів України.
Щодо Порошенко, політолог зауважив, що незважаючи на певні дивіденди, отримані у виборців за активне просування ідеї автокефалії українського православ’я , більшість з них все-таки не дуже позитивно оцінює втручання державних інститутів в справи церкви. Таке самозамилування на тлі вирішення релігійних питань, на його думку, може «вилізти боком» нинішньому президенту на весняних виборах.
Після проведення президентом «прощальної гастролі», якою може стати його анонсована поїздка країною з демонстрацією Томосу, він, допускає Бортник, побачивши свої низькі рейтинги, може взагалі відмовитися від президентських перегонів, переключившись на виборчу кампанію своєї партії в парламент.
Біло-блакитне поле переживає зараз двояку ситуацію: період відродження нарівні з феодальною роздробленістю. Ренесанс, тому що консолідовані відсотки всіх кандидатів з цього блоку становлять зараз більше 20% у порівнянні з 9,5%, отриманих ними в 2014 році, а роздробленість цього спектру очевидна, при наявності відтоку симпатій ліберальної частини виборчого потенціалу в бік Зеленського. Розосередженість не дозволяє цим силам включитися в серйозну конкуренцію в боротьбі за пост президента, але на цьому тлі дає можливість заявити про себе новим політичним проектам «біло-блакитного поля», – вважає Руслан Бортник.
Інша частина кандидатів, починаючи з Ляшка і закінчуючи Кошулинським, позиціонуючи себе в президентській кампанії, намагаються набрати бали насамперед на майбутню парламентську. А за умови формування чіткого політичного образу для виборців в цю групу може включитися і партія Анатолія Гриценка. Певний інтерес може представити і передвиборна кампанія Євгена Мураєва, кандидата, який зібрав симпатії найбільш консервативної частини біло-блакитного електорату і «лівоорієнтованого» середовища виборців. Ще можлива поява близько десятка кандидатів, для яких участь у кампанії – спосіб позиціонування і задоволення амбіцій, а також цілої плеяди технічних кандидатів, які будуть «відкушувати» відсотки на користь одного або іншого з головних кандидатів.
Ну а ключові політичні гравці, на думку експерта, на тлі грізних внутрішніх і зовнішньополітичних тенденцій поки так і не визначилися, як вони будуть виводити країну з кризи після проведення виборчих кампаній 2019 року. У зв’язку з цим українці зараз глибоко розчаровані і соціально відчужені від політичних процесів. Цим до речі можуть скористатися такі несистемні кандидати, як Зеленський, який грає на антирейтингах конкурентів.
Значно додати зможуть і ті кандидати, що завоюють симпатії частини електорату – від 25 до 40% виборців, яка за соцопитуваннями , будучи «волюнтарно» налаштованою голосує, як правило ірраціонально і визначається в останній момент, відкриваючи широкі можливості маніпулювання з великими ризиками для майбутнього України, – впевнений Бортник.
Головною політичною інтригою року, що розпочався, на думку політолога Олексія Якубіна, учасника прес-конференції, безсумнівно є президентські і парламентські вибори, до яких при певних обставинах можуть підключитися і місцеві вибори.
Основною загадкою для соціологів є ті 50% виборців, які або не визначилися з вибором, або поки не виявили бажання брати участь у виборах. Тому одним з головних викликів у виборчих кампаніях – необхідність повернути віру в легітимність політичної системи. Адже ситуація, в якій близько половини електорату налаштовані або опозиційно, або не можуть визначити свої виборчі симпатії, є критичною для самого існування системи. Тим більше, що понад 70% громадян вважає Україну державою, яка рухається в неправильному напрямку, засвідчуючи розчарування парадигмою, пропонованою діючими політиками.
За його словами, в США підтримка президента в 20% уже є критичним сигналом, червоною рискою для всієї політичної системи. А недавні соціологічні заміри у Франції, які показали підтримку президента Макрона у 18% разом з протестами , змусили французьку владу різко змінити курс внутрішньої політики в країні з метою виправлення стану. У нас же значно нижча підтримка народу, не змушує владу вживати екстрених заходів, що залишає сподівання на якісне перезавантаження курсу лише в результаті виборів.
Розмірковуючи про кандидатів в президенти, Якубін зазначив, що на його думку, Порошенко надто активно використовує релігійну тему, яка насправді додала не дуже багато очок до його рейтингу, що сьогодні становить не більше 7%. При цьому він не виключає, що в критичній рейтингової ситуації, влада несподівано може висунути замість Порошенко іншого кандидата, можливо навіть і лідера партії «Удар» і мера Києва Віталія Кличка з його новим гаслом «Змінив Київ – зміню Україну».
Але тут важко погодитися з експертом, особливо киянам, для яких зміни в столиці при Кличко мають переважно темні тони, а гасло звучить радше як насмішка.
За його словами, Порошенко поки вивчає ситуацію і буде приймати рішення про участь в кампанії не раніше кінця січня. І якщо він побачить, що Томос не перемiг платіжки, то може навіть і відмовитися від участі в ній.
Аналізуючи кандидатуру Юлії Тимошенко, Якубін нагадав, що її рейтинг зараз як мінімум вдвічі перевищує рейтинг Порошенко і багато в чому пов’язаний з її презентацією «нового курсу», який увібрав в себе і знайомі традиційні риси боротьби за соціальну захищеність в поєднанні з інноваційними пропозиціями, орієнтованими на молодіжну аудиторію. При цьому вона досить вдало ухиляється від критики спрямованої на неї з боку влади. Але при всіх розкладах вже очевидно, що Тимошенко забезпечила свою участь у другому турі президентських виборів. І головна інтрига зараз в тому, хто буде змагатися з нею в парі.
Експерт відзначив і спроби Юрія Бойка в його прагненні стати консолідованим кандидатом від «антимайданного поля». В цьому напрямку у нього є досить високий потенціал, бо розчарувалися в результатах Майдану багато людей і не тільки на сході та півдні країни. Тим більше, що на його озброєнні найбільш популярні теми: відновлення миру і повернення до соціальної держави, а також дотримання зовнішньополітичного нейтралітету. Але якщо дроблення в біло-блакитному таборі не буде подолано, його шанси на другий тур значно погіршуються і залишається тільки боротьба за місця в парламенті, – вважає політолог.
Євромайданне і умовно реформістське поле, які представляють, в першу чергу, Анатолій Гриценко та Андрій Садовий теж роздроблене і поки не видно передумов до його об’єднання. А так звані «єврооптимісти» теж ще не визначилися до якого примкнути табору.
На запитання кореспондента Голос – Інфо з приводу закриття ЦВК виборчих дільниць для трудових мігрантів в Російській Федерації, Якубін назвав таку тенденцію глибоко негативною і тривожною. За його словами, на консульському обліку в Росії перебуває близько 40 тисяч потенційних виборців, що й так чимало, не кажучи вже про мільйони заробітчан, які там зараз знаходяться. А ця заборона фактично порушує їхні громадянські права.
При цьому Руслан Бортник додав, що в разі програшу кандидатом від влади президентських виборів, існує юридична можливість опротестувати їх результати, посилаючись на таке порушення прав виборців. При цьому прецедент змін правил гри з боку ЦВК вже після початку кампанії викликає побоювання можливістю виникнення подальших маніпуляцій.
Підсумовуючи обговорення майбутніх виборчих кампаній експерт зазначив, що у цих баталіях кращі шанси матимуть кандидати, які будуть виглядати щирішими до виборців , будуть готові жертвувати своїм майном, становищем в суспільстві, а можливо навіть і своїм фізичним здоров’ям. Ті які будуть готові ризикувати в боротьбі за свої ідеали і принципи.
Тому що запит на щирість і відкритість , як показують результати нашої роботи у фокус- групах зараз є найвищим в українському суспільстві, – підкреслив політолог.