Вже тиждень мешканці Кропивницького скаржаться на їдкий запах фекалій у низці мікрорайонів. Лише після того, як 18 липня, сморід накрив усе місто, почали шукати причини.
“Сморід неймовірний, не можна дихати та вікна відкрити. Запах заходить у квартири все одно”, – каже Валентина, мешканка мікрорайону Жадова, де сильний запах тримається вже кілька днів.
“У мене у квартирі було відкрите вікно на провітрювання. Зайшла і відчула сморід. Почала шукати, що це. Аж поки не зрозуміла – з вулиці”, – каже мешканка мікрорайону Ковалівка Таміла.
Спочатки громадяни подумали, що десь стався порив каналізації, проте витоку ніде не було помітно, а водоканал стверджував – у них жодних проблем. Містом почали ширитись чутки про те, що місто на порозі техногенної катастрофи.
Щодо запаху люди звернулись до рятувальників, але і ті кажуть – сморід не їх парафія.
У соцмережах мешканці озвучили версію: смердить, бо один із місцевих фермерів удобрює довколишні поля курячим послідом, придбаним на птахофабриці неподалік міста.
“Чому люди повинні нюхати лайно і не один день душитись у квартирах, бо фермер захищає свої власні інтереси. Що людям з цього, в кожного діти та дихають цією гидотою. Уявіть, коли припече сонце, який буде сморід”, – пише мешканка Тамара Любецька.
Андрій Максюта, керівник міської Спецінспекції, вирушив обстежити довколишні території і дійсно виявив фекалії на полях.
На місці подій зустрів Андрія Таровика, директора ПП “Шанс”, який підтвердив: вже чотири дні удобрюють поля і планують це робити ще кілька днів. Має документи на придбання посліду у ПАТ “Кіровське” і не бачать в цьому проблеми. Мовляв, запах органічного походження, нешкідливий та й інші фермери удобрюють так само.
“Зафіксували не добрива, а саме рідкі фекалії. Є підозра, що таким чином просто утилізують фекалії з фабрики”, – каже Максюта і нарікає на роботу екоінспекторів, які не втрутились в ситуацію.
У Держекоінспекції ж стверджують, що про проблему дізналися лише напередодні і зараз розбираються із ситуацією, але загалом мають мало повноважень.
Через проблему у міськраді зібрали екстрену нараду із техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій.
“Удобрення полів органікою проводили завжди. Але нас цікавить, чому такий сморід і такий результат. Літо, температура близько 30 градусів. Нам треба рознести інфекцію? Щоб люди захворіли?” – каже міський голова Андрій Райкович.
“Не хочу давати оцінок, але як людина, що розбирається в аграрному секторі, можу сказати, що порушення є. Розбирайтесь, що за відходи зберігаються на території птахофабрики”, – додає він.
Як повідомив Сергій Коваленко, керівник управління цивільного захисту міськради, у п’ятницю, 19 липня, лабораторний центр взяв проби повітря із полів та мікрорайонів, які мають бути готові згодом.
На фабрику села Вільне вже вирушила комісія за участі Держпродспоживслужби, ДСНС та ветеринарної служби.