Секрет – доволі підступне явище. Життя доводить, що рано чи пізно таємне стає явним, а відчайдушні намагання зберегти щось у таємниці доволі часто штовхають нас на брехню.
Журналіст BBC Марк Таллі дослідив питання: чи завжди відкритість – це добре, і в яких випадках зберігання секретів є виправданим?
Як стверджують психологи, думки про те, що ми тримаємо в секреті, роблять нас менш щасливими, а у деяких випадках можуть негативно вплинути навіть на наше фізичне здоров’я.
Варто сказати, що відмова від секретів доволі часто є мудрим рішенням.
Але не все так просто. Є низка випадків, коли все ж таки правду краще тримати при собі:
1. Коли це більше нікого не стосується
Нікому не потрібно знати про ваші звички або особисті примхи, які можуть збентежити ваше оточення. Тож краще про них нікому не розповідати – звісно, якщо ви самі не хочете, щоб про них усі знали.
Можливо, ви таємно обожнюєте поп-дует Jedward або танцюєте щоранку жигу епохи Тюдорів, а може, страждаєте на мікофобію – страх отруїтися грибами.
Байдуже, які саме особисті дивацтва ви маєте – це ваша особиста справа, і про це нікому знати не потрібно.
2. Коли це секрет друга і він просив нікому нічого не казати
Якщо ми погоджуємося на прохання друзів зберігати якусь їхню таємницю, то слід дотримуватися обіцянки.
У разі, якщо ви розкажете секрет свого друга, ви ризикуєте назавжди зіпсувати ваші стосунки.
Ще гірше, якщо ви розповіли секрет друга якійсь людині, а ця особа розтринькала його усім. Щойно ви розповідаєте бодай комусь чужий секрет, ви більше не можете завадити поширенню інформації.
3. Якщо це справа бізнесу
Успіх багатьох компаній пов’язаний з умінням зберігати в секреті важливу ділову інформацію, яка дає їм перевагу над конкурентами.
Але не лише компанії базують свій бізнес на тому, що зберігають в секреті надзвичайно важливу інформацію. Так само чинять і деякі люди, які будують кар’єру і прагнуть досягти успіху.
4. Аби захистити себе
Якщо ви поділитеся своїм травматичним або важким досвідом із психологом, психотерапевтом чи людиною, якій ви довіряєте, це може вам допомогти.
Але важливо не розповідати про це, поки ви не будете готові поділитися своїми переживаннями.
Психотерапія може бути дуже корисною, стверджують фахівці. Але перед тим, як почати, варто спитати себе: чи готовий я проаналізувати свої почуття та поведінку? Чи готовий я поділитися дуже особистими переживаннями та чимсь, про що мені важко говорити? І чи не потрібна мені спершу допомога ще із чимось?
5. Якщо це сюрприз
Сюрпризи – якщо мова йде про вітання із днем народження або подарунок – це дуже приємно: вони дають зрозуміти, наскільки важлива для вас людина, для якої цей сюрприз готувався. Але перед тим, як влаштувати щось подібне, слід упевнитися, що людина справді любить сюрпризи й готова до них.
6. Під час перемовин щодо чутливих питань
На ранніх етапах міжнародних переговорів з приводу важливих питань, які стосуються, наприклад, безпеки або укладання миру, їхні деталі, як правило, зберігаються в таємниці. Це робиться для того, щоб сторони могли більш відкрито висловлювати свою позицію.
Інколи коли сторони погоджуються на переговори, вони йдуть на величезний політичний ризик, каже Патриція Льюїс, експерт Chatham House – британського аналітичного центру, який спеціалізується на міжнародних стосунках.
Тому, як зазначає експерт, для сторін дуже важливо бути впевненими в тому, що вони можуть відкрито вивчати можливості пошуку компромісу без побоювань, що деталі переговорів стануть відомими загалу.
7. Заради своєї безпеки або для захисту інших
Під час Другої війни багато людей зберігають великі таємниці, намагаючись захистити інших.
Також таємниці особливо важливі, коли мова йде про національну безпеку.
Можливо, ми ніколи не дізнаємося, скільки терористичних атак попереджають поліція та спецслужби щодня у всьому світі.
Коли про такі операції стає відомо, ми розуміємо, наскільки важливим було зберігати інформацію про них у секреті: поліції доводиться тривалий період часу таємно стежити за підозрюваними, щоб розкрити плани злочинців.
Нерідко вміння зберігати інформацію в таємниці рятує сотні або навіть тисячі життів.