Хибні методи, якими проводиться реформа ЖКГ у столиці, замість реальної демонополізації цього ринку, призвели до його штучної монополізації, на порядок вищої ніж у 2014 році. При цьому столична влада незаконно змусила киян до комунальних виплат за необґрунтованими тарифами. Квінтесенцією такої антиреформи стало розпорядження КМДА за № 668 по встановленню тарифів на утримання будинків та прибудинкових територій від 6 червня 2017 року.
Про це заявив голова Спілки власників житла та екс-міністр ЖКГ України Олексій Кучеренко під час прес- конференції на тему: «Апеляційний Суд визнав київські тарифи на утримання будинків та прибудинкової території незаконними – хто буде повертати киянам 1.5 млрд?» 26 грудня у Києві.
За ого словами, Апеляційний суд залишив без змін рішення про скасування розпорядження КМДА №668 від 06 червня 2017 року Окружним адміністративним судом міста Києва у справі №826/8441/17 за адміністративним позовом Всеукраїнської громадської організації «Спілка власників житла України» до Київської міської державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження №668 від 06 червня 2017 року «Про встановлення тарифів та структури тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та внесення змін до деяких розпоряджень КМДА.
Вказаним рішенням було задоволено частково даний адміністративний позов, зокрема, визнано протиправним та скасовано розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №668 від 06 червня 2017 року.
«Ми вважаємо, що КМДА має виконати рішення суду і вже з 20 грудня 2018 року нараховувати оплату за послуги з утримання будинків і прибудинкових територій за попередніми тарифами, які діяли до 6 червня 2017 року за розпорядженням №442 від 30.04.2015 року, – наголосив Кучеренко.
Коментуючи дії посадовців, він зауважив, що, на жаль, замість того, щоб виправляти свої грубі помилки, КМДА вирішила подати цю справу на апеляційний розгляд , що завершилось для неї повним фіаско.
Суд прийняв правове рішення і я дуже вдячний суддям за правову, принципову позицію, яка захистила інтереси мільйонів киян, – підкреслив експерт.
За словами екс-міністра ЖКГ, що підтверджено у рішенні суду, тільки третина будинків Києва мають технічний паспорт, без якого неможливо розрахувати тариф. У цьому документі відображається технічний стан будинку і чітко позначені метри житлової та нежитлової площі, які йдуть як база для розрахунків комунальних тарифів. За 27 років не було створено жодного технічного паспорта, який повинен мати кожен житловий будинок. І зараз невідкладно треба провести технічний аудит кожного житлового будинку столиці.
Тому й не дивно, що впродовж розгляду справи, який тривав протягом цілого року, КМДА не надала містобудівну і землевідвідну документацію на жоден з будинків, а технічні паспорти ще радянського зразка було надано тільки для третини житлових будинків. Тарифи та структура тарифів, за якими підприємства київської територіальної громади надавали послуги, були затверджені без перевірки їх економічної обґрунтованості і без необхідної документації. До того ж будь-яких документів стосовно прибудинкових територій матеріали справи не містять.
Водночас , на думку суду, наявність різниці у тарифах між особами, які сплачують послуги до 20 числа місяця, та після нього, порушує принцип рівноправ’я, покладеного в основу Загальної декларації прав людини, та не відповідає принципу заборони дискримінації, визначеної Конвенцією з прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи ситуацію, пропонуємо КМДА провести ретельне розслідування дій своїх посадовців , які призвели до прийняття незаконного розпорядження та необґрунтованої переплати киянами, за нашими аналітичними оцінками, 1,5 млрд гривень за утримання будинків та прибудинкових територій. Сума переплати буде уточнена під час здійснення перерахунку цих незаконних виплат, – заявив Кучеренко.
Учасник прес- конференції, представник ГО “Центр захисту киян” Юрій Власенко , розповів, що мешканців, які звертаються до керуючих компаній з проханням надати інформацію про те, куди було витрачено кошти і які договори було підписано, отримують відмову з посиланням на конфіденційність.
«Ми як споживачі повинні не тільки знати, куди йдуть кошти, а й мати важелі впливу. На жаль, керуючі компанії, які заснувала і створила в 2015 році КМДА , не дають нам такої можливості. І ми розуміємо тепер, куди йдуть ці півтора мільярда гривень», – сказав він.
Присутній на прес-конференції адвокат Ростислав Кравець звернув увагу, що йдеться не про перерахунок, а повернення коштів населенню компаніями, які обслуговували прибудинкові території і яким протягом півтора року переплачували мешканці за незаконними тарифами.
«Після того як кожен киянин звернеться за поверненням переплачених сум, за кожен день неповернення такої переплати передбачено пеню в розмірі 3%», – сказав він.
В свою чергу адвокат Юрій Сухов повідомив, що активісти готують звернення до Національного антикорупційного бюро, для розслідування правомірності прийнятих рішень, за які відповідальні особи повинні нести юридичну відповідальність.
Ми звертаємося до мешканців Києва і заявляємо, що готові організувати правильну юридичну процедуру вимоги компенсації або перерахунку виплат, які виникли в результаті незаконного розпорядження КМДА і довести це рішення суду до дирекцій керуючих компаній в сфері ЖКГ столиці, – оголосив Олексій Кучеренко, підсумовуючи свій виступ.
При цьому він застеріг цих керівників від ухиляння виконання рішень суду і дотримання вимог закону, попередивши, що громадські активісти надалі будуть уважно відстежувати розвиток цієї ситуації.
За нашою інформацією з 1 січня міська влада через керуючі дирекції цих компаній збирається організувати укладання з мешканцями будинків нових договорів або перегляд старих, закладаючи в ці угоди підвищені тарифи. Варто нагадати ,що за законом рішення про укладання нової або перегляд старої угоди мають приймати більше половини мешканців, а вирішувати питання про тарифи – більше 75%. Тому зараз ситуація знаходиться в руках самих киян, які мають проявити активність у наведенні порядку в цьому питанні, – повідомив голова Спілки власників житла.