Напередодні Святвечора кінокритик Андрій Алферов радить 10 різдвяних фільмів, передає Gazeta.ua.
1. Різдво, знову (Christmas, Again, 2014 року)
Топить свою гіркоту в роботі молодий вусань Ноель, з наче собачими очима. Він торгує ялинками на вулицях Нью-Йорка, страждає безсонням, страшно замерзаючи в своєму картонному трейлері і намагається забути свою кохану, то, навпаки – відчайдушно чіпляється за спогади про неї.
Непомітна, місцями маргінальна, схожа на саморобну ялинкову іграшку, історія про те, що взимку людина потребує любові навіть сильніше, тому що любов, врешті-решт, зігріває при низьких, різдвяних температурах. Режисер Чарлз Покел знімає про себе – такого ж бідосю, який перш ніж потрапити в Санденс і Локарно, на харчі заробляв торгівлею ялинками, а свої невитрачені почуття фіксує на 16-мм плівку, з якої на екран світлом розливається сам дух Різдва – свята, що складається з надій і печалі.
2. Відпустка за обміном (The Holiday, 2006)
Дві симпатичні дуринди за тридцять – американка (Камерон Діас) і англійка (Кейт Вінслет), зціпивши зуби, в саме Різдво відчайдушно тікають з проблемних відносин в якісь інші, невідомі, обмінюючись при цьому будинками. Американка пірнає в засніжене англійське передмістя з ялинками і порожнім чепурним Джудом Лоу, а британка виявляється в різдвяному Лос-Анджелесі, де пальми і Джек Блек.
3. З новим роком (La Bonne Anne, 1971)
Затятого злодія Симона, який п’ять років тому пограбував у Каннах бутік Van Cleef & Arpels, випускають під Новий рік начебто за амністією. Насправді поліція лише хоче вийти на слід його спільника і так і не знайдених брязкалець. Симон здогадується. Але боїться він не поліцейського хвоста, а повернення додому. Дочекалася його Франсуаза – емансипована інтелектуалка з антикварної крамниці, в яку Симон закохався як шмаркач, і яка всі п’ять років відвідувала його у в’язниці? Предоноворічний і постреволюційний Париж завмер в очікуванні дива. Мірей Матьє, в зеніті слави, затягує своє знамените La Bonne Anne під оплески строкатої публіки, яка заповнила культове казино Мишу. Симон – прагматик, наділений грацією фокусника і сумом ангела, цієї ночі вчиться вірити в дива. Адже більше довічного ув’язнення він боїться застати Франсуазу будинку не саму. Свою новорічну казку Клод Лелуш наповнює фірмової сентиментальністю, спритно грає з чорно-білим і кольоровим зображеннями, тролить інтелектуалів і веселить смішним прологом, в якому зекам в паризькій в’язниці під Новий рік показують “Чоловіка і жінку”.
4. Крамничка за рогом (The Shop Around the Corner, 1940)
Продавці Альфред Кралик і Клара Новак на дух не переносять один одного, проте люблять партнерів по листуванню, які тільки і розуміють їх тонкі і самотні душі. Комедія в якій хеппі-енд, на кшталт, передбачений генпланом, проте змушує буквально тремтіти: чи впізнають ці двоє один одного на першому побаченні, куди він з’явиться з гвоздикою в бутоньєрці, а вона – з томиком “Анни Кареніної”?
Великий Ернст Любич задумував романтичний водевіль, а вийшов надгробний пам’ятник режисером “Середній Європі”, яку так обожнюв й загинула в світовій війні. Осучаснену версію “Крамнички” півстоліття потому зняла Нора Ефрон, переназвала її “Вам лист” (You`v Got Mail, 1998)
5. Різдвяна історія (A Christmas Carol, 2009)
Бог знає яка за рахунком адаптація “Різдвяної пісні в прозі” (1843) Чарльза Диккенса – самого екранізується твори світової літератури. Бездушного скнару Ебінізера Скруджа напередодні Різдва відвідує примара покійного компаньйона Марлі, а слідом, один за іншим, є по черзі три духу. Перший покаже старому живі картини з його дитинства і юності, нагадавши, що колись цей сухар володів живою душею. Другий – дух справжнього, покатає по місту, жителі якого (на відміну від старого скнари) від щирого серця радіють святу, навіть якщо в інші дні їм зовсім не до веселощів. Третій -перенесе в дуже близьке і неприємне майбутнє, де ніхто не проллє ані сльозинки над труною Скруджа. Якщо, зрозуміло, той негайно не схаменеться.
6. Запам’ятай цю ніч (Remember the Night, 1940)
У молодого прокурора без гальм закохується дівчина, поцупила в розпачі браслет з вітрини ювелірної крамниці. У Різдво він випустить її під заставу, а вона подарує йому фантастичний вік-енд.
7. Щасливого Різдва (Joyeux Noel, 2005)
Заснована на реальних подіях казка про те, що Різдво вище війни і смерті. У Святвечір 1914 го, першої зими Першої світової, у окопах солдати воюючих сторін, які мерзнуть в окопах – таємно від своїх генштабів – укладуть між собою короткий різдвяне перемир’я. Німецький тенор заспіває, шотландські піхотинці підхоплять, французи відкоркували шампанське а полковий капелан прочитає над цією змученою, застудженою і вошивою паствою різдвяну молитву. Апогеєм цього старомодного підходу до війни стане футбольний матч на нейтральній смузі, після чого його учасниками займуться армійські трибунали. Але, це вже після Різдва.
8. Сім’янин (The Family Man, 2000)
Натхненна “Різдвяної піснею в прозі” Чарльза Діккенса мелодраматична комедія
про чорного Санту в костюмі гопника, який переносить в інше (нехай не дуже багате, але тихе і щасливе) життя егоцентричного брокера Ніколаса Кейджа. Той колись кинув кохану дівчину, а тепер (як Скрудж у Діккенса) змушує своїх співробітників працювати в Святвечір. Режисер Брет Ратнер зняв різдвяну версію “Випадку” (1981) Кшиштофа Кесльовського. Він про тугу тридцятирічних, про теоретичну присутність якогось іншого життя в уже існуючого – ситого і начебто заможного, але якогось дуже порожнього;
і, зовсім безсовісно, про найвище щастя – опинитися там, в тому місці, куди ти з власної не зрілості відмовився зробити крок і куди можна потрапити лише в Різдво.
9. “Закохані” (Falling in Love, 1984)
У різдвяній манхеттенській метушні одружений інженер Роберта Де Ніро, випадково натрапивши на заміжню Меріл Стріп, випадково забирає її сумку з подарунком для чоловіка, залишивши при цьому їй свою.
Святкова мелодрама про те, що від безглуздої зустрічі до великого кохання – один крок. Приміським поїздом несе героїв доля, поки вони, непомітно і без попередження, залипають один на одному.
10. “Це чудове життя” (It`s a Wonderful Life, 1946)
“Іронія долі” всього західного світу. Провінційний філантроп Джордж Бейлі вирішує накласти на себе руки в різдвяну ніч. Але з’явився до нього сивий ангел-охоронець воочию показує, скільки добра той зробив людям і яке жахливе було б життя без нього. Американець Френк Капра собаку з’їв на різдвяних історіях, але “Це чудове життя” стала найвищою точкою його кар’єри. Різдво, згідно Капре, – свято не стільки для дітей, скільки для дорослих чоловіків і жінок, що розгубили свою дитячу простодушність.