Конституційний суд України визнав неконституційним скасування та обмеження пільг постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та відновив відповідні соціальні гарантії.
У грудні 2014 року Верховна Рада ухвалила закон Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України, яким суттєво урізала соціальні гарантії і пільги для чорнобильців.
Як зазначили у КС, обмеження чи скасування пільг, компенсацій і гарантій особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, призвели до звуження їхніх прав, зниження рівня їхнього соціального забезпечення та фактично є відмовою держави від її зобов’язань, передбачених статтею 16 Конституції України.
“Конституційний суд України, виходячи зі змісту статті 16 Основного Закону, зазначає, що обов’язок держави щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи зумовлює надання особливого статусу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, – пояснили у суді.
Законом від 2014 року для дітей-чорнобильців було скасовано безкоштовне харчування у дошкільних навчальних закладах та пільгові санаторно-курортні путівки. Зміни не стосувалися пільг для дітей, які мають інвалідність, отриману у зв’язку з аварією на ЧАЕС.
Постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають й інші пільги (статус ветерана, учасника бойових дій тощо), зобов’язали визначитися зі статусом, тобто визначити одну пільгу, якою користуватимуться.